زنگ خطر دوباره برای نخلستان های شادگان/ اعتبار طرح های فاضلاب خوزستان ابلاغ شد

عصر جنوب – asrejonoob.ir:استاندار خوزستان نسبت به نابودی نخیلات شادگان هشدار داد و گفت: تنش آبی در حوضه رودخانه مارون- جراحی نخیلات شادگان را که در انتهای این حوضه قرار دارند، با خطر خشک شدن و نابودی مواجه کرده است.

غلامرضا شریعتی شنبه در چهل و چهارمین جلسه شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون، در سالن شهید رجایی استانداری، افزود: نخیلات نیز همانند نفت، فولاد و پتروشیمی سرمایه های این مملکت هستند و باید از آنها حفاظت شود.
وی با اشاره به بازدید دو روز پیش خود از شهرستان شادگان تصریح کرد: در صورتی که این نخیلات از بین برود مقصر جهاد کشاورزی و سازمان آب و برق هستند.
شریعتی با تاکید بر اتمام کانال انتقال آب از کارون به تالاب شادگان نیز گفت: ساخت این کانال تعهد شمسایی مدیرعامل آب و برق به ابتکار معاون رئیس جمهوری و من بوده است.
وی با بیان اینکه این کانال ۹۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد افزود: از محل اعتبارات بحران قرار است مبلغ ۵۰ میلیارد ریال اعتبار به آن اختصاص داده شود.
شهرستان شادگان بیش از ۲٫۵ میلیون اصله نخل دارد.

*ضرب الاجل برای مدیران کم کار
استاندار خوزستان همچنین شورای حفاظت کارون را یک شورای حاکمیتی و فرابخشی برای حفظ این رودخانه دانست و افزود: همه دستگاه های اجرایی مکلف به اجرای مصوبات شورای حفاظت کارون هستند به ویژه در شرایط کنونی که همه مردم از وضعیت آب به ویژه آب شرب خود شکایت دارند، حفاظت از رودخانه ها و مصرف آب باید توسط این شورای حاکمیتی مدیریت شده و از بخشی نگری پرهیز شود.
وی با انتقاد از عملکرد مدیران دستگاه ها و فرمانداران در ساماندهی وضعیت آبی حوضه مارون- جراحی تصریح کرد: برخی دستگاه ها همراه و همپای استانداری فعالیت نمی کنند و این مساله استانداری را مجبور می کند که به همه امور وارد شود و وقت زیادی از معاونت های استانداری را هدر می دهد.
به گفته وی، در شرایط تنش آبی هیچکدام از دستگاه های مسئول و فرمانداران، حاضر نبودند که برای جلوگیری از برداشت بی رویه آب در بالادست اقدام کنند تا زمانی که مجبور به تهدید آنها یا ورود شخصی به موضوع شوم.
شریعتی تاکید کرد: مهلتی که استانداری به مدیران کم کار دستگاه های اجرایی می دهد محدود است و در صورت ادامه این روند، تصمیمات دیگری اتخاذ می کنیم.
وی پیوست زیست محیطی برای طرح ها را یکی از دستورات رئیس جمهوری دانست و افزود: همه دستگاه های اجرایی باید متعهد شوند که در فعالیت های بین بخشی همکاری کنند زیرا بنا نیست که قوه قضائیه اختلافات دستگاه های دولتی را حل و فصل کند.

*ابلاغ اعتبارات فاضلاب
استاندار خوزستان همچنین با بیان اینکه سهم اعتباری شرکت های آب و فاضلاب استان از اعتبار ۹۵ هزار ریالی مصوبه دولت در سال جاری ابلاغ شده افزود: شرکت های آب و فاضلاب شهرستان ها باید هر چه سریع تر نسبت به انتخاب پیمانکار و آغاز طرح ها اقدام کنند زیرا دیگر بهانه کمبود اعتبار مطرح نیست.
وی تاکید کرد: با توجه به تامین اعتبار لازم، تصفیه خانه شرق اهواز نیز باید در شهریور ماه یا هفته دولت امسال افتتاح برسد.
شریعتی افزود: سهم اهواز در بخش فاضلاب ۹ هزار میلیارد ریال در مدت سه سال و در بخش اصلاح شبکه آب سالانه سه هزار میلیارد ریال است.
شریعتی تاکید کرد: دولت اراده کرده که مشکل آب و فاضلاب استان را مرتفع کند و دستگاه ها باید از این فرصت استفاده کنند، این در حالیست که چابکی و پیگیری که در سازمان مدیریت و برنامه کشور برای اجرای دستور رئیس جمهوری وجود دارد در دستگاه های استانی مشاهده نمی کنیم.

*دوباره گتوند
شریعتی با اشاره به دستور رئیس جمهوری برای تهیه گزارشی از وضعیت سد گتوند، سازمان آب و برق خوزستان، شرکت آب و نیرو، مشاور استاندار در امورآب و اداره کل محیط زیست را به عنوان مسئول تهیه این گزارش معرفی کرد.
وی گفت: برای بررسی وضعیت حوضچه های پرورش ماهی غیرمجاز باید کمیته کارشناسی به ریاست معاون عمرانی استانداری تشکیل شود و مصوبات این کمیته برای همه دستگاه ها لازم الاجرا خواهد بود.
شریعتی تاکید کرد: کمیته ای با حضور دستگاه های مرتبط اعم از امور شهری استانداری، شهرداری اهواز، سازمان آب و برق و محیط زیست برای تعیین تکلیف آبیاری پارک شهروند و نخلستان مجاور آن تشکیل شود.

*آغاز ساماندهی کارون
معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان نیز در این نشست گفت: ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار بین تصفیه خانه های فاضلاب پنج شهرستان توزیع شده است.
مهرداد نیکو با اشاره به توجه جدی دولت به زیرساخت های آب و فاضلاب خوزستان در سال ۹۵ افزود: برای نخستین بار مبلغ ۹۰۰ میلیارد ریال برای ساماندهی رودخانه کارون و خوزستان اختصاص یافته که این اعتبار ابلاغ شده است.
وی با اشاره به انجام مطالعات ساماندهی کارون اضافه کرد: با توجه به اینکه عمده آلایندگی رودخانه کارون ناشی از عوامل انسانی و فعالیت های اقتصادی است، تصفیه خانه های فاضلاب شهرهای پرجمعیت و بالادست کارون در اولویت ساماندهی قرار گرفته است.
نیکو اظهار کرد: بر همین اساس این اعتبار به صورت ۵۷۰ میلیارد ریال به شرکت آب و فاضلاب اهواز، ۲۹۰ میلیارد ریال به شرکت آب و فاضلاب استان و ۴۰ میلیارد ریال به اداره کل حفاظت محیط زیست تقسیم شده است.
وی با اشاره به طرح های مشمول این اعتبار گفت: ۱۰۰ میلیارد ریال به شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب شیبان، ۱۷۰ میلیارد ریال به شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب ملاثانی، ۳۰۰ میلیارد ریال به تصفیه خانه فاضلاب اهواز، ۱۲۰ میلیارد ریال به شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب دزفول، ۱۷۰ میلیارد ریال به شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب شوشتر و ۴۰ میلیارد ریال به راه اندازی پایگاه های گشت حفاظت کارون اختصاص یافته است.
نیکو ادامه داد: پیش بینی می شود که این اعتبار در سال ۹۶ نیز به صورت ردیف پایدار ادامه یابد.
بر اساس این گزارش، هیات دولت در جلسه فروردین ماه ۹۶ اجرای پنج ابرپروژه (مگا پروژه) برای حل مشکلات اساسی خوزستان را به تصویب رساند که شامل ساماندهی آب و فاضلاب استان شامل آبرسانی به شهرها و روستاهای خوزستان و احداث تاسیسات فاضلاب؛ تکمیل و اتمام طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی رهبری؛ طرح مهار کانون های گرد و غبار در خوزستان؛ احیای رودخانه کارون و تامین برق مناسب و مستمر است.
پیش از این نیز در اوایل سال ۹۵ شورای عالی آب طرح احیای رودخانه کارون را با اعتبار ۹۰ هزار میلیارد ریال در مدت ۱۰ سال به تصویب رسانده بود. در این طرح جلوگیری از تخلیه فاضلاب خام به رودخانه در اولویت قرار دارد.

ایرنا

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.