مردم خوزستان توان پرداخت قبض‌های برق را ندارند

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به وضعیت بیکاری و محرومیت‌های فراوان، مردم توان پرداخت تعرفه‌های برق را ندارند.

هدایت‌الله خادمی  اظهار کرد: وزارت نیرو باید وزارتخانه‌ای باشد که درآمدهایش پاسخگوی هزینه‌های آن باشد. اگر مشترکین دولتی این وزارتخانه منابع مالی آن را به موقع پرداخت می‌کردند، این وزارتخانه مشکلی در بحث مالی نداشت.

وی افزود: با توجه به این‌که دست دولت بر روی همه اقتصاد کشور است، بسیاری از شرکت‌ها، موسسات و مراکز دولتی هستند که پول برق را به وزارت نیرو پرداخت نمی‌کنند و این مساله باعث می‌شود تا وزارت نیرو با مشکلات فراوانی در بحث منابع جاری و منابع مورد نیاز نگهداری، انتقال و توزیع برق مواجه می‌شود.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که مردم در کشور و به خصوص استان‌های جنوبی مانند خوزستان با محرومیت‌های فراوانی مواجه هستند، تصریح کرد: با توجه به این‌که در استانی مانند استان خوزستان بسیاری از مردم بیکار و با محرومیت‌های فراوانی مواجه هستند، آن‌ها توان پرداخت تعرفه‌های برق را ندارند.

خادمی با بیان این‌که تناقضی میان توان مردم در پرداخت تعرفه‌های برق و وضعیت مالی وزارت نیرو وجود دارد، عنوان کرد: اگر مردم این تعرفه‌ها را پرداخت نکنند و یا قرار باشد این تعرفه‌ها کاهش پیدا کند، دیگر حتی خدمات کنونی نیز از سوی وزارت نیرو ارایه نخواهد شد و شرایط بدتر نیز خواهد شد زیرا وزارت نیرو خود نیز مشکلاتی را دارد.

وی با بیان این‌که برق یک کالا است و باید زیرساخت‌ها برای تولید بیشتر آن در کشور مهیا شود، ادامه داد: باید شرایط زیرساختی برق در کشور به شکلی شود تا بتوانیم برق مورد نیاز مردم را تولید و حتی به میزانی نیز صادر کنیم.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: مردم باید به صورت بهینه برق را مصرف کنند اما در این زمینه نمی‌توان گفت که مثلا مردم در خوزستان کولرهای خود را خاموش کنند زیرا برق در برخی از استان‌های کشور مانند زندگی است.

خادمی خاطرنشان کرد: یکی از راهکارها برای کاهش تعرفه‌های برق، افزایش راندمان نیروگاه‌های کشور است. راندمان تولید نیروگاه‌های برق آبی کشور حدود ۳۵درصد است در صورتی که این عدد در جهان حدود ۵۵ درصد است. در این زمینه اگر راندمان تولید نیروگاه‌ها افزایش پیدا کند، قطعا برق تولید شده ارزان‌تر می‌شود و می‌توان در این زمینه تعرفه‌ها را کاهش داد.

 

/ایسنا

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.