سدسازی‌ها و انتقال آب در گذشته اشتباه بوده است

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: سدسازی‌ها و انتقال آب در گذشته اشتباه بوده است واقدامات کمی در زمینه مسائلی همچون مدیریت پساب‌ها انجام شده این درحالیست که ایران از سیستم‌های سنتی بسیار خوبی برای مدیریت منابع آبی برخوردار بوده است

معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سدسازی‌ها و انتقال آب در گذشته اشتباه بوده است واقدامات کمی در زمینه مسائلی همچون مدیریت پساب‌ها انجام شده این درحالیست که ایران از سیستم‌های سنتی بسیار خوبی برای مدیریت منابع آبی برخوردار بوده است.
کاوه مدنی در نشست توسعه همکاری‌های محیط زیستی ایران و اتحادیه اروپا با بیان اینکه سخن گفتن درباره آب بسیار سخت است، گفت: ایران با چالش‌های بزرگ محیط زیستی مواجه است.
وی افزود: موضوع آب در ایران غیرقابل پیش‌بینی است.می‌توان از تجارب سایر کشورهای خشک دنیا همچون آمریکا بهره گرفت اما آنچه شرایط ایران را پیچیده تر می‌کند، آماده نبودن ایران برای اجرای برنامه‌های مختلف در این حوزه است. این آمادگی‌ها شامل آمادگی‌های مالی، همکاری‌های بین‌بخشی و حتی همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.
معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست، بخش‌های مختلف همچون اقتصاد و کشاورزی را از جمله حوزه‌های موثر در بخش آب دانست و گفت: حوزه کشاورزی یکی از اصلی‌ترین مصرف کنندگان آب در ایران است اما پرسش این است آیا با توجه به موضوع امنیت غذایی و فشار بر ایران در این حوزه، می توان کشاورزی را تعطیل کرد؟
مدنی با اشاره به این موضوع که حدود ۳۰ درصد جمعیت شاغل کشور در بخش کشاورزی فعال هستند بنابراین برای توسعه اشتغال و اقتصاد باز هم ناچار به فشار بر بخش آب هستیم، گفت: بیشتر مشکل بخش آب، بیرون از این بخش است البته نباید از مباحث مختلف مرتبط با آب غفلت کرد.
وی ضمن تاکید بر دانش فنی و تخصصی ایران و نوآوری‌های صورت گرفته در بخش تکنولوژی همچون سنجشگرهای هوشمند تصریح کرد: مشکل آب در ایران بیشتر با مباحث اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مرتبط است و مربوط به مباحث فنی نیست.
مدنی گفت: وقتی می خواهیم در مورد آب صحبت کنیم نباید از سایر حوزه‌های مرتبط غافل شویم.
مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.