افتتاح و بهره‌برداری از ۱۰ پروژه عمرانی مناطق نفت‌خیز جنوب در خوزستان

عصر جنوب: مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: بیش از ۱۰ پروژه عمرانی در یکسال گذشته در مسجد سلیمان، آغاجاری و اهواز افتتاح و بهره‌برداری شد.

 

حمید بورد ظهر امروز در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه، دستاوردهای یکساله شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از هفته دولت ۱۳۹۲ تا هفته دولت امسال را تشریح کرد.

وی، تحقق اهداف تولید نفت و گاز و تدوین برنامه افزایش تولید نفت تا سقف روزانه ۳ میلیون بشکه را مهم‌ترین دستاورد مناطق نفت‌خیز جنوب در یکسال گذشته عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تصریح کرد: عملکرد موفق این شرکت در یکسال گذشته بیانگر عزم و اراده و همت و پشتکار مجموعه مدیریت و کارکنان این شرکت برای عبور از تحریم‌ها و دستیابی به اهداف و برنامه‌های از پیش تعیین شده منطبق با برنامه ابلاغی از سوی شرکت ملی نفت ایران است.

بورد خاطر نشان کرد: در بخش عملیات و تولید، علاوه بر تحقق ۱۰۰ درصدی برنامه تولید، توان تولید مناطق نفت خیز جنوب ۲۲ هزار بشکه و مجموع ذخایر نفت در سال ۹۲ نیز به ۶۶۸ میلیون بشکه افزایش یافت.

وی، تکمیل و راه‌اندازی واحد بهره‌برداری هفت شهیدان مسجدسلیمان، احداث و تکمیل کارخانه نمک‌زدایی میدان لب سفید، پیش راه‌اندازی طرح افزایش توان تزریق گاز در میادین کرنج و پارسی، تکمیل پروژه احداث خط لوله نفت اهواز به پالایشگاه آبادان و بهره برداری از تفکیک گر نفتی ۱۴۵ بی‌بی حکیمه در شرکت گچساران را از مهم‌ترین دستاوردهای این شرکت در یکسال گذشته برشمرد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب افزود: تعمیر اساسی یک‌هزار و ۷۴ دستگاه ماشین آلات فرآیندی، راه‌اندازی کمپرسور گازی واحد تزریق گاز کرنج با ظرفیت ۴۵ میلیون فوت مکعب، تعمیر و بازسازی کمپرسور گازی ردیف پنج ایستگاه تزریق گاز آغاجاری برای نخستین بار واحداث ۲ هزار و ۵۶۰ اینچ کیلومتر خطوط لوله جریانی جدید انتقال نفت و گاز از دیگر اقدامات مهم این شرکت در یکسال گذشته در راستای استمرار تولید بوده است.

بورد، درباره دستاوردهای این شرکت در حوزه پژوهش و فناوری توضیح داد: تدوین دانش فنی و تولید پنج قلم افزایه‌های سیمان حفاری، اجرای پروژه پاکسازی خاک‌های آلوده به مواد نفتی با استفاده از گیاهان و اجرای طرح آزمایشی پاکسازی خاک‌های آلوده به مواد نفتی با استفاده از پودر میکروبی بخشی از موفقیت‌های این شرکت در یکسال اخیر است.

این مسئول ادامه داد: در بخش ساخت داخل نیز با حمایت مناطق نفتخیز جنوب لوله تیوبینگ چاه‌های نفت و مته‌های حفاری PDC در اندازه ۲/۱-۸ اینچ برای نخستین بار در کشور ساخته شد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، امضای تفاهمنامه ساخت لوله‌های انتقال نفت به ارزش ۹ هزار و ۸۳۰ میلیارد ریال و امضای ۵ قرارداد پژوهشی از سوی مناطق نفتخیز جنوب با مراکز علمی و پژوهشی را از دیگر دستاوردهای این شرکت در یکسال گذشته عنوان کرد.

بورد با تاکید بر این که تولید در این شرکت همراه با پایبندی به الزامات توسعه پایدار صورت می‌گیرد گفت: به منظور توسعه و عمران مناطق نفت‌خیز بیش از ۱۰ پروژه عمرانی در یکسال گذشته در مسجدسلیمان، آغاجاری و اهواز افتتاح و بهره‌برداری شد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.