۴۰ هزار نفر از سال ۹۵ تا ۹۶ به بیکاران خوزستان اضافه شدند / خوزستان دومین استان کشور

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: رئیس مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان گفت: حدود ۴۰ هزار نفر از سال ۹۵ تا ۹۶ به بیکاران خوزستان اضافه شدند. نرخ بیکاری در استان در سال ۹۵، رتبه ۳ را داشت اما اکنون دومین استان از نظر نرخ بیکاری هستیم.

جلسه گزارش عملکرد برنامه‌های کارگروه تخصصی اشتغال و استانداردسازی، ظهر امروز با حضور مسؤولان اجرایی دستگاه‌ها در شورای اداری استانداری برگزار شد.

در ابتدای این جلسه سید نور محمدپور، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، گزارش تفصیلی از اشتغال‌زایی روستایی و فراگیر طی سال ۹۶  و اشتغال‌زایی برای ۲۸۷۱ نفر در بخش روستایی ارائه داد که امید حاجتی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان در اتمام این گزارش حرف‌های قابل توجهی عنوان کردند.

صعود نرخ بیکاری در استان خوزستان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با تأکید بر توجه به دغدغه‌های اصلی خوزستان، اظهار کرد: درصورتی که بخواهیم ۲ مورد از دغدغه‌های اصلی خوزستان را نام ببریم، یک مورد مسائل زیست محیطی مانند مسئله آب، آلودگی‌های نفتی و گردوغبار است و معضل دیگر مسئله بیکاری است و انتظار من این بود که اعضای شورای برنامه ریزی، بیشتر به این مسائل بپردازند.

وی افزود: وقتی که این ۲ موضوع مهم در رأس مشکلات قرار دارند، دستگاه‌های اجرایی باید با راهکار در این جلسه حضور پیدا می‌کردند. ما دنبال این نیستیم که تنها برگزار کننده جلسه باشیم بلکه اگر دستورکاری را ارائه می‌دهیم و موضوعی را بررسی می‌کنیم به این دلیل است که با نامناسب بودن وضعیت شاخص‌های استان روبه رو هستیم.

حاجتی با اشاره به طرح نیروی کار، عنوان کرد: روند ما روند مطلوبی نیست، بنده براساس طرح نیروی کار صحبت خواهم کرد تا به این مطلب برسم که چه اتفاقی در حیطه کار استان درحال رخ دادن است.

وی افزود: براساس طرح نیروی کار، نرخ بیکاری استان درسال های ۹۵، ۹۶ و تابستان ۹۷ به ترتیب ۱۲/۷، ۱۴/۷ و ۱۵/۶ است که روند صعود نرخ بیکاری را در استان نشان می‌دهد. نرخ بیکاری در استان در سال ۹۵، رتبه ۳ را داشت اما اکنون دومین استان از نظر نرخ بیکاری هستیم.

حاجتی با اشاره به آمار بیکاری، بیان کرد: حدود ۴۰ هزار نفر از سال ۹۵ تا ۹۶ به بیکاران استان اضافه شده است؛ درصورتی که ما می‌گوییم اگر کسی تنها یک ساعت در طول هفته کار کند در هنگام مراجعه بیکار محسوب نمی‌شود اما اگر کار نکرده باشد جزء آمار بیکارها است؛ ما با این ادبیات بخور و نمیر هم حدود ۴۰ هزار نفر بیکار داریم؛ پس این آمار اشتغال چیست؟!

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، افزود: چه کسی کم کاری کرده است؟ باید پیگیری کنیم چرا که این وضعیت برازنده استان نیست؛ اگر همان گونه که گزارش‌ها اعلام می‌کنند که وضع مناسب است؛ پس این آمار ۴۰ هزار بیکار چیست؟!

خوزستان را باید از فاز بیکاری خارج کرد

در ادامه این جلسه افشین حیدری، مدیرکل ورزش و جوانان استان، اظهار کرد: آمارها در بحث اشتغال زنگ خطری است که حس می‌کنیم؛ آن هم در خوزستانی که تولید ثروت در آن به وفور دیده می‌شود. خوزستان باید از این فاز بیکاری خارج شود چرا که به تبع بیکاری مسائل امنیتی نیز پیش خواهد آمد.

وی افزود: دستورکارها باید مورد تجدیدنظر واقع گردد؛ ما ظرفیت‌های زیادی در استان خوزستان داریم، چرا نباید از آن‌ها استفاده کنیم؟!

حیدری با اشاره به روند برگزاری جلسات شورای استان، عنوان کرد: پیشنهاد می‌دهم که جلسات شورای استان در فواصل کمتر و با موضوعات متفاوت‌تری برگزار شود و ما مسؤولان دستگاه‌های اجرایی تعهد بدهیم چرا که می‌توان در بحث پروژه‌های نیمه تمام کار بیشتری انجام داد و در جلسات بعد تصمیمات بهتری گرفت؛ نگاه به اشتغال در استان را باید بهتر کرد.

برنامه‌های اداره استاندارد در ارتباط با رفاه و سلامت مردم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، اظهار کرد: حدود ۳ سال است که علاوه بر وظایف روتینی که در دستور کار اداره استاندارد وجود دارد به آنها اعلام کردیم که اقداماتی مرتبط با بحث رفاه و سلامت مردم  را نیز به دستورکارها اضافه کنند و ۱۷ طرح ارائه شده توسط این سازمان به طور مستقیم و غیرمستقیم با رفاه و سلامت مردم ارتباط دارند.

وی افزود: تمام این طرح‌ها را با وسواس انتخاب کردیم و تأثیر گزار هم بود؛ دستگاه‌های اجرایی اگر طرح‌هایی را مدنظر دارند که به بهبود وضعیت رفاه و سلامت مردم کمک می‌کنند می‌توانند این طرح‌ها را به اداره استاندارد ارائه داده و ما نیز اعتبارات لازم جهت بهبود وضعیت رفاهی مردم را به آنها تخصیص خواهیم داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در پایان این جلسه ۴ مورد از مصوبات کارگروه زیربنایی عنوان شد که ۳ طرح: تعریض خیابان وحید بهبهانی، احداث مجتمعات خدماتی رفاهی در محور اهواز- اندیمشک و تغییر نام شرکت صنعت جنوب صیاحی به علی زرگانی به اتفاق آرا تصویب شد/فارس

مطالب پیشنهادی