با شروع سرما، مراقب قاتل خاموش باشید/ با این علائم در چند قدمی مرگ قرار دارید

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: ندا محمدسعید مدیر دارو، فرآورده های بیولوژیک و مواد معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول در سومین روز از هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها، در خصوص گاز مونوکسید کربن اظهار داشت: مونوکسید کربن گازی بی رنگ، بی بو، بی طعم و غیر محرک است که در اثر سوختن ناقص سوخت‌های‎‎‏ فسیلی ‏مانند نفت، گاز، بنزین تولید می شود.مرگ بسیاری از هموطنان در سال‌های اخیر در اثر استفاده نامناسب از وسایل گرمایشی (نفتی، زغالی و گازسوز) و سوخت ناقص آنها، ‏زنگ خطری است تا در استفاده از این وسایل توجه بیشتری شود.

محمدسعید بیان کرد: مسمومیت با گاز مونوکسیدکربنیکی از مرگبارترین انواع مسمومیت‌هاست و به مرگ خاموش از آن یاد می‌شود؛ ‏مسمومیت با مونوکسیدکربن در کمال ناباوری فرد به خواب رفته را آرام آرام به سوی خواب ابدی و مرگ می‌برد. ‏

این کارشناس داروئی علایم و نشانه های مسمومیت با گاز منوکسید کربن را عنوان کرد و گفت:در ‏برخی موارد علایم و نشانه‌های مسمومیت با گاز منوکسید کربن به صورت اختلالات گوارشی مانند تهوع و ‏استفراغ در فرد ظاهر می‌شود. در اثر تماس طولانی با منوکسیدکربن، سردرد، گیجی، ضربان شدید شقیقه ها، ‏وزوز گوش و خواب آلودگی، تهوع، استفراغ، تپش قلب، کاهش هوشیاری، آسیب دائمی عصبی، کُما و مرگ رخ می ‌دهد.

نشانه‌های مسمومیت با مونوکسیدکربن

وی در ادامه به ‎علایم مسمومیت با منوکسیدکربن در کودکان اشاره کرد و گفت:تهوع، استفراغ و اسهال از علایم مسمومیت با این گاز می باشد که با مقادیر پایین تری از ‏آن بروز می نماید. تماس طولانی مدت با گاز منوکسید کربن به ویژه در کودکان می تواند با بروز ‏اختلالات رفتاری و کاهش حافظه و ضریب هوشی همراه باشد‎.‎‏ تماس طولانی مدت با مقادیر کمتر گاز منوکسید کربن که اغلب در اثر زندگی در شهرهای بزرگ صنعتی با هوای آلوده رخ می دهد، می تواند فرد را به بیماری های قلبی عروقی مبتلا ‏سازد.

وی در پایان تأکید کرد: اولین اقدام در برخورد با فردی که با گاز منوکسیدکربن مسموم شده است، انتقال مصدوم به هوای آزاد است. در ‏صورت قطع تنفس بیمار مسموم با منوکسید کربن و گاز های دیگر، باید احیای قلبی ریوی را آغاز نمود و سریعاً ‏با مرکز اورژانس ۱۱۵ تماس گرفت.‏

گفتنی است؛ برای سیزدهمین سال متوالی یکم تا هفتم آبان ماه توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها نامگذاری می‌شود.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.