اصلاح نظام آموزشی راه حل مشکلات کشور است

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: پروفسور «غلامرضا اعوانی» رئیس انجمن حکمت و فلسفهٔ ایران و چهره ماندگار فلسفه ایران گفت: اصلاح نظام آموزشی کشور اعم از نظام آموزش عالی و آموزش و پرورش راه نجات کشور از مشکلات فعلی نظیر تحریم هاست.

اعوانی که هفته جاری به منظور شرکت در کنگره جهانی فلسفه به چین سفر کرده بود، افزود: «علم را باید در دانشگاه جدی بگیریم اکنون جهان در دست دانشگاه و آموزش است اگر چهار میلیون دانشجوی کشور درست تعلیم دیده باشند تحریم اثرگذار نخواهد بود ولی متاسفانه دانشگاه های ما تاثیرگذاری خود را از دست داده اند».

وی تصریح کرد: «دانشگاه و حوزه آموزش شامل ۱۴ میلیون دانش آموز و ۴ میلیون دانشجو، راه نجات کشور از مشکلات فعلی است اگر هر فرد در ۱۲ سال آموزش مدرسه ای و دستکم چهار سال آموزش دانشگاهی، به صورت درست آموزش ببیند تمام مشکلات کشور حل خواهد شد».

عضو پیوستهٔ فرهنگستان علوم با اشاره به اینکه با عوامل اجرایی، حدود ۱۸ میلیون نفر در حوزه آموزش کشور فعالیت دارند، اظهار داشت: اگر حوزه آموزش اصلاح شود تحولی عظیم در کشور ما ایجاد خواهد شد.

رئیس انجمن حکمت و فلسفه ایران بیان کرد: ساماندهی حوزه آموزش، سرمایه خاصی هم نیاز ندارد فقط دانشگاه ها باید از صورت شکلی خارج شوند و با واگذاری امکانات به دانشگاه ها، دانشجویان به تولید علم بپردازند.

اعوانی با اشاره به اینکه در حال حاضر آن طور که باید به دانشگاه ها توجه نمی شود دانشگاه پکن را مثال زد و گفت: در دانشگاه پکن هر سال هم فضای فیزیکی و ساختمان ها و هم کیفیت علم و سطح برگزاری نشست ها و همایش ها، تغییر می کند و بهتر می شود.

چهره ماندگار کشور تصریح کرد: آموزش نباید قالبی و صوری باشد اگر یک نسل را در همه رشته ها به صورت مناسب تربیت کنیم و از مدرک گرایی بپرهیزیم به نتیجه دلخواه خواهیم رسید.

او اذعان داشت چرا در تربیت مهندس در جهان رتبه سوم را داریم اما نمی توانیم یک خودرو استاندارد و درست و حسابی تولید کنیم.

پروفسور اعوانی اظهار داشت: اگر همه نخبگان ما به جای عزیمت به خارج، در ایران می ماندند و کار می کردند خیلی از مشکلات ما حل می شد.

استاد سابق گروه فلسفه دانشگاه شهید بهشتی تهران بیان کرد: برای مثال چین تمام نخبگان خود را از کشورهای دیگر فراخوانده و با در اختیار گذاشتن امکانات، زمینه اشتغال آنها و توسعه کشور را فراهم کرده است ما نیز باید چنین کنیم.

رئیس انجمن حکمت و فلسفه ایران ابراز داشت: برای هر دانشجوی دکترا در ایران حدود ۱۰ میلیارد ریال هزینه شده است اما چرا زمانی که باید ثمر بدهد برای کشور دیگری کار کند.

کنگره جهانی فلسفه در چین

پروفسور اعوانی که به منظور شرکت در کنگره جهانی فلسفه به چین سفر کرده بو، اظهار داشت: بیست و چهارمین کنگره جهانی فلسفه به عنوان بزرگترین کنگره جهان، با حضور ۸ هزار اندیشمند و فیلسوف از ۱۲۱ کشور و منطقه جهان در پکن برگزار شد.

وی تصریح کرد: این کنگره برای نخستین بار در سال ۱۹۰۰ میلادی در فرانسه شروع شد و غیر از دو نوبت به خاطر جنگ های جهانی اول و دوم، تا کنون به صورت مرتب برگزار شده است.

به گفته وی این کنگره ابتدا به صورت ۴ سال یکبار برگزار می شد اما بعدا با هدف ارتقای سطح کنگره به ۵ سال یکبار تغییر کرد.

این فیلسوف و متفکر معاصر ایرانی ادامه داد: در کنگره امسال بیش از یک هزار فعالیت از جمله سمینار، گردهمایی، سخنرانی و کارگاه آموزشی برگزار شد.

او گفت: در حاشیه این کنگره نشست های جانبی در تمام حوزه های فلسفه از جمله فلسفه اسلامی و همچنین پیش کنگره سه روزه آن در یکی دیگر از استان های چین برگزار شد.

اعوانی اظهار داشت: انجمن فلسفه ایران از ۱۰ سال پیش، عضو انجمن فلسفه جهانی است و در کنار این به همراه ۱۰ کشور اسلامی نیز یک انجمن بین المللی فلسفه اسلامی راه اندازی کرده ایم که در کشورهای مختلف شعبه دارد.

رئیس انجمن حکمت و فلسفه ایران به اهمیت و دستاوردهای این کنگره برای چین اشاره کرد و گفت: یکی از امتیازهای این کنگره برای چین این بود که مظاهر مختلف فلسفه چینی و آسیایی را در حوزه های مختلف به جهانیان معرفی کرد.

عضویت پروفسور اعوانی در هیات مدیره انجمن جهانی فلسفه

وی با اشاره به انتخاب مجددش به عنوان عضو انجمن جهانی فلسفه اظهارداشت: پنج سال پیش از میان ۳۰ متقاضی عضویت در هیات مدیره انجمن جهانی فلسفه، نفر پنجم شدم و به عنوان عضو هیات مدیره انتخاب شدم اما این بار با رای بالا به عنوان نفر دوم انتخاب شدم.

درخواست برگزاری کنگره جهانی در ایران

پروفسور اعوانی اظهار داشت: به دنبال کسب موافقت های اولیه از دولت جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری کنگره بیست و پنجم در تهران، در کنگره بیست و چهارم در پکن، درخواست برگزاری این کنگره را تسلیم هیات مدیره کردم.
او گفت: در مراسم رای گیری انتخاب کشور محل برگزاری کنگره بیست و پنجم، علیرغم فضای مثبتی که در مورد ایران وجود داشت به دلیل بی اخلاقی نمایندگان دو سه کشور عضو، این امکان برای ایران از دست رفت و میزبانی کنگره بیست و پنجم به استرالیا رسید.

این فیلسوف ایرانی اظهار داشت: چینی ها برای برگزاری کنگره ۲۴ ام حدود ۷ میلیون دلار هزینه کرده بودند اما ما حدود ۱۰ میلیارد تومان را پیش بینی کرده بودیم که رقم بسیار ناچیزی هم بود.

اشتراکات فلسفه ایرانی با غرب و شرق

پروفسور اعوانی با اشاره به اینکه فلسفه ایرانی و چینی هیچکدام ارجح تر بر دیگری نیستند گفت هر کدام از این دو فلسفه مزایایی دارند.
به گفته وی فلسفه ایرانی هم در غرب و هم در شرق تاثیرگذار بوده است اما در حکمت برهانی با غرب خیلی اشتراک داریم.

وی تصریح کرد فلسفه مبنای تمام تفکرات و مسایل بنیادی تمام علوم است در زمانی که علم در جهان اسلام خیلی رونق داشته است فلسفه هم جایگاه بالایی داشته است و هر چه افت کرده است علوم هم افت پیدا کرده است.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.