تصور آزادی در فضای مجازی امنیت کاربران را به خطر می‌اندازد

عصر جنوب – asrejonoob.ir: افراد در فضای مجازی تصور می‌کنند که از آزادی کامل برخوردارند و همین تصور و آزادی زمینه انحراف و آسیب‌ها را برایشان فراهم می کند.

 رییس پلیس فتای خوزستان گفت: افراد در فضای مجازی تصور می‌کنند که از آزادی کامل برخوردارند و همین تصور و آزادی زمینه انحراف و آسیب‌ها را برایشان فراهم می کند.

سرهنگ شاهین حسنوند گفت: امنیت در اینترنت موضوعی مهم و حیاتی است که درصورت رعایت نکردن نکات امنیتی هنگام گشت و گذار در اینترنت خطرات و آسیب‌های جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان این که فناوری اطلاعات و به ویژه فضای سایبری در سال‌های اخیر رشد چشمگیر و روز افزونی داشته است اظهار کرد: تمایز فضای مجازی از فضای فیزیکی، جهان را به دهکده‌ای کوچک تبدیل کرده ‌است و سوء ‌استفاده از تصاویر و اطلاعات شخصی و … از ویژگی‌های آن است.

رییس پلیس فتای خوزستان یادآور شد: گسترش روز افزون گرایش به استفاده از رسانه‌های نوین ارتباطی مثل برنامه‌های ماهواره‌ای و اینترنتی در جامعه بدون توجه به پیش نیازها و فرهنگ سازی‌های لازم موجب رشد انواع آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه شده است.

وی ادامه داد‌: فضای سایبری به واسطه برخی امکانات نوین به ویژه در بحث اقتصادی و مالی توانسته است برخی از مهم‌ترین محدودیت‌های دست و پاگیر موجود در دنیای فیزیکی را از میان برده و بسیاری از امور را آسان نماید اما در کنار فواید بسیار زیاد‌ش می‌تواند زمینه‌ای برای بروز ناهنجاریهای سایبری و فضایی برای جولان دادن افراد سود‌جو ‌و کلاهبردار باشد.

حسنوند افزود: متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل آگاهی نداشتن از آسیب ‌پذیر‌ی های مرتبط با رایانه، با اعتماد کاذب فکر می‌کنند که فایل‌های رایانه‌ای شخصی‌شان، نظیر عکس‌ها، ویدئوها و اسناد‌، برای دیگران قابل دسترسی نیستند در حالی که کلاهبرداران و افراد سودجو با ترفندهای مختلف اطلاعات شخصی افراد را به دست آورده و اقدام به اخاذی و کلاهبرداری می‌کنند.

وی گفت: دقت و هوشیاری مهم‌ترین روش برای مهار و خنثی کردن طرح‌های کلاهبرداری است و از مردم انتظار داریم به هیچ وجه اطلاعات شخصی به ویژه شماره حساب و کارت بانکی خود را در اختیار دیگران قرار ندهند.

این مقام انتظامی با تشریح موضوع آسیب و تهدیدات فضای مجازی برای شهروندان تاکید کرد: صیانت از هویت دینی، ملی و ارزش‌های انسانی‌، حفظ حریم خصوصی و آزادی‌های مشروع، صیانت از منافع، حفظ زیرساخت‌های حیاتی کشور در مقابل حملات الکترونیک و اعتماد و آسودگی خاطر آحاد شهروندان از اهداف تشکیل پلیس فتا است.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.