احمد بیگدلی درگذشت

عصر جنوب: احمد بیگدلی در سن ۶۹ سالگی درگذشت.

به گزارش عصر جنوب این نویسنده خوزستانی در پی سکته قلبی امروز (چهارشنبه، ۲۶ شهریورماه) از دنیا رفت.

ناصرعلی بیگدلی – فرزند احمد بیگدلی – درباره درگذشت او به ایسنا گفت: پدر روز سه‌شنبه (۲۵ شهریور) برای داوری مسابقه داستان‌نویسی عازم فرخ‌شهر شهرکرد شد و صبح امروز موقع رفتن از هتل به سمت فرهنگسرا قلبش درد گرفت. اورژانس هم آمد، اما در مسیر بیمارستان دچار سکته قلبی شد و از دنیا رفت.

او همچنین درباره مراسم تشییع و خاک‌سپاری احمد بیگدلی گفت: پیکر ایشان هم‌اکنون در بیمارستان امام علی فرخ‌شهر شهرکرد است که به بیمارستان فاطمه زهرای نجف‌آباد منتقل می‌شود و فردا (پنج‌شنبه، ۲۷ شهریور) در گلستان شهدای یزدانشهر نجف‌آباد اصفهان به خاک سپرده خواهد شد.

احمد بیگدلی متولد ۲۶ فروردین‌ماه سال ۱۳۲۴ در اهواز و ساکن نجف‌آباد اصفهان بود. کتاب‌های «شبی بیرون از خانه»، «من ویران شده‌ام»، «اندکی سایه»، «آنای باغ سیب»، «آوای نهنگ»، «زمانی برای پنهان شدن» و «مگر چراغی بسوزد» از جمله‌ آثار این نویسنده‌اند. او در سال ۱۳۸۵ برای کتاب «اندکی سایه» برنده بیست‌وچهارمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شد که باعث شهرتش شد.

بیگدلی در مهرماه ۱۳۴۷ به استخدام آموزش و پرورش لاهیجان درآمد و داستان‌نویسی را از همین سال به طور جدی آغاز کرد. اولین داستانش را در مجله ادبی «فرودوسی» در همان سال به چاپ رساند. از سال ۱۳۵۱ که به دزفول انتقال یافت، به تئاتر روی آورد و چندین نمایشنامه نوشت که در گروه تئاتر دزفول به صورت تله‌تئاتر در تلویزیون مرکز آبادان ضبط و از شبکه سراسری پخش شد. سال ۱۳۵۴ به اهواز منتقل شد و کار تئاتر را ادامه داد. اما ذوق و علاقه به داستان‌نویسی سبب شد که به کار نوشتن داستان بپردازد و در کنار آن به نوشتن نقد و مقاله در همین زمینه یا سینما نیز مشغول شد. در سال ۱۳۵۶ به دانشکده هنرهای دراماتیک راه یافت و در سال ۱۳۶۰ آن را رها کرد و به یزدانشهر در حاشیه نجف‌آباد مهاجرت کرد.

احمد بیگدلی در سال ۱۳۷۶ از آموزش و پرورش نجف‌آباد بازنشسته شد. مدتی در دانشگاه پیام نور این شهر کار کرد و هم‌زمان با تدریس فیلم‌نامه‌نویسی در انجمن سینمای جوانان نجف‌آباد (به مدت ۱۲ سال) در مراکز خصوصی اصفهان به تدریس پرداخت. او همچنین برای بیش از ۴۰ فیلم مستند گفتار متن نوشته است. مجموعه داستان «آوای نهنگ» این نویسنده نیز برنده هفتمین جایزه کتاب فصل شد.

 


 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.