فرماندار : ثبت جهانی شوش رویدادی مهم در عرصه فرهنگی ایران است

عصر جنوب: فرماندار شوش گفت: ثبت جهانی محوطه باستانی شوش در فهرست آثار جهانی رویدادی مهم در عرصه فرهنگی استان خوزستان و کشور است.
به گزارش خبرنگار ایرنا ‘ رضا نجاتی ‘ روز یکشنبه در جریان بازدید از روند ساماندهی محوطه باستانی شوش افزود:تحقق این رویداد مهم نقش مهمی در توسعه فرهنگی و اقتصادی استان خوزستان و شهرستان شوش خواهد شد.

 

وی با تشریح نقش و جایگاه شوش در عرصه فرهنگی جهان به عنوان یک شهر زنده دنیا و قطب گردشگری استان خوزستان افزود:آثار و محوطه تاریخی شوش ظرفیتی برای معرفی تاریخ و تمدن ایران زمین است.

 

نجاتی گفت: ساماندهی محوطه باستانی شوش مشارکت جدی مردم و دستگاههای اجرایی استان و شهرستان را می طلبد.

 

وی خاطر نشان کرد:محدوده آثار باستانی شوش جزء لاینفک املاک سازمان میراث فرهنگی بوده و دستگاههای اجرایی نمی توانند در این محدوده تغییراتی ایجاد نمایند.

 

فرماندار شوش گفت:مجموعه فرمانداری تمام تلاش خود را برای فراهم کردن زمینه ثبت جهانی محوطه باستانی شوش بکار خواهد گرفت و در این زمینه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

 

شهر باستانی شوش یکی از معروف ترین تمدن های کهن است که زمانی پایتخت حکومت عیلام و همچنین پایتخت زمستانی پادشاهی هخامنشی بوده است.

 

محوطه باستانی شوش قرار است در سال ۲۰۱۵ میلادی به ثبت جهانی برسد.

 

استان خوزستان تاکنون معبد چغازنبیل و سازه های آبی شوشتر را در فهرست میراث فرهنگی جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسانده است.

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.