۲ زبانه بودن در ترک تحصیل دانش‌آموزان مناطق مرزی موثر است

عصر جنوبفرماندار هویزه گفت: دوزبانه بودن و مشکلات ایاب و ذهاب دانش‌آموزان در مناطق مرزی از مهم‌ترین علل افت تحصیلی و ترک تحصیل دانش‌آموزان در این مناطق است.

عبدالرضا سعیدی‌نیا، فرماندار هویزه، امروز در جلسه بررسی مشکلات آموزش و پرورش در مناطق مرزی خوزستان‌ اظهار کرد: توزیع امکانات آموزش و پرورش که باید در همه مناطق استان صورت بگیرد، در شهرستان هویزه به دلیل مسافت این شهرستان از مرکزیت استان و محرومیت شهرستان، به طور مناسب صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: به دلیل دور بودن شهرستان هویزه از مرکز استان بیشتر نیروی انسانی آموزش و پرورش در این شهرستان به دنبال انتقال به مرکز استان هستند. همچنین پراکندگی و کم‌جمعیت بودن برخی روستاها و نداشتن سرویس‌های ایاب و ذهاب برای دانش‌آموزان از دیگر مشکلات آموزش و پرورش این شهرستان است.

سعیدی‌نیا گفت: یکی از علل ترک تحصیل در میان دانش‌آموزان مناطق مرزی و به ویژه شهرستان هویزه نداشتن سرویس ایاب و ذهاب برای دانش‌آموزان به ویژه دختران است؛‌ چرا که با توجه به تعصبات قومی و قبیله‌ای در این شهرستان با رفت ‌و آمد دختران برای تحصیل جلوگیری می‌شود.

فرماندار هویزه تصریح کرد: کمبود نیروهای فرهنگی و پرورشی در این شهرستان موجب کاهش رغبت به تحصیل می‌شود که در این شهرستان با کمبود این نیروها مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه دو زبانه بودن قریب به اتفاق دانش‌آموزان شهرستان هویزه از دیگر مشکلات آموزشی در این شهرستان است که تشکیل کلاس‌های یک ماهه پیش از دبستان در این شهرستان ضروری است اما این کلاس‌ها به دلیل کمبود اعتبار برگزار نمی‌شود.

سعیدی‌نیا ادامه داد: در بحث تکرار پایه دانش‌آموزان در سال تحصیلی ۹۲-۹۳، ۱۳ دانش‌آموز در پایه اول ابتدایی تکرار پایه داشتند که علت اصلی این مردودی دوزبانه بودن دانش‌آموزان است که نمی‌توانند به زبان فارسی صحبت کنند.

در این جلسه عبدالله حسینی، فرماندار خرمشهر نیز اظهار کرد: در بحث آموزش و پرورش متاسفانه توجه مناسب به کادر آموزشی نمی‌شود و معلمان در پایه‌های آموزشی ثبات ندارند؛ در کشورهای پیشرفته معلم ممکن است ۳۰ سال در یک پایه تدریس کند، لذا به کار آموزش خود کاملا مسلط خواهد بود.

وی با بیان اینکه در بحث آموزش ابتدایی باید تغییرات اساسی ایجاد شود، افزود: عدم ورود اولیا در بحث تحصیل دانش‌آموزان از دیگر مشکلات آموزش و پرورش در شهرستان خرمشهر است.

حسینی گفت: ضعف مدیریت‌های آموزش، دو شغله بودن معلمان به دلیل کمبود درآمد، عدم انگیزه کادر آموزشی و عدم مسئولیت‌پذیری دانش‌آموزان و استفاده از موبایل و شب‌نشینی از مشکلات آموزش ‌و پرورش این شهرستان است.

فرماندار خرمشهر یادآور شد: از ۲۰۰ روز زمان تحصیل دانش‌آموزان در شهرستان خرمشهر تنها ۱۵۶ روز تحصیلی بود که این موضوع در افت تحصیلی دانش‌آموزان تاثیر دارد.

وی با اشاره به حضور اتباع خارجی عراقی در این شهرستان، تصریح کرد: مرزی بودن این شهرستان و خارجی بودن سرپرست خانواده در تحصیل دانش‌آموزان مؤثر است، چرا که ترک خانواده توسط پدر و مشکلاتی که زوجه با سرپرستی خانواده خواهد داشت در امر تحصیل دانش‌آموزان بسیار مؤثر است.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.