جزئیات جدید شکنجه‌های ستایش / تصاویر

عصر جنوب: این کودک مدت زیادی است که هرروز صبح زود به پارک می‌آید و تا آخر شب در آنجا می‌ماند. وقتی آنها با ستایش صحبت کردند فهمیدند او توسط پدر و مادرش از خانه رانده شده ‌است و کسی نیست که از این بچه نگهداری کند

 

تحقیقات دادستانی شوشتر درباره دختر بچه‌ای که مورد کودک‌آزاری قرار گرفته و آثار جراحت‌های زیادی روی بدن او وجود دارد آغاز شد.

این دختر که ستایش نام دارد ابتدا توسط شهروندان شوشتری که به پارک شهید مطهری رفت‌وآمد داشتند مورد شناسایی قرار گرفت و آنها متوجه شدند این کودک مدت زیادی است که هرروز صبح زود به پارک می‌آید و تا آخر شب در آنجا می‌ماند. وقتی آنها با ستایش صحبت کردند فهمیدند او توسط پدر و مادرش از خانه رانده شده ‌است و کسی نیست که از این بچه نگهداری کند.

ستایش وقتی مورد پرسش قرار گرفت، گفت: «پدر و مادرم از من می‌خواهند هرروز صبح از خانه بیرون بروم و آخر شب به خانه برگردم آنها نمی‌گذارند در خانه بمانم، معتاد هستند و مواد مصرف می‌کنند، من نمی‌دانم در خانه چه می‌گذرد.»

این تنها آزاری نبود که ستایش از آن صحبت کرد، روی دست‌های دختربچه آثار جراحت‌های شدید که البته رو به بهبود است نیز دیده می‌شد.

ستایش به «پیک شوشتر» گفت: «پدرم من و خواهر کوچک‌ترم را کتک می‌زند. او مرا با شیلنگ می‌زند و مجبورم هرروز از صبح تا شب به پارک بیایم.» ستایش که حدودا هشت‌ساله به نظر می‌رسد به گفته خودش بارها با چای داغ سوزانده شده ‌است و آثار سوختگی‌های شدید روی بدن او مشخص است.

جزئیات جدید شکنجه‌های ستایش / تصاویر


دختربچه در حالی روزها را در پارک به شب می‌رساند که هیچ آذوقه‌ای ندارد و چند شهروند به‌صورت داوطلبانه هرروز برای او خوراکی می‌برند. افراد داوطلب به نوبت هرروز صبح بعد از اینکه ستایش از خانه خارج می‌شود او را تا پارک همراهی می‌کنند و تا زمانی که او در پارک باشد کنارش می‌نشینند تا از او مراقبت کنند.

یکی از شهروندان با توجه به وضعیت حاد این کودک موضوع را به بهزیستی و دادستانی شوشتر گزارش داد. وقتی ماموران اورژانس اجتماعی برای بررسی وضعیت ستایش مقابل خانه او رفتند پدر و مادرش حاضر نشدند در خانه را باز کنند و از آنجایی که حکمی برای ورود به منزل نیز وجود نداشت ماموران اورژانس به ناچار از اهالی محل تحقیق کردند.

همسایه‌های ستایش تایید کردند پدر و مادر این کودک معتاد هستند. آنها حتی گفتند چندوقت قبل ستایش برای مدتی ناپدید شد. همچنین معلوم شد این زوج دوفرزند دارند که اجازه نمی‌دهند هیچ‌کدام از آنها به مدرسه بروند آنها با کسی رفت‌وآمد ندارند و دیده نشده کسی به خانه‌شان برود.

دادستان شوشتر صبح دیروز اعلام کرد برای بررسی این موضوع وارد عمل شده و تحقیقات گسترده‌ای را آغاز کرده‌است. کاویانی گفت: «متاسفانه اولین‌بار این خبر را روی سایت‌ها مشاهده و بلافاصله هم دستور بررسی این موضوع را صادر کردم.»

جزئیات جدید شکنجه‌های ستایش / تصاویر


وی گفت: «آنچه مسلم است این کودک وضعیت مناسبی ندارد اما اینکه کودک‌آزاری با تعریف قانونی آن اتفاق افتاده یا نه باید مورد بررسی قرار گیرد. شخصا وارد این پرونده شده و دستورات لازم را صادره کرده‌ام و این پرونده به‌صورت ویژه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»

وی گفت: «گزارش بهزیستی به دادستانی ارسال شده و در صورتی که برای ما محرز شود جرم کودک‌آزاری اتفاق افتاده ‌است به‌عنوان مدعی‌العموم وارد عمل می‌شویم و کودک تا زمان صدور حکم حضانت به بهزیستی سپرده خواهد شد.»

وی درباره اینکه گفته می‌شود ستایش خواهری نیز دارد و به نظر می‌رسد جان آن کودک هم در خطر باشد گفت: «هر چند بچه که در آن خانه باشند و خطری آنها را تهدید کند به‌صورت موقت و تا زمان تصمیم‌گیری به بهزیستی سپرده خواهند شد.»

کاویانی درباره اینکه اگر پدر و مادر این کودک در را به روی آنها باز نکنند چه اتفاقی خواهد افتاد گفت: «در آن صورت با حکم ورود به منزل به تحقیق خواهیم پرداخت و من شخصا حکم را صادر می‌کنم و اطمینان می‌دهم با ورود دادستانی به این پرونده دیگر خطری ستایش را تهدید نخواهد کرد.»

همچنین بهداروند، رییس بهزیستی شوشتر نیز در این‌باره گفت: «زمانی که در جریان وضعیت بد این کودک قرار گرفتیم بلافاصله اقدامات خود را آغاز کردیم. متاسفانه چون حکم دادستانی نداشتیم نتوانستیم وارد منزل شویم و تحقیقات کاملی انجام دهیم. با اعلام گزارش به دادستانی، پرونده به‌صورت ویژه تشکیل شد و اقدامات قانونی نیز در این خصوص انجام گرفته‌ است و امیدواریم بتوانیم خیلی زود ستایش را از آن خانه خارج کنیم.»

وی گفت: «بار اولی که گزارش به ما رسید، ماموران اورژانس اجتماعی برای بررسی موضوع به خانه ستایش رفتند اما پدر و مادر این کودک در را قفل کردند. بار دوم پدر کودک در را باز کرد و مددکاران ما با توجه به صحبت‌های پدر کودک اعلام کردند او در وضعیتی نیست که بتواند از فرزندش مراقبت کند البته مددکاران هنوز موفق به صحبت با مادر این کودک نشده‌اند و او آن زمان در خانه نبود.»

بهداروند درباره آثار جراحت‌های شدید که روی بدن ستایش است، گفت: «آنچه مسلم است این بچه آسیب جدی دیده اما اینکه چطور و توسط چه کسی این آسیب به او وارد شده هنوز معلوم نیست. ما به‌زودی ستایش و هر کودکی که در آن خانه باشد را به بهزیستی منتقل خواهیم کرد و تا زمانی که اطمینان حاصل نکنیم آنها در امنیت هستند بچه‌ها در بهزیستی خواهند ماند. بهزیستی و دادستانی تعامل خوبی در این پرونده دارند.»

کاویانی، دادستان شوشتر با توجه به گزارش‌های مردمی برای بررسی وضعیت این کودک وارد عمل شد.

معلوم شدن علت جراحات روی دست ستایش

وی درباره آخرین وضعیت پرونده به خبرنگار ما گفت: «صبح دیروز پدر و مادر ستایش را به دادسرا احضار کردیم و مورد بازجویی قرار دادیم. آنها ادعا کردند ستایش دوسال قبل بر اثر یک حادثه دچار سوختگی و جراحت‌های شدید شده و بریدگی‌ها و سوختگی‌هایی که روی بدن وی وجود دارد به همین دلیل است. در ادامه تحقیقات، پرونده بالینی این کودک را خواستیم که این پرونده هم نشان می‌دهد دوسال پیش کودک به‌خاطر اینکه فلاسک چای روی وی سقوط کرده دچار سوختگی و بریدگی در قسمت‌های مختلف بدنش شده ‌است. آثار این جراحت‌ها کهنه هستند با این حال تا زمانی که به این اطمینان نرسیم که ستایش و خواهرش در امنیت کامل در خانه پدر هستند آنها را در اختیار بهزیستی قرار داده‌ایم و هردو کودک به آسایشگاه بهزیستی منتقل شدند.» دادستان شوشتر درخصوص اعتیاد پدر و مادر ستایش گفت: «آنها مدعی هستند اعتیاد ندارند اما وضعیت ظاهری‌شان طوری بود که تصمیم گرفتیم برای بررسی در این خصوص آنها را به پزشکی‌قانونی معرفی کنیم و البته تحقیقات دیگری نیز در این خصوص انجام خواهد گرفت.»

ستایش پیش از این گفته بود پدرش او را با شلنگ کتک می‌زند و هرروز صبح از خانه بیرونش می‌کند و وی حق ندارد تا شب به منزل بازگردد.

کاویانی درخصوص ادعای این کودک گفت: «در تحقیقاتی که ما انجام دادیم پدر ستایش را مورد پرسش قرار دادیم که چرا هرروز دخترش را از خانه بیرون می‌کند. او ادعا کرد چنین کاری نکرده و تصورشان این است که دخترشان هرروز صبح تا شب به کتابخانه‌ای که در نزدیکی خانه‌شان است می‌رود و به همین دلیل دیر به خانه برمی‌گردد. آنها مدعی شدند از اینکه دخترشان تمام روز را در پارک می‌گذراند خبر نداشتند که البته این گفته جای تردید و رسیدگی دارد.»

شهروندان شوشتر اولین‌بار گزارش رهاشدن این دختر در پارک را به بهزیستی و دادستانی اعلام کردند. آنها مدعی‌ هستند ستایش چهارماه ‌است هرروز صبح در پارک مطهری دیده می‌شود و در صورتی که مردم به او آب و غذا نرسانند او گرسنه خواهد ماند.

دادستان شوشتر دیروز خبر داد ستایش و خواهرش را برای بررسی دقیق وضعیت جسمانی‌شان به پزشکی‌قانونی معرفی کرده‌ است. کاویانی اعلام کرد، پرونده را با دقت زیرنظر دارد و در صورتی که محرز شود کودک‌آزاری صورت گرفته با مقصران برخورد خواهد شد.

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.