رئیس اداره حفاظت محیط‌ زیست شادگان: منبعی برای تامین آب تالاب شادگان وجود ندارد

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شادگان گفت: هیچ‌گونه منبع تامین کننده آبی برای تالاب شادگان وجود ندارد به همین دلیل آینده تالاب در خطر است.

سید محمد حسن فقیه درباره انتقال آب کارون به تالاب شادگان اظهار کرد: پروژه‌ای از قبل در حال اجرا بود و منتظر هستیم این پروژه به اتمام برسد تا بخشی از آب تالاب تامین شود اما در حال حاضر وضعیت دبی و رژیم تالاب شادگان رو به بحران است.
وی با بیان اینکه در شرایط آبی نرمال در تابستان نیز به دلیل افزایش میزان تبخیر تالاب شادگان دچار تنش بوده است، اظهار کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته به دلیل خشکسالی و عدم تامین حقابه وضعیت تالاب شادگان بحرانی‌تر از قبل شده است. سال گذشته نزدیک به ۹۰ درصد از تالاب شادگان خشک بود و هیچ آبی در آن نبود و این مسئله معضل بسیار بزرگی برای تالاب شادگان ایجاد کرده بود.
فقیه افزود: امسال هم این معضل در تالاب شادگان دور از ذهن نیست چرا که از لحاظ تامین آب شادگان هنوز به نقطه مشخصی نرسیدیم و اینکه فرآیند اجرای انتقال آب به این زودی‌ها به سرانجام برسد و مشکل آب تالاب را حل کند؛ نیازمند بازه زمانی طولانی مدت است.
قطعا تنش آبی داریم
رئیس اداره حفاظت محیط ‌زیست شادگان با بیان اینکه قطعا در تابستان با تنش آبی در تالاب شادگان مواجه خواهیم بود، یادآور شد: سازمان محیط‌زیست رایزنی‌هایی با شرکت‌های کشت و صنعت انجام داده و امیدواریم با توجه به شرایط آبی اگر امکان داشته باشد از طرف شرکت‌ کشت و صنعت شرق کارون همکاری لازم برای انتقال آب در یک بازه زمانی مشخص به تالاب انجام شود.
وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ‌گونه منبع تامین کننده آبی برای تالاب شادگان وجود ندارد، بیان کرد: در حال حاضر تنها منابع آبی این تالاب مسیل‌ها و پساب‌هایی است که از کشت و صنعت نیشکر و نهرهای ماله و بحره وارد تالاب می‌شود و غیر از این منبع دائمی برای تامین آب تالاب شادگان نداریم.
فقیه ادامه داد: در مجموع شدت آسیب‌ پساب‌ها به تالاب نسبت به سال‌های گذشته کمتر شده است. با این وجود ما موافق ورود پساب‌ها به این شکل نیز نیستیم اما با توجه به وضعیت خشکسالی نمی‌توانیم از ورود پساب‌ها جلوگیری کنیم چرا که در این صورت کل منطقه خشک خواهد شد و ممکن است به کانون گرد و غبار تبدیل شود که معضل شدیدتری برای کل استان ایجاد خواهد شد.
وی یادآور شد: بخش عمده تالاب شادگان لب‌شور است و وسعت ۶۰ درصدی تالاب را در اختیار دارد، وقتی در تابستان بیشترین میزان تبخیر صورت می‌گیرد در مناطق لب‌شور لایه‌های نمک را در تالاب می‌بینیم و قسمت عظیمی از اراضی لب‌شور نمکی می‌شود و سطح سفیدی را در تالاب ایجاد می‌کند.
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شادگان گفت: این لایه‌های نمکی تبعات جانبی برای وضعیت اقلیم منطقه خواهد داشت.
صیادان تا می توانند تیلاپیا صید کنند
فقیه درباره وضعیت صید در تالاب شادگان نیز اظهار کرد: در حال حاضر تنها ۲۰ درصد جوامع محلی در این منطقه اقدام به صید می‌کنند و میزان صید به مراتب بسیار کمتر شده است و بیشترین گونه صید شده در تالاب شادگان گونه تیلاپیا است. سرعت رشد این ماهی متاسفانه بالاست از همین‌رو ما به صیادان اجازه دادیم تا جایی که می‌توانند از این ماهی صید کنند و هیچ ممنوعیت صید برای این ماهی ایجاد نکردیم تا از این طریق بتوانیم از جمعیت آسیب‌رسان این گونه کم کنیم تا مجالی برای گونه‌های بومی آبزیان ایجاد شود و بتوانند در این تالاب تکثیر شوند.
وی با بیان اینکه در گزارش‌های متعدد در مناطق مختلف خوزستان وجود گونه تیلاپیا محرز شده است، افزود: این ماهی چرخه طبیعی آبزیان را در تالاب شادگان دچار مشکل می‌کند چرا که شدت تکثیر و سرعت رشد آنها بسیار بالاست و از آنجا که گونه گوشت‌خوار است لارو سایر آبزیان در تالاب را می‌خورد و صدمه جبران‌ناپذیری به گونه‌های بومی در منطقه وارد می‌کند و آنها را از بین می‌برد و شرایط رشد را از آنها می‌گیرد.
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شادگان تاکید کرد: گونه ماهی بنی حساسیت بالاتری نسبت به دیگر گونه‌ها دارد و نسبت به دیگر گونه‌های تالاب در معرض خطر شدیدتری قرار دارد و اگر کاری برای تالاب شادگان چه از نظر آب و چه از نظر ماهی تیلاپیا نشود این ماهی منقرض می‌شود.
فقیه با بیان اینکه تکنولوژی لازم برای کنترل و مهار ماهی تیلاپیا در کشور نداریم، بیان کرد: با رایزنی‌هایی که با سازمان شیلات انجام دادیم این گونه در سازمان تکثیر و در تالاب شادگان رهاسازی می‌شود البته به غیر از گونه بنی دیگر گونه‌های بومی تالاب شادگان نیز در جای دیگری پرورش داده می‌شود و لارو آنها در تالاب شادگان رهاسازی می‌شود و با این اقدام سعی می‌کنیم جلوی انقراض این گونه‌ها را بگیریم.
مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.