صادرات چند کالا از بازارچه مرزی چذابه ممنوع شد

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: ناظر گمرکات خوزستان گفت: صادرات گوجه فرنگی و رب گوجه ، یونجه ، کاه و کلش ، پودر ماهی و گوشت ، انواع سبوس و کنجاله سویا به عراق از بازارچه مرزی چذابه تا اطلاع بعدی ممنوع است.

 غلامرضا بلوطی میرزا افزود: ممنوعیت این کالاها با هدف تنظیم بازار داخلی و جلوگیری از افزایش بی رویه و غیرمنطقی این محصولات گرفته شده است.
وی با بیان اینکه گمرک بر اساس وظایف قانونی از صادرات این کالاها جلوگیری خواهد کرد از تجار و بازرگانان محلی خواست از بارگیری این کالاها به بازارچه مرزی چذابه جلوگیری کنند.
بلوطی میرزا، پیش بینی کرد با توقف صادرات این کالاها ، بهای این کالاها در داخل روند کاهشی داشته باشد.
در چند روز اخیر افزایش قیمت برخی محصولات کشاورزی از جمله گوجه فرنگی و سیب زمینی نگرانی مردم را به دنبال داشته است.
صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق در چند ماه اخیر از ۲ بازارچه مرزی چذابه و شلمچه به دلیل نوسانات ارزی و افزایش قدرت خرید بازرگانان عراقی افزایش یافته ضمن آنکه ورود گردشگران عراقی از این ۲ مرز نیز تا سه برابر حد معمول افزایش یافت.
به گزارش ایرنا مرز زمینی چذابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز ، شلمچه در ۱۶کیلومتری غرب خرمشهر و مرز دریایی خرمشهر به تدریج از تیر ۱۳۸۲ پس از سرنگونی رژیم بعثی عراق برای صادرات کالا و در مهر همان سال برای تردد زائران عتبات عالیات باز شد.
پارسال حدود یک میلیارد دلار کالای غیرنفتی شامل تره بار، مصالح ساختمانی، خودرو ، لوازم خانگی و برقی، آرد ، دام زنده ، لبنیات و آبزیان پرورشی از مرزهای زمینی و دریایی خوزستان به عراق صادر شد که سهم بازارچه مرزی چذابه حدود ۳۵۰میلیون دلار بود.
پیش بینی شده با توجه به افزایش روند صادرات کالا از بازارچه چذابه ، ارزش کالاهای صادراتی ایران به عراق از این بازارچه افزایش یابد که این خود در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی شهرهای غربی خوزستان تاثیر مثبت خواهد شد.
استان خوزستان با ۲ استان عراقی میسان با مرکزیت شهر العماره و بصره حدود ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک داشته و با هر ۲ استان تفاهم نامه همکاری اقتصادی ، آموزشی و فرهنگی دارد.
مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.