سدهای برقابی، مزیت توسعه گردشگری آبی و صنعتی خوزستان

 عصر جنوب – asrejonoob.ir: از ظرفیت هایی که در توسعه گردشگری کشور از آن غفلت شده است می توان «گردشگری صنعتی» را نام برد که کشورهای صنعتی جهان نیز از آن به خوبی در راستای افزایش سرانه درآمد استفاده کرده اند

بر اساس تعاریف، « گردشگری صنعتی دیدار مردم از سایتی است که یکی از اهداف آن ارائه تجربه گردشگری است، ولی کسب و کار اصلی سایت مورد نظر، تولید کالاها یا خدمات مختص به گردشگران و یا غیرگردشگران است».

در واقع گردشگری صنعتی نوعی گردشگری مشتمل بر دیدار از شرکت ها و صنایعی است که فعالیــت اصلی آنها گردشگری نیست و دیدار از پروسه تولید، ماشین آلات، کاربرد ابزارها و فنون و سابقه تاریخی صنایع است که برای گردشگران صنعتی جذابیت دارد.

تعریف فوق از جامعیت خاصی برخوردار است، زیرا جاذبه های گردشگری شامل سایت هایی که گردشگری فعالیت محوری آنهاست و نیز سایت هایی که فعالیت محوری آنها گردشگری نیست را در بر می گیرد.

این نوع از گردشگری، فعالیت های فراغتی انسان را بیشتر در محیط صنعتی امکانپذیر می سازد و مبتنی بر مسافرت های هدفمند، توام با آموزش، مطالعه و بازدید از جاذبه های صنعتی و بهره گیری از پدیده های متنوع آن است.

گردشگری صنعتی از طیف گسترده ای از گزینه های ویژه تشکیل شده که از بازدید علمی دانش آموزان و دانشجویان تا دیدار صنعتگران برای عقد قرارداد و یا سفر گردشگر به عنوان بخشی از یک مسافرت را شامل می شود.

چشم اندازها و مناظر زیبای مجموعه های صنعتی از جمله فرایند ها و سالن های تولید، کارگاه های ویژه، تحقیقات و توسعه سازمان صنعتی و همچنین ترس و هیجان ناشی از قرار گرفتن در کنار کوره های ذوب فلزات و دیدن حرکت مواد مذاب، از جاذبه های گردشگرپذیر این نوع گردشگری است.

این نوع گردشگری در برخی کشورهای اروپایی و کشورهایی نظیر چین، کره جنوبی و ایالات متحده به سرعت در حال توسعه و کسب اعتبار است، منطقه کوانگجو چین به عنوان یکی از پیشروان توسعه گردشگری صنعتی مطرح است و سیاستگذران توسعه گردشگری در این کشور توانسته اند با برنامه ریزی و به کارگیری شیوه های تبلیغاتی، گردشگران زیادی را برای دیدار از صنایع این منطقه جذب کنند.

از تجربه های موفق این نوع از گردشگری را می توان به برنامه های بازدید دانشجویان و پژوهشگران از شرکت مرسدس بنز آلمان بیان کرد که علاقه مندان و پژوهشگران نیز از روند و پروسه تولید خودرو و تحقیقات صنعتی فعالان این صنعت دیدن می کنند.

* سدهای برقابی خوزستان، مزیت توسعه گردشگری صنعتی و آبی

سدهای برق آبی کشور از ظرفیت های مغفول مانده توسعه این بخش است و جاذبه های صنعتی زیادی نیز در کشور وجود دارد که می توان از این توانمندی ها در راستای توسعه گردشگری صنعتی استفاده کرد.

از منافع دیگر این طرح نیز می توان به سازماندهی مسافران و افزایش آگاهی آنان و به تبع آن افزایش طول مدت اقامت آنها اشاره کرد که به دنبال خود منافع اقتصادی و اجتماعی بی شماری را برای منطقه و صنایع موجود در آن فراهم می کند.

در استان خوزستان نیز، این زمینه ها به وفور فراهم است که می توان به سدهای برقآبی، پالایشگاه، نیروگاه ها، مجتمع های پتروشیمی و واحدهای بزرگ تولیدی را از این نمونه ها بیان کرد.

سدهای بزرگی چون دز، عباسپور، کرخه، مارون و مسجدسلیمان همه ساله در ایام نوروز پذیرای گردشگران نوروزی هستند.

سد کارون ۳ با مخزنی معادل سه میلیارد مترمکعب و نیروگاه ۲۰۰۰ مگاواتی آن علاوه بر تنظیم یک میلیارد مترمکعب آب برای مصارف کشاورزی، با تنظیم ۷٫۵ میلیارد مترمکعب آب، سالانه توان تولید چهار میلیارد کیلووات ساعت برق را دارد. دیدار از این سد عظیم خاطره ای فراموش نشدنی برای مهمانان نوروزی را بر جای می گذارد.

بزرگترین پل قوسی کشور بر روی دریاچه سد کارون ۳ در خوزستان چشم اندازی بسیار زیبا دارد.
بنا به گفته مسؤولان این سد برای رفاه حال گردشگران و مسافران توقف گاهی به ظرفیت ۱۰۰ خودرو در این محل در نظر گرفته شده تا آنها از چشم اندازهای زیبا و طبیعی آن به راحتی بهره ببرند. طول این پل ۳۳۶ و دهانه آن ۲۶۴متر است.

سد دز با ارتفاع ۲۰۳ متری در شمال خوزستان روی رودخانه دز احداث شده و اکنون حدود ۴٫۳ میلیارد مترمکعب آب در دریاچه ای به وسعت ۶۳ کیلومتر مربع در پشت این سد ذخیره شده و به کمک توربین های این سد سالانه ۲٫۲ میلیارد کیلووات برق تولید می شود.

دریاچه سد دز یکی از مهم ترین دریاچه های آب شیرین ایران می باشد که سال ۱۳۴۱ پس از احداث سد بزرگ دز بر روی رودخانه دایمی و پر آب دز شکل گرفته است.

این دریاچه در ۲۵ کیلومتری شهر دزفول و در ارتفاع ۳۵۴ متری از سطح دریا قرار دارد.

سد شهید عباسپور (کارون) در شمال شرقی مسجدسلیمان نیز که سال ۱۳۵۵ ساخته شده مخزنی به گنجایش ۹٫۲ میلیارد مترمکعب را دارا است و برای آبیاری نزدیک به ۴۱ هزار هکتار زمین کشاورزی در نظر گرفته شده است.

سد کرخه که به عنوان بزرگترین سد خاکی خاورمیانه روی رود کرخه احداث شده به همراه سد گتوند علیا، (گدار لندر) بر روی رودخانه کارون از دیگر سدهای دیدنی استان هستند.

*سدهای خوزستان پذیرای مهمانان نوروزی و کاروان های راهیان نور

مدیرعامل سازمان آب و برق استان خوزستان نیز در این خصوص گفت:بازدید از سدهای خوزستان در تعطیلات نوروزی برای عموم مردم و کاروان‌های راهیان‌ نور آزاد است.

‘محمدرضا شمسایی’ اظهار کرد:برای بازدید عموم مردم و کاروان‌های راهیان نور از اول تا پانزدهم فروردین ۹۳ تمهیداتی از سوی سازمان آب و برق و شرکت های طرف قرارداد این سازمان اندیشیده شده است.

وی افزود: سدهای بزرگ مخزنی خوزستان از جمله کرخه، مارون، دز، شهید عباسپور، مسجدسلیمان، کارون۳، سدهای تنظیمی، شبکه های آبیاری و سازه های آبی تاریخی آماده بازدید از میهمانان نوروزی است.

بیش از ۹۵ درصد میزان برق آبی کشور در سدهای خوزستان تولید می‌شود و بازدید از سدهای خوزستان در نوروز ۹۶ ( اول تا پانزدهم فروردین) از ساعت ۸ تا ۱۶ آزاد است.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)