معاون وزیر نیرو :صنعت برق خوزستان تا پیش از زمستان مصون سازی می شود

 عصر جنوب – asrejonoob.ir: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: صنعت برق خوزستان تا پیش از زمستان سال آینده باید در برابر ریزگردها مصون سازی شود تا شاهد قطعی برق نباشیم.

هوشنگ رحمتیان شامگاه یکشنبه در حاشیه آئین پایانی طرح ضربتی رفع آلودگی تجهیزات و تاسیسات برق خوزستان در اهواز در گفت و گو با خبرنگاران رسانه های گروهی افزود: تا پیش از تابستان باید بخش مهمی از عملیات ایمن سازی شبکه برق استان انجام شود و با توجه به اینکه قطع برنامه ای برق در تابستان به دلیل مصرف بالا و گرمای شدید خوزستان امکان پذیر نیست باید عملیات مصون سازی شبکه های برق تا پیش از شروع زمستان ۱۳۹۶به اتمام برسد.

وی با بیان اینکه صنعت برق خوزستان در جریان هجوم ریزگردهای بی سابقه بهمن ماه قربانی و متحمل خسارات سنگین شد،گفت: در حوزه توزیع برق استان باید کارهای پیشگیرانه برای کاهش حجم آسیب های ناشی از ریزگردها بر تجهیزات از هم اکنون شروع شود و در بخش انتقال و پست های ۴۰۰ ، ۲۳۰ و ۱۳۲کیلوولت نیز ظرف سه ماه آینده، طرح مصون سازی بدون نگرانی ازحجم تخصیص اعتبار انجام شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: منشا بخشی از ریزگردها داخلی و بخش مهمتری در خارج از کشور است و با تعاملات بین المللی نیز اقدام هایی برای مهار و کنترل ریزگردها در کشورهای همجوار انجام شود.

رحمتیان با تاکید بر تجهیز ناوگان صنعت برق در بخش دولتی و خصوصی با هدف مقابله با عوامل آسیب پذیر بر صنعت برق کشور افزود: در سال جاری استان های شمالی با بارش برف سنگین و در استان های جنوبی با سیل های ویرانگر و در استان خوزستان با پدیده مخرب ریزگردها مواجه بودیم بنابراین باید سطح آمادگی نیروهای عملیاتی برق با استفاده از تجارب جهانی ارتقا یابد.

وی با تقدیر از نیروهای عملیاتی ۳۷شرکت توزیع و برق منطقه ای که در جریان عملیات ضربتی مقابله با آلودگی ناشی از ریزگردها حضوری موثر و تعیین کننده داشتند، اظهار کرد: هرچند تاکنون با عملیاتی به این گستردگی و حجم خسارت وارده مواجه نبودیم ولی نیاز است که با مدیریت بهتری از آسیب های احتمالی به صنعت برق خوزستان جلوگیری کنیم تا مردم با قطعی طولانی مدت برق رو به رو نشوند.

رحمتیان با بیان اینکه مادامی که این ریزگردها در کشور فعالیت تخریبی دارند این تجارب باید روی میز مدیران صنعت برق کشور باشد تا با هزینه های کمتری به مقابله با ریزگردها و آثار آن بر روی صنعت برق برویم از همه کارشناسان و صاحب نظران در صنعت برق کشور خواست صنعت برق را کمک کنند تا مدیریتی مطلوب در نگهداری و سرپا نگه داشتن صنعت برق اعمال شود.

وی گفت: صنعت برق کشور در جریان هجوم ریزگردها به استان نشان داد در کوتاه ترین زمان ممکن خود را در صحنه عملیات حاضر می کند.

به گفته مسئولان اجرای طرح ضربتی رفع آلودگی ناشی از ریزگردها بر تجهیزات و تاسیسات صنعت برق خوزستان، این طرح در یک بازه زمانی کوتاه و بسیج همه امکانات و تجهیزات برق ۳۹شرکت توزیع و برق منطقه ای سراسر کشور با موفقیت کامل انجام شد.

در این طرح ، سه هزار و ۹۰۰کیلومتر از شبکه های برق فشار ضعیف و متوسط و ۲ هزار و۳۵۰دکل برق ۲۳۰ ، ۱۳۲ و ۴۰۰کیلوولت و ۵۳ایستگاه و پست برق استان با هدف پایداری برق با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۲۰۰میلیارد ریال شست و شو و بهسازی شد.

در جریان هجوم ریزگردها و متعاقب آن رطوبت ۹۷درصدی در هشتم بهمن ماه ۱۳۹۵ ، شبکه برق اهواز و ۱۳شهر خوزستان به شدت آسیب دید به گونه ای که جریان برق ، آب و شبکه های ارتباطی این شهرها قطع و فعالیت اداری و آموزشی در آنها برای چند روز تعطیل شد.

رئیس جمهوری و برخی اعضای هیات دولت از جمله وزیر نیرو و جهاد کشاورزی در پنجم اسفند ماه جاری با سفر به خوزستان آخرین وضعیت کانون های ریزگردها و طرح های مقابله با آنها را مورد بررسی قرار داد.

 

 

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.