شهرداران توسط مردم انتخاب می شوند

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: عضو شورای راهبردی تدوین برنامه جامع مدیریت شهری کشور از تصویب لایحه انتخاب شهرداران توسط مردم در این شورا خبر داد.
به گزارش عصر جنوب به نقل از خبرگزاری فارس؛ محمودرضا شیرازی از تصویب لایحه انتخاب شهرداران توسط مردم در این شورا خبر داد و گفت: این لایحه پس از بررسی این موضوع در ۴۴ کشوری که هم اعضای شورا و هم شهردارشان توسط مردم انتخاب می‌شود، تدوین و ارائه شده است.

شیرازی افزود: بر این اساس در ایران، کلانشهرها و در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر توسط مردم انتخاب و تعیین می‌شوند و در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر نیز انتخاب شهردار همچون روال گذشته توسط شوراها انجام می‌گیرد.

عضو شورای راهبردی تدوین برنامه جامع مدیریت شهری کشور عنوان کرد: از آنجایی‌که در طرح جامع مدیریت شهری اداره‌های آب، فاضلاب، گاز، برق، مخابرات، کتابخانه‌ها، بهزیستی و سایر دستگاه‌های اجرایی باید زیر نظر شهرداران و شوراها کار کنند لذا باید از پشتوانه مردمی برخوردار باشند.

شیرازی تاکید کرد: در دوره شوراها موضوع انتخاب شهرداران توسط شوراها بسیار بهتر از انتخاب توسط استانداری‌ها بود.

شهردار آبادان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جلسه هماهنگی شوراهای اسلامی شهرستان گفت: این جلسه در قالب هم‌اندیشی، تبادل افکار و اطلاعات جلسه‌ای بسیار ارزشمند است.

وی با بیان اینکه یکی از نکات قابل توجه آسیب‌پذیری و ظرفیت‌پذیری شوراها است، عنوان کرد: منظور از ظرفیت شوراها استقلال آنها است که نمونه بارز آن را در شهر آبادان می‌بینیم.

عضو شورای راهبردی تدوین برنامه جامع مدیریت شهری کشور با بیان اینکه در ادوار گذشته شوراها، اعضا به دنبال حواشی بودند گفت: خوشبختانه در دوره چهارم شورا این تابو شکسته شد.

شیرازی اظهار کرد: متاسفانه آن بازسازی که مد نظر مردم بود در دوران بازسازی در این شهر محقق نشد و مردم دیگر آن چهره واقعی شهرشان را ندیدند.

مدیر سامانه مدیریت شهری آبادان در ادامه از فضای سبز به عنوان مهمترین شاخصه توسعه پایدار نام برد و افزود: در زمان حاضر سرانه فضای سبز شهری آبادان به ۱۶ متر مربع رسیده و فضای سبز با سلامت مردم، تلطیف هوا  و تامین اوقات فراغت مردم مرتبط است.

شهردار آبادان با اشاره به تملک برخی مسیرها و دو خطه کردن بسیاری از خیابان‌های کم عرض عنوان کرد: روند رو به توسعه در شهرداری نیز از این منظر است.

وی با تاکید بر لزوم موضوع برون‌سپاری امور شهرداری به بخش خصوصی یادآور شد: هم‌اینک کار واگذاری ۷۰ وظیفه شهرداری آبادان به دفاتر پیشخوان دولت به طور آزمایشی آغاز شده است.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.