ثبت ملی سینه زنی “سه سنگ” بهبهان

عصر جنوب: در جریان برگزاری مراسم دوازدهمین اختتامیه اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی در اهواز، سبک سینه زنی «سه سنگ» بهببان ثبت ملی شد.
دوازدهمین اختتامیه اجلاس بین المللی پیرغلامان حسینی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه در اهواز با حضور گسترده مردم برگزار شد.

در مراسم اختتامیه این اجلاس، سبک سینه زنی «سه سنگ» ویژه شهرستان بهبهان که ایام ماه محرم در این شهرستان برگزار می شود با حضور عزت الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما به ثبت ملی رسید.

برخی از مردم بهبهان نیز با حضور در این مراسم این سبک خاص را با شور و نشاط خاصی در مصلای مهدیه اهواز برگزار کردند.

سبک سینه زنی سه سنگ سبک منحصر به فرد و شورانگیزی است که ایام محرم فقط در دیار بهبهان می توان نمونه آن را یافت. شوری که در سینه زنی سه سنگ مکتوم است چیز دیگری است.

تاریخ سینه زنی سه سنگ بهبهان مربوط می شود به ۱۳۰ سال پیش. شاعر و مبدع این نوع سینه زنی میرزا شوقی بهبهانی بوده است. میرزا شوقی بهبهانی که نام اصلی اش نور علی و به قول مردم میرزا قنبر بود، در عصر ناصری وارد بهبهان می شود و به عنوان منشی احتشام الدوله منسوب می شود و حضور مداوم او در بهبهان باعث می شود به میرزا شوقی بهبهانی معروف شود. پهلوانان به میرزا مراجعه کرده و از او می خواهند تا نوحه جدیدی برایشان بسراید. کاروانسرا، پهلوانان و حضرت شافع محله هایی از بهبهان هستند که اهالی آن مشهورترین سینه زنی های «سه سنگ» را برگزار می کنند.

بهبهان شهری است در جنوب غربی ایران. شهر بهبهان مرکز شهرستان بهبهان در جنوب شرقی استان خوزستان است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت شهرستان بهبهان ۱۷۹ هزار نفر بوده است.

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.