سد مارون بهبهان پس از ۱۲ سال سر ریز شد

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: مدیرعامل شرکت بهره‌برداری سد و نیروگاه مارون گفت: دوران خشکسالی به اتمام رسیده ولی ما باید دوران تنش آبی را مدیریت کنیم.

محمد امین ایزدجو در آئین سرریز آب از دریچه سد مارون  اظهار داشت: امروز پس از ۱۲ سال سرریز سد را باز کرده‌ایم، آخرین باری که سرریز سد باز شد اردیبهشت سال ۱۳۸۴ بود.

وی افزود: ۱۰ سال خشکسالی طاقت  فشار زیادی را  بر مردم و کشاورزان وارد کرده بود که امسال این خشکسالی‌ها تمام و بارندگی‌های امسال در ۶۰ سال اخیر بی سابقه بود.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری سد و نیروگاه مارون بیان کرد: یک دوره خشکسالی سنگین در سال ۹۶ و یک دوره تر سالی در ۹۷ را تجربه می‌کنیم که باید این موضوع مدیریت شود زیرا برخی تصور می‌کنند اکنون که خشکسالی به اتمام رسیده است همیشه آب برای هر نوع زراعتی موجود است.

وی گفت: دوران خشکسالی به اتمام رسیده ولی ما باید دوران تنش آبی را مدیریت کنیم زیرا سد مارون زمانی‌ که طراحی شده بود قرار شد روزی ۵۰ هزار هکتار را زیر کشت ببرد اما متاسفانه امروز چیزی حدود ۱۱۰ هکتار زیر کشت رفته است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری سد و نیروگاه مارون بیان کرد: علی‌رغم این‌که ما دوره خشکسالی را پشت سر گذاشتیم و تقریبا یک سوم کاهش آورده رودخانه نسبت به میانگین داشتیم ولی سطح زیر کشت ۲ برابر افزایش و آورد آبی یک سوم کاهش یافت‌.

ایزدجو تصریح کرد: ما هر چقدر که طرح آبی داشته باشیم اگر به این روش جلو برود مشکلات در بخش زراعت حل نخواهد شد مگر این‌که شیوه‌های کشت و آبیاری و الگوهای آبیاری را بازنگری کنیم.

وی ادامه داد: امروز سرریز سد به صورت آزمایشی بازگشایی شد اما هدف اصلی آن کنترل و جلوگیری از سیلاب‌های آینده است زیرا پیش بینی شده در اواخر بهمن بارندگی‌های خوبی در راه داریم.

محمد امین ایزدجو در خصوص آب پشت سد مارون گفت:در حال حاضر در مخزن سد ۹۴۲ میلیون متر مکعب آب  بوده اما ظرفیت سد مارون ۱ میلیارد و صد و پنجاه متر مکعب است که نمی‌توانیم این حجم را به دلیل خطر سیلاب پر کنیم.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری سد و نیروگاه مارون در خصوص شایعه قطع راه دسترسی روستای پشکر اظهار داشت: مسئله‌ای که بعضی‌ها را نگران کرد وارد شدن آسیب به پایین دست است که مطمنا مشکلی بوجود نخواهد آمد زیرا میزان رها سازی آب بسیار اندک است و توصیه می‌شود افرادی که به دلیل خشکسالی حریم رودخانه ساخت و سازی انجام داده‌اند باید سیلاب را جدی بگیرند.

وی افزود: در زمینه راه دسترسی مردم روستای پشکر اجازه داده شده از روی تاج سد گذر کنند و محدوده پائین دست نیز جاده‌ای  توسط امور اجرایی سد آریوبرزن در دست ساخت  است.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری سد و نیروگاه مارون درباره محدودیت‌های آبی در فصل تابستان برای کشاورزان عنوان کرد: دستورالعمل کشت از سازمان آب و برق خوزستان صادر می‌شود اما با شرایط آبی  واضح است که امسال محدودیت‌ها نسبت به سال‌های خشکسالی کمتر خواهد بود اما مردم باید رعایت کنند.

مطالب پیشنهادی