استاندار شریعتی: وضعیت آبرسانی به اراضی بهبهان افتضاح است/ سد کوثر کشاورزی را به نابودی کشانده

عصر جنوب – asrejonoob.ir: استاندار در جریان سفر وزیر بهداشت و مطرح شدن مشکل کم آبی از سوی کشاورزان این شهرستان، نسبت به حل این مشکل قول مساعد داد.

ابراهیم حسینی، مدیر اداره جهاد کشاورزی بهبهان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، درباره تجمع امروز جمعی از کشاورزان در بدو ورود وزیر بهداشت به این شهرستان را بی‌تدبیری وزارت نیرو دانست و گفت: بیش از دو ماه است که استان کهگیلویه و بویراحمد آب را از سد کوثر بسته و به تبع آن، محصولات کشاورزان بهبهان نابود شده است و تجمع امروز کشاورزان تنها ابراز گلایه آن‌ها نسبت به عدم رهاسازی آب از سد کوثر و مشکلات کم‌آبی و به تبع نابودی محصولاتشان بود.

وضعیت آبرسانی به اراضی بهبهان افتضاح است

وی وضعیت آبرسانی به اراضی کشاورزی بهبهان را بسیار افتضاح توصیف و خاطرنشان کرد: در بهبهان ۱۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارای حق‌آبه وجود دارد که این اراضی سابقه کشت بیش از ۲ هزار ساله دارند. در سال جاری کشاورزان با آگاهی نسبت به مشکلات کم‌آبی تنها در حدود ۱۵۰۰ هکتار از این اراضی کشت کردند اما با عدم رهاسازی آب از سد کوثر در دو ماه اخیر محصولات این اراضی رو به نابودی است.

حسینی با بیان این‌که بیش از ۲ ماه است که استان کهگیلویه و بویراحمد از رهاسازی آب سدکوثر خودداری و اقدام به بستن آب می‌کند، عنوان کرد: این امر موجب از بین رفتن تمام محصولات کشاورزان شده است. مردم حق دارند نسبت به این مساله گله‌مند باشند و به استاندار، وزیر و دیگر مسئولین ابراز نگرانی کنند.

مدیر اداره جهاد کشاورزی بهبهان گفت: کشاورزان برای آبیاری اراضی خود به شدت مشکل دارند زیرا آب رودخانه زهره به شدت شور و فاقد حداقل کیفیت لازم است. با این وجود استان کهگیلویه و بویراحمد اقدام به بستن آب سد کوثر کرده و ادعا دارد که این آب فقط برای شرب است، در صورتی که اکنون به صورت غیرمجاز کشت در تپه‌های این این استان در حوزه خیرآباد انجام می‌شود.

گفتنی‌ است صبح امروز دوشنبه تعدادی از کشاورزان بهبهانی در حاشیه ورود وزیر بهداشت و استاندار خوزستان به این شهرستان، خواستار حل مشکل زمین‌های کشاورزی و تامین آب خود شدند.

استاندار خوزستان نیز به کشاورزان قول داد حداکثر تا ۱۵ روز آینده برای حل مشکلات آن‌ها به همراه رییس سازمان جهاد کشاورزی، مدیرکل میراث فرهنگی و رییس سازمان آب و برق به این شهرستان سفر خواهد کرد تا به نقطه مشترکی برای حل مشکلات کشاورزان برسند.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.