آخرین وضعیت روستاهای در معرض رانش زمین در خوزستان

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: مدیرکل اداره مدیریت بحران خوزستان گفت: کار جابجایی روستاهای میراحمدغریبی‌ها در دهدز و درآویزه در باوی نهایی شد و اقدامات لازم در این جهت در حال انجام است.

ظهر امروز کیامرث حاجی‌زاده مدیرکل اداره مدیریت بحران خوزستان پس از جلسه فوری تصمیم‌گیری برای روستاهای میراحمدغریبی‌ها و درآویزه خوزستان، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در ۲ سال اخیر یکی از کارهایی که انجام شده بحث پیشگیری در مدیریت بحران استان بوده که یکی از مسائل مهم در این زمینه مسئله ایمنی روستاها بوده، چه روستاهایی که در معرض خطر رانش هستند، چه آن‌ها که در معرض سقوط سنگ از کوه بوده‌اند و چه آن‌ها که در معرض خطر فرسایش مسیر رودها و مسیل‌ها هستند.
وی افزود: بازه‌های خطرآفرین در بحث فرسایش رودخانه‌ها توسط سازمان آب و برق و بنیاد مسکن مشخص شد و یکی از روستاهایی که همواره در معرض خطر رانش و فرسایش بود روستای میراحمدغریبی‌ها در دهدز بود.
مدیرکل اداره مدیریت بحران خوزستان گفت: دیگر روستایی هم که وضعیت بدی از نظر رانش و فرسایش دارد روستای درآویزه در محدوده شهرستان باوی است. روستاهای ام‌الغزلان و ام‌الحجار هم در محدوده شادگان مشکلاتی داشتند که کار در آن‌ها در حال انجام است.
وی ادامه داد: روستاهای در معرض خطر اطراف شوش، دزفول و شوشتر مانند روستای شعیبیه نیز تحت عملیات هستند و بسیاری از آن‌ها ایمن‌سازی شدند.
حاجی زاده گفت:روستای میراحمدغریبی‌ها از سال قبل در اولویت کاری ما قرار گرفت و کارهای زیرسازی و مقدماتی آن انجام شد و استعلام‌ها و مجوزها نیز اخذه گردید؛ امروز مصوب کردیم این روستا به مکان جدید منتقل شود و کار احداث ۲ کیلومتر جاده فرعی آن برای مکان جدید هم به‌سرعت انجام گیرد.
وی ادامه داد:هر کدام از دستگاه‌ها موظف به انجام خدماتی مبنی بر تجهیز و احداث این روستا در مکان جدید شدند و جهت اسکان موقت اهالی روستا چادرهایی نیز برای آن‌ها ارسال شده و در کنار آن به کمک دستگاه‌های دیگر کانکس‌هایی تهیه می‌شود.
مدیرکل اداره مدیریت بحران خوزستان گفت:در خصوص درآویزه هم مصوب کردیم فردا طی جلسه‌ای با حضور مدیران جهاد کشاورزی، فرمانداری باوی و دیگر دستگاه‌های مربوطه تصمیمات مربوط به جابجایی این روستا نیز اخذ شده و به‌زودی اجرایی شود.
وی افزود: کار مربوط به اعطای وام‌های بدون بهره و قرض‌الحسنه به اهالی این روستاها جهت ساخت و ساز و کارهای دیگر نیز نهایی شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
مطالب پیشنهادی