مسئولین بندرامام در شهر ساکن نیستند!

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: سکونت شهردار بندر امام خمینی(ره) در اهواز، مدیرعاملی تایدواتر عضو شورای شهر در تهران، حضور فرزندان بخشدار در مدارس اهواز، ما را به این نتیجه می‌رساند که بندر امام خمینی(ره) از نگاه برخی مسئولان، شهری برای قبول مسئولیت و رشد و ترقی صرف است نه زیستن!.

عدم تحرک کافی شورای شهر و شهرداری بندر امام خمینی(ره) و مشکلات روز افزون شهری از یک سو و عدم شفافیت و اطلاع‌رسانی از وضعیت بدهی‌های شهرداری از سوی دیگر، مردم را نسبت به عملکرد شهرداری و شورای شهر ناامید کرده است.

عدم سکونت کامل شهردار، بخشدار و برخی از مدیران شهری در بندر امام خمینی خود به یکی از مشکلات جدی تبدیل شده و برخی کارشناسان معتقدند این موضوع سبب شده نگاه بلند مدتی به توسعه بندرامام خمینی نباشد.

فرماندار ماهشهر که خود در ابتدای قبول مسئولیتش به همراه خانواده در شهرستان ساکن شده است در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری تسنیم در این خصوص اظهار داشت: دو نامه و اخطار برای شهردار و شورای شهر بندر امام خمینی(ره) در خصوص عدم سکونت شهردار در شهر، ارسال شده است. و با آرامش در حال پیگیری موضوع عدم سکونت شهردار هستم.

وی با تایید حضور موقت منتظر منصوری در بندر امام خمینی(ره)، بیان داشت: پیگیر موضوع حضور قانونی عضو شورای شهر هستیم و اگر صراحت قانونی انجام نشود موضوع را به شورای حل اختلاف منعکس می‌کنیم.

محسن بیرانوند درباره عدم حضور خانواده بخشدار در بندر امام خمینی(ره)، بیان کرد: بخشدار به همراه همسرشان در اکثر روزهای هفته در بندر امام خمینی(ره) حضور دارند ولی به دلایلی فرزندان بخشدار در مدارس اهواز ثبت‌نام کردند.

به گزارش تسنیم طبق ماده ۳ قانون آیین‌نامه اجرایی؛ شرایط تصدی سمت شهردار مصوب سال ۱۳۷۷ مجلس شورای اسلامی، شهردار باید از تاریخ اشتغال به‌کار تا زمانی که در این سمت انجام وظیفه می‌‌کند در شهر محل خدمت، سکونت داشته باشد اما با گذشت حدود یک سال از مسئولیت شهردار فعلی و علی‌رغم اعلام ریاست شورای شهر مبنی بر حضور و سکونت شهردار در شهر؛ شهردار در شهر بندرامام خمینی(ره) ساکن نیست.

شهرداری و شورای شهر بندر امام خمینی(ره) حتی مدتی واژه “شهردار شب” را ابداع و وارد ادبیات شهرداری‌ این شهر کردند اما جالب‌تر آن‌که برای شهرداری که در شهر ساکن نیست  از بودجه شهرداری منزلی اجاره کرده  و شگفت‌آور آنکه طبق ماده ۴ آیین‌نامه اجرایی شرایط تصدی سمت شهردار، شورای شهر باید در اولین جلسه عادی یا فوق‌العاده که با حضور شهردار تشکیل می‌شود به موضوع رسیدگی و تشخیص خود را اعم از صحت یا سقم مطلب به مرجع صدور حکم انتصاب اعلام کند. مرجع صدور حکم انتصاب پس از بررسی موضوع، در صورت صحت فقدان شرایط حکم انتصاب را ملغی می‌کند اما با این وجود شورای شهر هیچگونه اعلام موضع رسمی در این باره نکرده است.

این در حالی است که بر اساس اعلام سایت شرکت تاید واتر، یکی از اعضای شورای شهر که مدافع این شهردار است مدتی است که مدیرعامل و عضو هئیت مدیره شرکت تاید واتر شده و اکثر روزهای هفته را در شهر ساکن نبوده و کار به جایی رسیده که جلسات شورای شهر و کمیسیون‌ها را با زمان حضور ایشان در شهر تنظیم می‌شود و این  در حالی‌ است که طبق تبصره ۲ ماده ۲۶ قانون تشکیلات و وظایف انتخاب شورای شهر مصوب سال ۱۳۷۵ مجلس شورای اسلامی، تغییر محل سکونت هر یک از اعضای شورای شهر از محدوده حوزه انتخابیه به خارج از آن سبب سلب عضویت وی می‌شود.

طبق ماده ۶ شرایط تصدی سمت شهردار و ماده ۹۴ قانون تشکیلات وظایف و انتخاب شورای‌های اسلامی کشور و انتخاب شهرداران، نظارت بر حسن اجرای این قانون با وزارت کشور است و شگفت‌‌آورتر آنکه خانواده بخشداری که نماینده وزارت کشور است و سه سال از مسئولیتش می‌گذرد، در شهر ساکن نیستند.

این نوع عملکرد برخی مسئولان شهری این شائبه را مطرح می‌کند که بندر امام خمینی(ره) از نگاه برخی مسئولان، شهری برای قبول مسئولیت و رشد و ترقی بوده و شهری برای زندگی نیست.حالا شاید بتوان راز بسیاری از کمبودهای شهری را دریافت و باید منتظر اقدام جدی مسئولان شهرستان و استان در این زمینه باشیم.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.