نماینده دشت آزادگان و هویزه مطرح کرد: وزرای نیرو، نفت و جهاد کشاورزی مسببان خشک شدن تالاب هورالعظیم

عصر جنوب – asrejonoob.ir:  قاسم ساعدی با اشاره به عملکرد وزارت نیرو در زمینه رفع حوادث رخ داده در خوزستان اظهار داشت: عملکرد وزیر نیرو در مدیریت آب و برق یک مدیریت قشنگی است زیرا در مدیریت آب بر حسب روابط عمل می‌کند. در تمام تذکراتی که به دولت دادیم خوشبختانه تازه خانم ابتکار به این نتیجه رسیده و در مصاحبه‌ای گفت شرکت‌های نفتی به صورت غیر قانونی به هورالعظیم دشت‌آزادگان تجاوز کردند و شرایط این تالاب را به هم زدند.

وی افزود: بنده درباره مسائل هورالعظیم چندین بار جلوی این خانم گرفتم و گفتم که “خانم ابتکار منصفانه عمل کن” اما ایشان تازه متوجه شده و اعتراف کرده است که شرکت‌های نفتی تخلف و با تقسیم هور به حوضچه‌های متعدد و متفاوت خشک و به کانون ریزگرد تبدیل کردند.

ساعدی گفت: بنده بارها به وزیر نیرو گفتم که حقابه کشاورزی، آبزیان و آب شرب تالاب هورالعظیم را تامین کنید. مردم هندیجان در بعد تامین آب کشاورزی مانده‌اند زیرا تمام سرمایه خود را در کشاورزی هزینه کردند اما در حال حاضر با خشکی رودخانه مواجه شدند.

وی عنوان‌کرد: وزیر جهاد کشاورزی به جای اینکه از کشاورز دفاع کند و در تامین آب با یک کارگروه که باید بین وزارت نیرو و کشاورزی تشکیل شود از آب رودخانه‌ها دفاع کند متاسفانه با وزارتخانه نیرو و آقای چیت‌چیان همنوا و هم صدا شده  و آقای چیت‌چیان نیز با همنوایی با آقای زنگنه وزیر نفت دولت یازدهم تالاب هورالعظیم که پنجمین تالاب کشور به شمار می‌رود را  خشکاند.

روحانی به کدام وعده‌های ارائه شده در  سال ۹۲ به خوزستان  عمل کرد

نماینده دشت آزادگان و هویزه با بیان اینکه دولت فقط به فکر نفت است و هیچ توجهی نسبت به سلامتی مردم منطقه ندارد، بیان‌کرد: دولت تنها این فکر را داشت که با اندک هزینه‌ای نفت را استخراج کند و این بزرگترین خیانتی است که به مردم شده، دولت به جای خدمت‌گذاری به مردم یک توسری به مردم خوزستان زد و بنده از رئیس جمهور کشور تعجب می‌کنم که در سال ۹۲ به مردم خوزستان قول داد به کدام قول خود عمل کرده است.

وی افزود: چرا رئیس جمهور نسبت به این همه تذکراتی که نمایندگان خوزستان در زمینه مسائل مختلف به ایشان دادند توجه‌ای نمی‌کند. خوزستان برای مقام معظم رهبری بسیار مهم است و چندین بار به مسئولان گوشزد کردند و گفتند که خوزستان را بیابید، اما این دولت مشخص نیست با چه خط و روشی در حال حرکت و مدیریت است.

ساعدی با اشاره به بحران اخیری که متوجه خوزستان شد، گفت: بحران اخیری که باعث قطعی آب و برق شد در مرحله نخست بی‌کفایتی مدیران استان ما را نشان داد و از مدیران استانی به عنوان نماینده مردم از مسئولان استان سند می‌خواهم که تا کنون چه مکاتباتی با وزارت‌خانه‌های مطبوع جهت پیش‌بینی حوادث اخیر و بروز مشکلات داشتند.

وی تصریح کرد: بنده به جرات می‌گویم که اصلا مکاتبه‌ای صورت نگرفته و این بی‌اعتنائی مدیریتی است و ما  مدیرانی که به این طریق مدیریت می‌کنند را نمی‌خواهیم و اگر خطوط برق  توسط تیم نظارتی وزارت‌ نیرو همیشه انجام می‌شود پس چرا این همه مدت خواب بودند و به وظیفه نظارتی خود نپرداختند.

 حوادث اخیر خوزستان بی اعتنائی مدیران کلان کشوری نسبت به خوزستان را آشکار کرد

نماینده دشت آزادگان و هویزه افزود: این مسئله نه تنها بی کفایتی مدیران داخلی بلکه بی اعتنائی مدیران کلان کشوری در وزارت نیرو را نشان داد که متاسفانه همه با هم جمع شدند و این چالش و مشکل را ایجاد کردند.

وی با اشاره به حضور ناگهانی اکثر وزرای دولت یازدهم به خوزستان در حوادث رخ داده، بیان‌کرد:  وزرای دولت یازدهم که به خوزستان آیند به خاطر این است که نزدیک به ۸۰۰ هزار بشکه نفت کشور مختل شده زیرا  این چالش اگر ادامه پیدا کند وضعیت صنایع استان مختل و سبب ایجاد مخاطراتی برای کشور می‌شود و به همین علت وزرا به همراه کارشناسان مدام در حال آمد و رفت در خوزستان هستند.

ساعدی گفت: اگر این موضوع به جد پیگیری اصلاح نشود و میزان رها سازی آب در تالاب‌ها را افزایش ندهند این وضعیت مانند یک تهدیدی کل ظرفیت‌های خوزستان را برهم زده که برهم خوردن قابلیت‌های خوزستان سبب به هم خوردن اقتصاد کل کشور می‌شود.

وی گفت: در جلسه‌ای که با رئیس مجلس شورای اسلامی داشتیم از آقای لاریجانی خواستیم که نشست‌ها و اعزام تیم‌ها به خوزستان فقط صرف تزریق مسکن نباشد بلکه خوزستان به  یک مطالبه دقیق‌تر و عمیقی نیاز دارد و رئیس مجلس قول داد که شخصا از دولت پیگیری می‌کند و کارگروهی تشکیل و یک نماینده به نیابت رئیس مجلس در این کارگروه حضور دارد.مجمع نمایندگان خوزستان نیز در همان جلسه؛ جلسه‌ای داخلی برگزار کردند و تصمیمات خوبی اتخاذ شد.

نماینده دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبات جلسه مجمع نمایندگان خوزستان افزود: قرار شد دو تا سه نفر به نمایندگی  مجمع نمایندگان خوزستان در شبکه‌های سراسری صداو سیما مشکلات و معضلات خوزستان را به خوبی بیان کنند.

وی تصریح‌کرد: در تصمیمات اخذ شده قرار است جلساتی ویژه‎ای برای خوزستان در راستای عملیاتی شدن تصمیمات توسط هیئت دولت تشکیل شود در غیر اینصورت ما رفع مشکلات در حد شعار را نمی‌پذیریم. ما به شعارها و معذرت‌خواهی‌های دولت قانع نیستیم و مردم خوزستان احترام بیشتری راباید برایشان قائل شد و اینگونه نیست که  وزیر نیرو با یک عذرخواهی بخواهد همه چیز را تمام کند.

مردم خوزستان از بی اعتنائی دولت ناراحت هستند/ دولت بر اساس روابط مجموع وزرا در حال سیاست‌گذاری اقتصادی است

ساعدی گفت:  مردم خوزستان در روزهای بسیار سخت جنگ نسبت به دولت گام‌های پیش‌رویی برداشتند و مردم خوزستان از این جهت ناراحت هستند که  دولت نسبت به خوزستان بی اعتنا است و امیدوارم درگام‌هایی عملیاتی اشتباه‌های خود را رفع کند.

وی عنوان‌کرد: متاسفانه بی اعتنائی دولت ناشی از دیدهای غیر عالمانه و غیر کارشناسی است و دولت بر اساس روابط مجموع وزرا در حال سیاست‌گذاری اقتصادی است به گونه‌ای که در خیلی از استان‌ها که جمعیتشان یک سوم خوزستان هم نمی‌شود حتی بیش از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های مورد توجه ویژه دولت جهت سرمایه‌گذاری  هستند.

نماینده دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی بیان‌کرد: شاهرگ حیاتی کشور که محل زندگی ۵ میلیون انسان است متاسفانه به آن توجه نمی‌شود و به عقیده بنده این موضوع یک نوع ظلمی به مردم خوزستان، نظام مقدس جمهوری اسلامی، آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی بوده زیرا نظام ما نظامی مبتنی بر عدالت است.مسئولان متاسفانه به جای دید کشوری دیدهای قطبی و منطقه‌ای دارند و این نوع دیدگاه نه تنها در قانون اساسی ما می‌گنجد بلکه در شعارهای انقلاب و منویات مقام معظم رهبری نیز جایگاهی ندارد.

 

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.