دشت دزفول و اندیمشک در آستانه ورود به بحران

عصر جنوب: دشت دزفول اندیمشک در آستانه ورود به وضعیت بحران آب قرار دارد و باید اقدام جدی برای جلوگیری از برداشت غیرقانونی در این دشت انجام شود.

 دومین جلسه شورای حفاظت منابع آب دشت پایلوت دزفول – اندیمشک با حضور فرماندار شهرستان اندیمشک به عنوان رئیس شورا، روسای ادارات، رئیس دادگستری، فرماندهی نیروی انتظامی و اساتید دانشگاه در فرمانداری شهرستان اندیمشک تشکیل شد.

مدیر امور آب منطقه شمال غرب خوزستان و دبیر این شورا، اظهار کرد: موقعیت دشت یکپارچه دزفول – اندیمشک با دارا بودن منابع آب‌های سطحی مهمی همچون رودخانه دز و کرخه به عنوان یکی از دشت‌های نمونه آزمایشی (پایلوت) برای برنامه احیا و تعادل بخشی منابع آب در سطح کشور انتخاب شده و در این راستا برنامه‌ها و عملیات اجرایی حفاظت از منابع آب این دشت می‌تواند الگویی برای اجرا در سایر دشت‌های کشور باشد.

محمد سجادیان در این جلسه با تشریح اهداف این شورا و مقایسه وضعیت دشت‌های منابع آب کشور، دشت‌های استان خوزستان و دشت دزفول – اندیمشک خاطرنشان کرد: منابع آب زیرزمینی این دشت با فاصله کمی در بالای خط ورود به بحران قرار دارد، بنابراین با هم اندیشی، انسجام ادارات و سازمان‌های دولتی و حمایت مسئولان نباید گذاشت تا منابع آب دشت دزفول – اندیمشک وارد مرحله بحرانی شود.

در این جلسه ضمن حمایت و تاکید فرماندار شهرستان اندیمشک بر صیانت از منابع آب دشت پایلوت، مصوباتی از جمله ایجاد شعبه خاص قضایی در دادگستری برای تخلفات منابع آب، عدم واگذاری انشعاب برق به چاه‌های غیرمجاز، ارائه خدمات جهاد کشاورزی به کشاورزان با ارائه مجوز آب، پیگیری اداره منابع طبیعی برای رفع تصرف اراضی که چاه‌های آن‌ها توسط امور آب منطقه شمال غرب خوزستان مسلوب المنفعه شده‌اند، به تصویب رسید.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.