اعضای نوجوان اهوازی اهدا شد

عصر جنوب: در اقدامی خداپسندانه؛ والدین محمدرضا پوربوالی، نوجوان ۱۴ ساله اهوازی مرگ مغزی شده در بیمارستان گلستان اهواز به اهدا دو کلیه و کبد فرزند خود به سه بیمار نیازمند رضایت دادند.

دکتر امین بحرینی، فوق تخصص جراحی پیوند و مدیر مرکز پیوند اعضا بیمارستان گلستان اهواز، درباره این عمل که صبح امروز(۶ آبان ماه) انجام شد، اظهار داشت: طی بروز یک سانحه رانندگی که دو روز پیش رخ داد، محمدرضا پور بوالی، نوجوان ۱۴ ساله اهوازی، دچار ضایعه مغزی و سپس مرگ مغزی شد.

وی گفت: پس از تایید مرگ مغزی این نوجوان با خانواده او جهت اهدا اعضای فرزندشان صحبتهایی شد که بحمدالله والدین محمدرضا به رغم اینکه در غم از دست دادن فرزندشان اندوهگین بودند، با روی باز از این پیشنهاد اسقبال کردند و هر چند گرفتن این تصمیم برای آنها بسیار دشوار بود، ولی سرانجام تصمیم به اهدا اعضای فرزند دلبندشان گرفتند.

بحرینی افزود: دو کلیه محمدرضا در بیمارستان گلستان به دو بیمار نیازمند پیوند زده شد و کبد او نیز جهت پیوند به بیمارستان نمازی شیراز ارسال شد.

این فوق تخصص جراحی پیوند گفت: در استان خوزستان میزان رضایت دهی خانواده ها جهت اهدا عضو عزیزان خود که دچار مرگ مغزی می شوند بسیار پایین است و در این زمینه نیاز به فرهنگ سازی بیشتری احساس می شود.

مدیر مرکز پیوند اعضا بیمارستان گلستان اهواز در پایان گفت: امکانات پیوند کبد هم اکنون در بیمارستان گلستان اهواز فراهم شده است و به یاری خدا به زودی شاهد انجام عمل پیوند کبد در استان خواهیم بود.

علیرضا پور بوالی، پدر محمدرضا، نیز با بیان این که این اهدا می تواند برای محمدرضا توشه ای قابل عرضه در پیشگاه خداوند منان باشد، گفت: چند دقیقه ای بود که از محل کار خود به خانه بازگشته بودم. فقط من و محمدرضا در خانه بودیم. تصمیم داشتم کمی استراحت کنم زیرا باید دوباره به محل کار خود در شهرداری بازمی گشتم. ناگهان درب خانه به صدا درآمد،جلوی درب منزل رفتم. یکی از مامورین نیروی انتظامی جلوی درب خانه ایستاده بود و به من گفت پسر شما تصادف کرده و به بیمارستان گلستان اهواز اعزام شده است.

وی افزود: ابتدا گفتم که اشتباه می کنید و پسر من در خانه است ولی به محض اینکه نگاهم به داخل خانه بازگشت متوجه شدم که موتورسیکلت در حیاط نیست و در ذهنم احتمال دادم که محمدرضا آن را برداشته و بیرون از خانه رفته است. سریعاً خود را به بیمارستان گلستان رساندم در همین حین نیز مادر محمدرضا از تصادف او با خبر شده بود و او نیز با عجله خود را به بیمارستان رساند.

پدر محمدرضا گفت: در ابتدا فکر می کردیم که مشکل خاصی نیست و فرزندمان بزودی از بیمارستان مرخص می شود ولی بدنبال بررسی های پزشکان معالج برای مداوای محمدرضا، صبح روز بعد ناگهان به ما اطلاع دادند که حال او اصلاً خوب نیست. او را به اتاق مراقبت های ویژه منتقل کردند و بعد هم در میان بهت و ناباوری به ما اطلاع دادند که محمدرضا دچار مرگ مغزی شده و به رحمت خدا رفته است.

وی در پاسخ به اینکه چرا تصمیم به اهدا اعضای فرزند خود کرده است، گفت: اینکه من و مادر محمدرضا ببینیم اعضای بدنش در بدن اشخاص دیگر زنده هستند و زندگی می کنند این تصور را به ما می دهد که محمدرضا هنوز زنده است و این برای ما بسیار امید دهنده خواهد بود و مقداری از غم از دست دادن محمدرضا را می کاهد و در تحمل این درد به ما کمک می کند و همچنین این می تواند برای محمدرضا توشه ای قابل عرضه در پیشگاه خداوند منان باشد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.