اعتراضی دیگر در اهواز! / تجمع اساتید با صدور بیانیه ای به پایان رسید

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: در اعتراض به تخریب بخشی از دیوار دانشگاه علوم پزشکی اهواز و تجاوز به حریم این مکان، تعدادی از اعضای هیئت علمی دانشگاه در مقابل مسجد امام‌خمینی دانشگاه تجمع کردند.

این دومین تجمع اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه است که برگزار شده و طی آن خواستار رسیدگی مسئولان استان به این مسئله و چاره اندیشی برای جلوگیری از تکرار آن شدند.

*سوابق تعرض به دانشگاه

امیدعلی شهنی کرم‌زاده چهره ماندگار علمی کشور در حاشیه تجمع اعضای هیئت علمی دانشگاه شهید چمران در اعتراض به تخریب دیوار دانشگاه، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهر با اشاره به سوابق تعرض به دانشگاه در سال‌های دهه ۸۰ برای احداث پل پنجم، اظهار کرد: بعد از آن هم برای ساخت جاده ساحلی همین شرایط ایجاد شد و اگر مقاومت و ایستادگی دانشگاهیان به ویژه رئیس وقت دانشگاه نبود، به حریم دانشگاه تعرض می‌شد و بخشی از اراضی آن را می‌بردند.

وی افزود: دولت موظف است رضایت هر معارضی را حتی اگر قانونی و دارای حکم قضایی باشد، با گفت‌وگو و دادن زمین، جلب کند و نگذارد حتی یک وجب از دانشگاه از حریم آن خارج شود.

چهره ماندگار علمی کشور، دانشگاه را سرمایه ملی توصیف کرد و گفت: دانشگاه صرفا متعلق به استاد و دانشجو نیست، متعلق به همه مردم کشور است هر تجاوزی که به آن شود، به معنی تجاوز به همه کشور و حقوق واقعی مردم است.

رئیس دانشکده علوم ریاضی و کامپیوتر، با بیان اینکه مسئولان استان حساسیت لازم را در این خصوص ندارند، عنوان کرد: اگر چنین اتفاقی در سازمان‌های دیگر رخ دهد، آیا مسئولان سکوت می‌کردند؟ دانشگاه هم مانند مسجد و حوزه مکانی مقدس برای تعلیم و تربیت است.

وی تاکید کرد: باید استاندار و امام جمعه برای حل مشکل به این قضیه ورود کنند و اعتقاد خود را به وحدت و یگانگی حوزه و دانشگاه در عمل ثابت کنند.

چهره ماندگار علمی کشور تصریح کرد: بحث و مذاکره با معارض اراضی دانشگاه، کار دانشگاهیان نیست، وظیفه دولت، مسئولان و نمایندگان مجلس است که اقدام کنند و نگذارند این احساس ایجاد شود که مسئولان بی‌تفاوت هستند و روز به‌روز زمینه بیشتری برای خروج نخبگان و اساتید از استان فراهم شود.

*آن سال‌ها که این خانه‌ها در کوی دانشگاه ساخته شد معارضان کجا بودند؟!

عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی اهواز نیز در سخنانی اظهار کرد: دانشگاه یک مکان مقدس است و هرگونه تعدی به آن حرمت شکنی محسوب می‌شود.

ناهید پوررضا افزود: بسیاری از خدمتگزاران در ادارات و سازمان‌های استان خوزستان و مرکز کشور، از دانشجویان و تربیت شدگان همین دانشگاه بوده و علاوه بر اساتید، پدران و مادران دانشجویان هم بابت این تعرض ناراحت هستند چرا که زمینه ساز خروج آنها و فرزندانشان از استان می‌شود.

وی گفت: آن سال‌ها که این خانه‌ها در کوی دانشگاه ساخته شد معارضان کجا بودند که اکنون به ناگهان مدعی اراضی دانشگاه هستند؟!

پوررضا از مسئولان استان به ویژه امام جمعه، استاندار خوزستان و شهردار اهواز خواست، نگذارند حریم دانشگاه شکسته شود و مانع تعدی و تجاوز مجدد شوند.

*مسئولان مشکل را به طریق کاملا مناسب حل کنند

دیگر عضو هیئت علمی گروه برق دانشکده مهندسی نیز تخریب و تعدی به حریم دانشگاه را به معنی شکسته شدن حرمت دانشگاهیان دانست و گفت: از مسئولان استان می‌خواهیم این مسئله را به طریق کاملا مناسب حل کنند.

محسن صنیعی با بیان اینکه تجاوز به حریم دانشگاه تبعات حقوقی، امنیتی و سیاسی خواهد داشت، افزود: ۶۰ سال است زمین‌ها به اسم دانشگاه بوده و سند اسمی آنها به نام دانشگاه است طی این چند سال مگر چه رخ داد که به نام فرد دیگری شد.

وی، این سوال را مطرح کرد که اگر معارض به استانداری تجاوز می‌کرد، عالی‌ترین دستگاه اجرایی استان چگونه با آن برخورد می‌کرد؟ ادامه داد: حتی اگر کسی به لحاظ قانونی دارای حقی از دانشگاه باشد مسئولان استان باید با دادن اراضی در جای دیگر، این مسئله را ختم به‌خیر و حل و فصل کنند.

صنیعی افزود: این دومین تجمع اعتراضی است که در این خصوص تشکیل شده و این مسئله در رسانه‌های داخلی بازتاب داشته است.

عضو هیئت علمی گروه برق دانشکده مهندسی یادآور شد: از شورای تامین استان انتظار داشتیم از اجرای حکم تخریب دیوار دانشگاه ممانعت به عمل آورند چرا که تخریب دیوار حریم دانشگاه به معنی شکسته شدن حریم دانشگاه و جریحه دار کردن حرمت مجموعه همکاران دانشگاهی است که عمر خود را صرف تعلیم و تربیت فرزندان این مرز و بوم کردند.

*کل داستان معارض و اسناد زمین‌ها مشکوک به نظر می‌رسد

دیگر عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی اهواز نیز گفت: یورش به دانشگاه از نظر زمان و امکانات انجام این کار کاملا برنامه‌ریزی و پیش بینی شده بود و کل داستان معارض و اسناد زمین‌ها مشکوک به نظر می‌رسد.

مجتبی جعفرپور با بیان اینکه در شامگاه ۲۹ بهمن ماه امسال با صدای بلدوزر و ماشین آلات سنگین، اعضای کوی استادان از تخریب دیوار مطلع شدند، افزود: مسئله خرابی دیوار نیست، بلکه حمله به تمامیت علمی و اخلاقی علمی و بی حرمتی به این دانشگاه است.

وی ادامه داد: اگر در دوران جنگ تحمیلی در دانشگاه باقی ماندیم و با دل و جان از آن نگهداری کردیم، امروز نیز در مقابل این تعدی ساکت نمی‌نشینیم و از مسئولان استان می‌خواهیم در این خصوص دانشگاه را پشتیبانی کنند.

*متن بیانیه

پس از آن بیانیه‌ای در پنج بند توسط ایرج کاظمی‌نژاد عضو هیئت علمی گروه فیزیک دانشکده علوم، خوانده شد که مورد تایید و تشویق حاضران قرار گرفت.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

ما دانشگاهیان دانشگاه‌های جندی شاپور و شهید چمران اهواز، هرگونه تعرض به دانشگاه و بی‌حرمتی نسبت به دانشگاهیان اعم از دانشجو، کارمند، استاد و پزشک را محکوم می‌کنیم.
به مسئولان محترم هشدار می‌دهیم که با توجه به شرایط جدید اقلیمی این استان و عدم امکان جذب نیروهای تحصیل کرده و توانمند، این گونه با بی‌حرمتی‌ها بیش از پیش موجب خالی شدن دانشگاه و استان از نیروهای خدمتگزار و روبه‌رو شدن مدیریت دانشگاه با انبوهی از تقاضاهای انتقال به دیگر شهرها خواهد بود.
دانشگاه مدارک متقنی مبنی بر مالکیت حریم دانشگاه در دست دارد، اما تبدیل آنها به اسنادی ملکی که برای دادگاه‌های محترم قابل قبول باشد به زمان نیاز دارد، بنابراین از شورای تامین و دیگر مسئولان استان خواستاریم که تا آماده شدن این مدارک و تثبیت تملک دانشگاه، هر گونه انتقال، صدور سند، تغییر کاربری، صدور پروانه ساخت و تفکیک املاکی که در حریم دانشگاه قرار دارند با صدور دستورالعمل‌های قاطع و لازم الاجرا ممنوع اعلام شوند.
از ریاست دادگستری استان خوزستان خواستاریم که یک قاضی ویژه آشنا به دیرینه ۶۰ ساله دانشگاه و متبحر در امور املاک و اسناد را برای رسیدگی سریع و خارج از نوبت به این موضوع بگمارند تا تیم حقوقی مشترک دانشگاه‌های جندی شاپور و شهید چمران بتوانند در اسرع وقت نسبت به ارائه مدارک و سوابق، و ثبت و ضبط اموال بیت المال که مکرر مورد طمع فرصت طلب قرار می‌گیرد، اقدام کنند.
ما کماکان به وظایف آموزشی و پژوهشی خود ادامه می‌دهیم اما انتظار داریم که حداکثر در ظرف دو هفته تعهدات و اقدامات قاطع مسئولان استان به سازمان‌های ذی‌ربط و دانشگاه ابلاغ شود. البته ما نسبت به پیگیری خواسته‌هایمان جدی، هوشیار و حساس خواهیم بود و در صورت عدم توجه مسئولان، ناچار خواهیم شد که برای حفظ حدود و ثغور و حرمت دانشگاه، تمهیدات دیگری را در پیش گیریم.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.