نوسازی پالایشگاه آبادان ۶ میلیون دلار بودجه می‌خواهد

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: جلال‌وندی اظهار داشت: پالایشگاه آبادان قدیمی است که باید با نصب بویلر جدید روی نیروگاه‌های گازی داشته باشیم که ۶ میلیون دلار بودجه نیاز دارد و باعث می‌شود ۵۰ درصد ذخیره انرژی در بخش بخار داشته باشیم

جهانبخش جلال‌وندی در مراسم پروژه بهره‌وری انرژی صنعتی اظهار داشت: پالایشگاه آبادان یکی از قدیمی‌ترین پالایشگاه‌ها است که تکنولوژی ۷۰ ساله دارد و اکنون طرح توسعه فاز ۲ آن در دست اجرا است.

وی افزود: براساس تکنولوژی آن زمان پالایشگاه برخی مبدل ها مواد نفتی را مستقیماً با‌ آب مخلوط می‌کردند که از آب اروند مستقیماً برای خنک کردن مبدل‌ها استفاده می‌شد و این تماس مستقیم با آب ضمن هدر رفت مواد نفتی باعث می‌شد که گل و لای آب رودخانه در سیستم جمع شده و بهره‌وری برج کم شود و میزان مصرف انرژی افزایش یابد.

وی ادامه داد: ما از سال ۹۵ تا فروردین ۹۷ پروژه‌ای مورد بهره‌برداری قرار دادیم که ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار دلار هزینه داشت که ۵۰۰ هزار دلار آن از سوی یونیدو و مابقی را پالایشگاه متحمل شد. از جمله مزایای این پروژه این بود که ۲۰ بشکه نفتا جذب شد که قبلاً هدر می‌رفت. کاهش ۲۰ درصدی مصرف سوخت را داشتیم، ۱۰ درصد در مصرف برق صرفه‌جویی شد، ۳ تن بخار آب برای ریکاوری و نمک‌زدایی استفاده می‌شود و به این ترتیب بازگشت سرمایه برای بخش گاز ۱۲٫۸ میلیارد ریال، برق ۰٫۷ میلیارد ریال و نفتا ۴۰۰ هزار دلار بوده است.

این نماینده پالایشگاه آبادان خاطرنشان کرد: ۱۵۰۰ متر مکعب آب از رودخانه بین‌المللی می‌گرفتیم که پساب آن بازگشت داشت اما اکنون پروژه سیکل ترکیبی تعریف شده که ۱۵۰۰ مترمکعب آب ذخیره شده و ۹۱ میلیارد ریال برای پالایشگاه بازگشت هزینه و ۴۰۰ میلیون دلار سوددهی داشته است.

نیاز به ۶ میلیون دلار بودجه برای نوسازی نیروگاه گازی پالایشگاه آبادان

وی در ادامه یادآور شد: پالایشگاه آبادان قدیمی است که باید با نصب بویلر جدید روی نیروگاه‌های گازی داشته باشیم که ۶ میلیون دلار بودجه نیاز دارد و باعث می‌شود ۵۰ درصد ذخیره انرژی در بخش بخار داشته باشیم.

جلال‌وندی گفت: تاکنون قدیمی بودن تکنولوژی پالایشگاه آبادان علاوه بر هدر رفت مواد نفتی منجر به جمع شدن گل و لای رودخانه اروند در سیستم شده که مصرف انرژی را نیز افزایش داده بود و حال ما با اجرای پروژه‌هایی درصدد رفع این معایب هستیم.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.