گزارش نشریه بیزنس‌ویک از نوسازی واحد صدساله نفتی در آبادان

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir:نشریه بیزنس‌ویک نوشت تلاش ایران برای بازسازی مجدد پالایشگاه قدیمی آبادان می‌تواند وابستگی ایران به واردات سوخت را کاهش داده و تلاش ترامپ برای فشار بر ایران را به شکست بکشاند.

نشریه بیزنس‌ویک وابسته به بلومبرگ طی گزارشی در مورد پالایشگاه آبادان نوشت هدف این است که با کمک چین، پالایشگاه صدساله آبادان از باری که سالانه بیش از ۷۰۰ میلیون دلار برای دولت خرج دارد به پالایشگاه سودده تبدیل شود که بتواند تقاضای داخلی ایران برای سوخت باکیفیت‌تر را به جای وابستگی به واردات تامین کند.

محمود خاقانی، رئیس امور نفت و گاز دریای خزر وزارت نفت ایران گفت: «با موضع ترامپ، دولت ایران باید منابعش را جمع کند و یک سیاست ملی و کلان انرژی تعریف کند و این اکنون بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود.»

«این سرمایه‌گذاری برای پالایشگاه آبادان بسیار تعیین‌کننده است و بیشتر برای اقتصاد ایران اهمیت دارد.»

شرکت سینوپک چین با شرکت ملی نفت ایران در ماه ژانویه یک قرارداد ۲٫۷ میلیارد دلاری برای ساخت واحدهای تولید بنزین با کیفیت بالا امضا کرده است. اسفندیار دائم‌الذکر، رئیس پالایشگاه آبادان گفت: شرکت‌های ماروبنی و جی‌جی‌سی ژاپن نیز در حال مذاکرات پیشرفته در مورد یک قرارداد جداگانه برای مشارکت در این پروژه هستند. شرکت‌های عمانی، قطری و ترکیه‌ای نیز در حال مذاکره با مقامات محلی در مورد سرمایه‌گذاری دیگر در پروژه‌های نفت و گاز هستند.

دائم‌الذکر افزود: «این بزرگ ترین سرمایه‌گذاری خارجی برای آغاز پس از رفع تحریم‌هاست…تمام پالایشگاه طی ۴ تا ۵ سال آینده بازسازی خواهد شد.»

ایران به طور متوسط روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین برای تامین تقاضای داخلی وارد می کند و می‌خواهد به میزان چشمگیری محصولات خام و با کیفیت پایین که پالایشگاه آبادان دهه‌هاست تولید می‌کند را کاهش دهد. این روندی است که کشورهای حاشیه خلیج فارس نظیر عربستان اجرا می‌کنند و و بیشتر نفت خام و کمتر محصولات پالایش شده، حاشیه سود را کاهش داده است.

این پالایشگاه در سال ۱۹۱۲ توسط شرکت بریتیش پترولیوم تکمیل شد و سوخت مورد نیاز ناوگان دریایی سلطنتی انگلیس را فراهم می‌کرد.

این پالایشگاه در سال ۱۹۵۱ از دولت ایران پس گرفته شد و به کانونی برای تلاش‌های امریکایی- انگلیسی تبدیل شد تا کنترل صنعت نفت ایران را پس از کودتا به دست بگیرند. این پالایشگاه با پالایش ۶۵۰ هزار بشکه در روز عامل موثر بر اقتصاد ایران بود.

بعد از انقلاب اسلامی ایران، اندکی پس از اخراج پیماکاران خارجی از پالایشگاه، عراق به ایران حمله کرد که طولانی‌تر جنگ قرن ۲۰ بود.

در حال حاضر، پالایشگاه آبادان روزانه ۳۸۰ هزار بشکه نفت خام پالایش می‌کند و ۴۰ درصد آن به نفت سیاه سنگین و بی‌کیفیت که مازوت گفته می شود، تبدیل می‌شود. قرار است این میزان به ۵۴۰ هزار بشکه در روز برسد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.