مبارزه با کنه تارتن و کرم میوه‌خوار خرما در نخلستان‌های آبادان

عصر جنوب – asrejonoob.ir: عملیات مبارزه با کرم میوه‌خوار در سطح ۵۰۰ هکتار در حوزه عملکرد سه مرکز خدمات منیوحی، اروندکنار و ابوشانک و با مشاوره کارشناسان مدیریت و ناظرین کلینیک گیاهپزشکی در نخلستان‌های شهرستان آبادان انجام شد.

مدیر جهاد کشاورزی آبادان ضمن اعلام خبر فوق گفت: کرم میوه‌خوار خرما یکی از عوامل زیان‌رسان نخیلات است که همه ساله باعث بروز خسارت به نخلستان‌ها شده و کشاورزان معمولاً ۲ تا ۳ هفته بعد از گرده‌افشانی از طریق کاربرد سموم شیمیاییو زیر نظر کارشناسانو همچنین روش‌های مکانیکی اقدام به سمپاشی نخلستان‌ها و مبارزه با این آفت می‌کنند.

ناجی شهیب‌زاده گفت:همچنینعملیاتمبارزهباکنهگرد‌آلوددرسطحنخلستان‌های آبادان آغاز شده و پیش‌بینی می‌شود امسال این عملیات در سطح ۸۰۰هکتار از نخلستان‌های شهرستان انجام شود.

شهیب‌زاده با بیان این که این کنه ۱۰ تا ۱۲ نسل در سال داشته و زمستان را لای لیف و حصیر نخل گذرانده و در اوایل بهار اغلب بر روی علف هرز مرغ یا بعضی از گیاهان خانواده غلات زاد و ولد می‌کند ادامه داد: به محض اینکه میوه خرما از اندازه فندق بزرگتر شد، روی خوشه خرما می‌رود و فعالیت بعدی را روی نخیلات ادامه و ضررهای جبران ناپذیری به محصول خرما وارد می‌کند.

وی با اشاره به این که در مناطق گرم و خشک و به خصوص جاهایی که نخیلات آبیاری نمی‌شوند و یا اینکه تعداد دفعات سالیانه آبیاری کم است و مواظبت‌های فنی باغبانی رعایت نمی‌شود، آلودگی و تراکم جمعیت کنه‌ها زیاد می‌باشد تصریح کرد: عملیات مبارزه با کنه گردآلود خرما در خرداد ماه آغاز می‌شود و رعایت زمان سمپاشی و بهداشت نخلستان‌ها ،کاربرد سموم شیمیایی بیولوژیک و رعایت تناوب در کاربرد سموم از توصیه‌های فنی و ترویجی در عملیات مبارزه با کرم میوه خوار و کنه گردآلود نخیلات می‌باشد.

مدیر جهاد کشاورزی آبادان افزود: آبادان با دارا بودن ۱۳۲۰۰ هکتار یکی از مناطق نخل خیز استان خوزستان است.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.