همه چیز درباره جـنـجـال اخیـر کارون ؛ از پیام های واتس آپی و فیسبوکی تا قرار دوشنـبـه مردم خوزستان و چهارمحال و بختیاری / از افـشاگـری سـیـد شـریـف تا نـامـه مـوسـوی به ضـرغـامی + فــیــلــم و مـطـالـبـی از آقــایــان حق جویان و مختاری و شعری از نگین فرهود

 

عصر جنوب: در برنامه هفته گذشته “نود” که برنامه ای کاملا فوتبالی است ، “عادل فردوسی پور” مجری این برنامه در اقدامی عجیب به موضوع جنجالی “انتقال آب کارون” پرداخت ، که موجبات رنجش خاطر – ناراحتی و عصبانیت مردم خونگرم و شریف خوزستان و همچنین مردم عزیز و گرانقدر استان چهارمحال و بختیاری را فراهم آورد .

مردم این استان نیز مطالب و پیام های فراوانی را در شبکه و برنامه های اجتماعی پرطرفدار نظیر “فیسبوک”و “واتس آپ” ارسال کرده و مطالب زیادی هم در رسانه های استان منتشر و این اقدام واکنش برخی مسئولین خوزستان را هم در برداشت و بسیاری انجام این کار در این برنامه ورزشی را اقدامی کاملا سیاسی قلمداد نمودند .

نهایتا هم خوزستانی ها تصمیم بر این گرفتند تا در برنامه این هفته نود (دوشنبه شب سوم شهریور ماه ۱۳۹۳) از ساعت ۲۳ تا ۲۳ و ۳۰ دقیقه ، با ارسال پیامک “کارون” و یا “زنده باد کارون” به شماره پیامکی این برنامه (۲۰۰۰۹۰) ، اعتراض خود را به این رفتار ناشایست وی و برنامه اش اعلام نمایند .


سید شریف حسینی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی طی مصاحبه ای با عنوان“مافیای انتقال آب در پشت پرده برنامه نود” مطالبی را افشا ، که متن این گفتگو در ذیل می آید :

سید شریف حسینی رئیس کمیته فوتسال و فوتبال مجلس نهم با اظهار تاسف شدید خود از پخش به اصطلاح شوی سیاسی در یک برنامه ورزشی، در واکنش به آیتم مربوط به خشکی زاینده رود و لزوم انتقال آب در برنامه نود گفت: برنامه نود در اقدامی خلاف قانون، اخلاق و عرف؛ همه اصول حرفه ای و پرنسیب های استاندارد رسانه ای را زیر پا گذاشت و با زشت ترین فرم ممکن آنتن خود را در اختیار تبلیغات سیاسی زشتی قرار داد که حاضر است مردم سرزمین تشنه خوزستان و چهارمحال در جهنمی سوزان و غیرقابل سکونت زندگی کنند اما آبی که امروز گنجی بی بدیل و نجات بخش است در کانال زاینده رود جاری شود و چند مرغابی در آن آبتنی کنند و مردم اصفهان در کنار آن تفریح کنند.

نماینده مردم اهواز خطاب به ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما گفت: در ماه های پایانی صدرات خود بر رسانه ملی باز هم دل هم استانی های خود را شکستید. مردم خوزستان می پرسند آن از سریال موهن سرزمین کهن و این هم از برنامه نود؛ در صدا و سیما مگر چه خبر است؟

حسینی ادامه داد: آقای مدیر رسانه ملی چرا اجازه می دهید رسانه ای که قرار بود دانشگاه شود میلی اداره شود. اگر از تحریک احساسات میلیون ها خوزستانی محروم و تشنه نمی ترسید کمی به عقوبت اخروی اعمال خود بیاندیشید. این چه دستگاه فرهنگی است که هیچ نظارتی بر آن وجود ندارد و برنامه سازانش هر کاری که دوست دارند انجام می دهند.

سیدشریف حسینی افزود: وقتی سانسور صدا و سیما در یک بازی والیبال کوچک ترین موردی را از دست نمی دهد و اعصاب و روان بینندگان خود را با سانسوری بدسلیقه و آهنین می آزارد چگونه یک آیتم سیاسی که در واقع رپرتاژ آگهی مافیای انتقال آب است اجازه پخش از یک برنامه تلویزیونی را می یابد.

نماینده مردم اهواز با اشاره به سابقه برنامه نود در هتک حرمت و تخریب شخصیت ها و سرمایه های این مرز و بوم گفت: فوتبال و ورزش عامل اتحاد و همبستگی ملی است؛ چرا با اهمال و ندانم کاری ساحت ورزش را در برنامه ای که خود مدعی پرچمداری مبارزه با حضور سیاسی ها در ورزش است را به سیاست آلوده می کنیم و یک طرفه قضاوت می کنیم.

حسینی اظهار داشت: خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما می پرسم که چرا تریبون یک برنامه ورزشی در اختیار مافیای انتقال ظالمانه آب قرار می گیرد.

سیدشریف حسینی خاطرنشان کرد: مردم ورزش دوست خوزستان که روزگاری چندین تیم ملی را به فوتبال کشور تقدیم کرده اند دیگر به صداقت برنامه نود اعتمادی ندارند. دیگر حتی برنامه نود را نخواهند دید. برنامه نود در خوزستان تحریم خواهد شد چرا که دیگر عادل فردوسی پور از عدالت ساقط و بازیچه دست افرادی شده است.

این نماینده مجلس، انتقال بین حوضه ای منابع آب در کشور را یک بحث کارشناسی و کاملاً فنی دانست که می بایست در وزارت نیرو، کمیسیون انرژی مجلس و محافل دانشگاهی و آکادمیک به بحث و گفت و گو گذاشته شود و نه در یک برنامه غیر تخصصی و آن هم در مورد فوتبال.

حسینی افزود: سوء استفاده از بازیکنان فوتبال برای القاء یک موضوع انحرافی که هدف آن مظلوم نمایی کاذب برای انتقال آب غیر مصارف شرب است، عین هرج و مرج رسانه ای و شانتاژ زردی است که نباید در برنامه نود اتفاق می افتاد.

رئیس کمیته فوتسال و فوتبال مجلس نهم خطاب به مدیران و بازیکنان سه تیم فوتبال خوزستانی حاضر در لیگ برتر کشور گفت: به عنوان قطره ای کوچک از اقیانوس شور و شعور جامعه خوزستانی از شما می خواهم که در واکنش به این توهین برنامه نود هر گونه گفت و گو با این برنامه را تا عذرخواهی دست اندرکارانش تحریم کنید تا بدین وسیله فریاد مظلومیت مردم خوزستان به برنامه ناعادلانه نود برسد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی خواهان تذکر، اخطار و حتی توقف پخش برنامه نود در صورت ادامه روند کنونی شد و اضافه کرد: سوء استفاده مافیای انتقال آب از یک برنامه ورزشی به جای حضور در برنامه های علمی، فنی و یا مجامع دانشگاهی نشان دهنده پیروزی منطق خوزستانی و نتیجه بخشی فعالیت های مشترک نمایندگان، مدیران و مهم تر از همه زنجیره های انسانی کارون در خوزستان است.

سید شریف حسینی در پایان خواستار عذرخواهی عادل فردوسی پور و ضرغامی از مردم خوزستان شد و گفت: امیدوار بودیم که شاهد توهین دیگری از سوی رسانه ملی به مردم خوزستان نباشیم که متاسفانه این اتفاق در یک برنامه ورزشی افتاد.


همچنین برادر پاسدار “سید حسین حقجویان” طی نامه ای سرگشاده خطاب به عادل فردوسی پور مجری برنامه نود نوشت :

بنام الله پاسدار حرمت خون شهیدان

با سلام و احترام ؛ عادل خان بدون هرگونه مقدمه چینی و افراط در نگارش این مکتوبه (رنجنامه) نظرتان را به برخی موارد و رویدادها که حضرتعالی خواسته یا ناخواسته وارد آن شده اید جلب مینمایم :

عادل خان عزیز که البته زمانی عزیزو دوست داشتنی برای مردم فهیم و ورزش دوست استان خوزستان بودید ! اگر در بینایی شما شک داشتم صریحا میگفتم که شما زاینده رود را با مستطیل سبز اشتباه گرفته ای چرا که به مبحثی ورود پیدا نموده اید که حتی در تخصص و رشته شما نیست ؟ والبته کمی هم آلوده به اوضاع سیاسی کشور . اما باید با صراحت کلام که خود جنابعالی هم از آن بهره میبرید خدمت شما عرض نمایم که زاینده رود ؛ زاینده رود است و مستطیل سبز میدان فوتبال .

عادل خان حضرتعالی دررایزنی ها و احتمالا شب نشینهاو صدالبته جلسات پشت پرده مورد اغفال برخی به اصطلاح سیاسیون کشور وآن مدیران نا مدیر قرار گرفته اید که متاسفانه جهت رسیدن به اهداف و امیال شیطانی خویش هیچ ابزاری را قویترازبرنامه شما ندیدند (رسانه ای که میلیونها بیننده دارد با آن برنامه جذابش میتواند جایگاه خوبی برای پیشبرد اهداف ظالمانه و گاها مردم فریب آقایان باشد)

عادل خان شما و سایر دست اندرکاران برنامه نود با این اقدام خود نه تنها دل شهروندان خوزستانی و چهارمحال و بختیاری را رنجانیده اید ، بلکه نفرین پدران و مادران شهید را بدرقه راه خود کرده اید که بازهم متذکر میگردد راهی که درپیش گرفته اید به … است .

عادل خان اگر میخواهید هنوز هم عادل بمانید !همان عادل دوست داشتنی و محبوب و ازاین اتهام وزین و سنگین که حقیرمعتقدم مورداغفال قرارگرفته اید تبرئه شوید ، هرچه سریعتر درهمان برنامه ایی که نوک پیکانتان را بسوی مردم مظلوم و باغیرت خوزستان و چهارمحال و بختیاری قراردادید ، در همان برنامه هم مردو مردانه از پیشگاه مردم فهیم و خونگرم این دیار و بویژه از خانوداه معظم شهدا و مسولین استان عذرخواهی کنید تا شاید بدینوسیله موردعفو و بخشش میلیونها نفرکه دراین دمای بیش از پنجاه درجه گذران زندگی مینمایند قرارگیرید ؛ در غیراینصورت چه بسا موردغضب و تنفر انسانهایی قراربگیرید که هر آهشان میتواند به تقدیر الهی ابابیل و سنگی باشدبرسرشما و البته *** .

آقای فردوسی پور ، این روزها با آن اقدام بیجا و غیر منطقی و خارج از هرگونه اصولی شده اید نقل هرمجلس ویا تجمعی در استانهای محروم خوزستان و چهارمحال و بختیاری . تنفر مردم فهیم و البته رنجکشیده این استانها از شما بحدی رسیده که از پیر و جوان ، زن و مرد ، شناخته و یا نشناخته سیر نفرینها و … بدنبال دارید .

ازاین همه بترسید از عقوبت کار وآه وناله مادران دلسوخته شهداء بترسید و تا دیرنشده همان بکنید که عقلانی است . نه تیشه به ریشه زدن و یا آب به آسیاب دشمن ریختن . مردم ما هنوز هم شما را فردی فهیم و تحصیل کرده و آگاه بویژه در امور ورزشی میدانند . با ورود به مبحث ها و رویدادهایی که خارج از حوزه تخصصی شما و حدود و ثغور کاری شماست خود را ملعبه دست نامحرمان و نااهلان سیاسی نکنید که این زیبنده شما نیست .

خوزستان دین خود را به اسلام و انقلاب ادا کرد ، اما آیا مسئولین دین خودشان را به این استان و مردم ستمدیده و محروم ادا کرده اند که الله اعلم .

کمی به این گفته رجال سابق سیاسی کشور فکرکنید و خواهید دید که این کجا و آن کجا ؟


“بابک مختاری” دانشیار دانشگاه شهید چمران اهواز هم با نگاشتن یادداشتی تحت عنوان “آقای فردوسی پور مردم را جیگر فرض نکن” ، اعتراض خود را به این اقدام مجری برنامه نود ابراز کرد . متن این یادداشت به شرح زیر می باشد :

آقای فردوسی پور مدت ها بود می خواستم برایت بنویسم که برنامه  ات در حال تبدیل شدن به کارخانه ایران خودرو است هر روز محصولش بی کیفیت تر از دیروز می شود. می خواستم بنویسم در سالهای اخیر پسرفت داشته ای و پیکان تولید می کنی اما علی رغم سابق پنج سال بازی رسمی فوتبال، چون مدت ها از این ورزش دور بوده ام خودم را شایسته ندیدیم. ولی وقتی در بامداد ۲۸ مرداد در سالگرد کودتای ننگین ۲۸ مرداد کودتای ناجوانمردانه ات را بر علیه شش میلیون مردم مظلوم خوزستان و چهار محال بختیاری دیدم و دیدم که خواسته یا ناخواسته خود پیکان حمله ی عده ای فرصت طلب شده ای، سکوت را جایز ندانستم و دست به قلم شدم.

آقای فردوسی پور شما که در قحط الرجال سیمای ضرغامی هرآنچه می  خواهی انجام می دهی، در مورد همه چیز اظهار نظر می کنی، در نقش مدعی العموم ظاهر می  شوی، از ضعف و قدرت بیان و استدلال فوتبالیست ها سو ء استفاده می کنی تا بتوانی به هر قیمتی بیننده  ها را جلوی تلویزیون نگه داری، به عنوان یک عضو هیات علمی دانشگاه باید بدانی که ورود به هرعرصه ای تخصص می  خواهد. توئی که همیشه می­گویی “در کجای دنیا اینگونه است” باید خودت هم به این جمله پایبند باشی و پاسخ دهی کجای دنیا یک مجری ورزشی در مورد انتقال آب بین حوزه ای اظهار نظر می  کند؟ در کجای دنیا یک تهیه کننده برنامه ورزشی در مورد انتقال آب بین حوزه ای که به مساله ای امنیتی تبدیل شده، فیلم هندی می  سازد؟

آقای فردوسی پور من دانشیار شیمی دانشگاه شهید چمران اهواز هستم شما هم گویا کارشناس ارشد مهندسی صنایع هستید و مربی دانشگاه صنعتی شریف بیایید در زمینه اشک تمساحی که برای زاینده رود ریخته اید و احتمالا هدف تان باز کردن پرونده انتقال آب به استانت کرمان بوده است؛ باهم علمی گفتگو کنیم:

شما به عنوان مهندس صنایع حتما درس های طرح  ریزی واحد های صنعتی، طراحی ایجاد صنایع و اقتصاد مهندسی را خوانده  ای حتما در این درس ها با صنایع مختلف و مطالعات امکان سنجی تاسیس آنها، آشنایی مختصری پیدا کرده ای. اگر هم نخوانده  ای اشکال ندارد چون زبان انگلیسی ات گویا خوب است و می توانی از منابع دسته اول بخوانی و بدانی که در هیچ جای دنیا صنایعی که آب  بری زیادی دارند را در منطقه ای که کمبود آب دارد؛ تاسیس نمی کنند. آقای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف اگر نمی  دانی بخوان و بدان که در هیچ جای دنیا در مناطق کم آب و کویری، برنج نمی کارند چون می دانند با کشت برنج باید خشکسالی درو کنند.

آقای فردوسی پور به هوشمندی ات واقف بودم اما در تعجبم که چگونه بازیچه مدیرانی شدی که با استفاده از رانت، بیشتر صنایع دولتی پس از انقلاب را در اصفهان ایجاد کردند و اکنون که نتیجه این توسعه ناهمگون و ناپایدار به آلودگی وحشتناک هوای اصفهان و خشکی زاینده رود انجامیده است؛ در فراری به جلو قصد دارند با انتقال غیر علمی و غیرمنطقی آب بین حوضه ای، برای خود آبرویی کسب کنند. کسانی که چون پای استدلال علمی شان سخت می لنگد، و در این حوزه کم آورده اند، سعی دارند با سوار شدن بر امواج احساسات مردم شریف اصفهان، زمینه اجرای این طرح غیر علمی را فراهم آورند. کسانی که با مدیریت بخشی نگر و نابخردانه خود، پایتخت فرهنگ و تمدن ایران را به این وضع غیرقابل قبول رسانده اند از خامی، شتابزدگی و ناآگاهی شما سو استفاده نمودند تا این بار، با رابین هود بازی دوباره مردم تیزهوش، با فرهنگ و انقلابی اصفهان را تهییج و تحریک کنند و افسوس که تو هم فریب خوردی آن هم چه فریبی.

کلام اخر اینکه آقای فردوسی پور همه مخاطبان برنامه نود را به قول خودت ” جیگر فرض نکن” . مخاطبان برنامه نود همه آنهایی نیستند که هر دوشنبه شب مضحکه خاص و عام  شان می  کنی. بسیارند کسانی که بیشتر از تو و همکارانت در رسانه ملی می  فهمند و می دانند اما شور بختانه چون اینجا مثل همه دنیا نیست که هرکس بتواند تلویزیون خصوصی داشته باشد فعلا دور دور شما و دانشمندان دیگری چون خسرو معتضد است که به ناحق بر اسب مراد سوار شده اید و می تازید و البته به خاطر بی  لیاقتی تان به مرور زمان، این اسب را به الاغ بدل کرده و سر افکنده بر زمین می افتید.


“سید شکرخدا موسوی” دیگر نماینده مردم اهواز نیز با ارسال نامه ای به دفتر “سید عزت الله ضرغامی” رئیس صدا و سیما که خود فرزند خوزستان و شهرستان دزفول می باشد ، بصورت شدید الحن از رویکرد غیرحرفه ای برنامه ورزشی۹۰ و رسانه ملی در ایجاد التهاب و زمینه چینی برای انتقال آب کارون به شدت انتقاد کرد .

این نماینده اهواز و عضو کمیسیون کشاورزی مجلس آورده است چرا در یک برنامه ورزشی پربیننده روی موضوعی فرافکنی می شود در حالی که نمایندگان با کار و استدلال کارشناسی آسیبها و خطرات انتقال آب کارون برای مردم خوزستان را روشن کرده و دولت وادار شد تا صدای مظلومیت مردم خوزستان را بشنود.

چرا صداوسیما به بازتاب مشکلات مردم خوزستان در کمبود آب آشامیدنی , خطر نابودی کشاورزی در جلگه خوزستان , آمار بیکاری جوانان ما و دهها مشکل دیگر اقدامی نمی کند؟

سوگمندانه باید گفت که چنین رویکردی در این شرایط مصداق بارز کج سلیقگی متولیان یک برنامه ی ورزشی و بازتولید رنجش و دل آزردگی جوانان و مردم خوزستان به عنوان مهد ورزش ایران بود. در این نامه آمده است مردم ورزش دوست خوزستان که تا پاسی از شب چشم به این برنامه می دوختند با تعجب از عدم ارتباط رسالت برنامه با گزارش پخش شده رنجیده خاطر شدند.

خوزستان که بیشترین سابقه و تیم های حاضر در لیگ کشور را دارد چرا در آن ازآلودگی آب آشامیدنی , بیشترین آمار تصادفات جاده ای , بالا ترین نرخ بیکاری جوانانش , هجوم ریزگردها و خطرات ریوی و تنفسی و…. گزارشی تکمیلی پخش نشده است؟

این نماینده خوزستان تاکید کرد از دلایل گرایش و علاقه مردم به این برنامه ی ورزشی بی طرفی و تخصصی بودن آن بوده است که با این کار ضمن ورود به مبحثی غیر تخصصی آنهم از دریچه احساس , جانب جریانی را گرفته است که عطشناکی مردم و نابودی خوزستان را نشانه رفته اند.

اینجانب در مقام نماینده مردم اعلام آمادگی میکنم تا با حضور در آن برنامه دلایل مخالفت شدید خود و همکارانم و نگرانی مردم قهرمان خوزستان را تبین نمایم.

کارون خواهر همه ی مردم خوزستان است، خواهری که ناتوان شده است اما هنوز خواهر است. نمی توانیم چشم طمع به این اندک لطف باقی مانده از خوزستان را تاب بیاوریم… دلمان را به رودخانه ی دز می سپاریم تا در وصال کارون، صدایمان را شنیده باشد…

مشاهده تصویر این نامه در ایـنـجـا …


در پایان و پیش از انتشار فیلمی در این رابطه ، شعری از “نگین فرهود” تحت عنوان “لب کارون !” که به تازگی بدست «روناش» رسیده را تقدیم شما می نمائیم :

کارون خواهر همه ی مردم خوزستان است، خواهری که ناتوان شده است اما هنوز خواهر است. نمی توانیم چشم طمع به این اندک لطف باقی مانده از خوزستان را تاب بیاوریم… دلمان را به رودخانه ی دز می سپاریم تا در وصال کارون، صدایمان را شنیده باشد…

گره روسری ام را که باز می کنم

شب روی شانه هایم راه می افتاد.

قرار نیست همه ی رودخانه ها آبی باشند

کارون را ببین!

به همه چیز شباهت دارد به جز خودش…

صندلی های لب کارون ایستاده اند

که ما بنشینیم

و روی سرشاخه هایش نقشه بکشیم

ای نور به قبرت ببارد آقاسی!

هنوز نتوانسته ایم

برای کارون

پرچمی بلندتر از دستمال تو باشیم!

هله به این رودخانه دزدی

هله

هله

هله به این حاتم طایی شدن

ما که بخیل نیستیم

حاضریم

در عزای زاینده رود

خرمای تازه ی خوزستان را خیرات کنیم…


در آخر نیز ضمن تشکر از تحمل شما کاربران گرامی و گرانقدر ، توجهتان را به این کلیپ کوتاه که در شبکه و برنامه های اجتماعی منتشر شده جلب می نمائیم .

برای دریافت روی تصویر زیر کلیک نمائید :

/گزارش ویژه روناش/

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.