یک مسوول: دفع غیر بهداشتی زباله محیط زیست دزفول را آلوده کرده است

عصر جنوب: رییس اداره حفاظت محیط زیست دزفول گفت: دفع غیر بهداشتی زباله محیط زیست این شهرستان را آلوده کرده است.

 

ˈ فرهاد قلی نژاد ˈ در نشست کارگروه مدیریت پسماند شهرستان دزفول میزان دفع روزانه زباله در این شهرستان را ۲۵۰ تن عنوان کرد و افزود:زباله های شهری دزفول در تنها مجتمع دفع زباله در ماهور برنجی به جای دفن بهداشتی ، دفع می شود.


وی بهترین راهکار برای دفع زباله را بازیافت دانست و گفت:برای جلوگیری از پخش زباله در محیط زیست ضمن درختکاری منطقه ماهور برنجی دزفول نیاز به حصار کشی مجتمع دفع زباله بوده و باید از نشت شیرابه زباله در محیط زیست جلوگیری شود.

قلی نژاد گفت:سوزاندن زباله نیز باعث تولید گاز دی اکسید کربن و آلودگی هوای مناطق ماهور برنجی،سیاه منصور و شهرک های صنعتی شده که اعتراض ساکنان این مناطق را به دنبال داشته است.

وی نفوذ شیرابه آلوده زباله به اراضی کشاورزی منطقه ، پخش زباله در محیط و آتش زدن زباله ها را از جمله مشکلات ناشی از عدم دفع بهداشتی زباله در دزفول دانست.

معاون امور شهری شهرداری دزفول نیز در این نشست گفت:عملیات احداث کارخانه تفکیک زباله و تولید کمپوست از ۱۸ ماه پیش آغاز شده و گام نخست آن شامل تفکیک زباله هفته آینده راه اندازی می شود.

ˈ محمد ابوالحلاج ˈ افزود:با راه اندازی این کارخانه حدود ۱۵درصد از زباله خشک شهر دزفول بازیافت شده و ۴۰ درصد زباله نیز صرف تولید کمپوست و حدود ۴۵ درصد باقیمانده نیز باید سوزانده شود.

وی افزود:برای جلوگیری از آتش زدن زباله این شهر ، شهرداری دزفول با یک شرکت آلمانی وارد مذاکره شده و ظرف ۴۵ روز آینده این شرکت طرح خود را برای تبدیل زباله به گازوئیل ارائه می کند.

ابوالحلاج گفت:شهرداری دزفول برای توسعه فضای سبز و درختکاری در مجتمع دفع زباله این شهر با مشکل نبود آب روبروست که در صورت حل این مشکل شهرداری می تواند نسبت به کاشت درخت در این مجتمع اقدام کند.

ˈ احمد علیپورˈ معاون فرماندار ویژه دزفول نیز خواستار ارائه راهکار علمی در راستای حفظ محیط زیست برای دفع بهداشتی زباله شد و دستگاههای اجرایی را ملزم به تعامل و همکاری در این زمینه کرد.

در این نشست در خصوص مشکل دفع نخاله های ساختمانی و زباله های عفونی شهرستان دزفول بحث و تبادل نظر شد.

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.