پیشنهاد جدید آمریکا به ایران

عصر جنوب: دیپلمات‌ها روز شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کردند بر اساس پیشنهاد جدید آمریکا، ایران می‌تواند سانتریفیوژهای بیشتری داشته باشد، اما باید تغذیه اورانیوم میان آنها قطع شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت: در روند مذاکرات، ایران همواره خواسته‌های آمریکا مبنی بر کنار گذاشتن برنامه غنی‌سازی اورانیوم را رد کرده است اما اکنون دو طرف درباره پیشنهاد جدید که می‌تواند به ایران سانتریفیوژهای بیشتری واگذار کند، گفت‌وگو می‌کنند.
مذاکرات میان ایران و ۱+۵ برای ماهها به دلیل مخالفت صریح ایران مبنی بر کاهش تعداد سانتریفیوژها به بن‌بست رسیده است.
ایران همواره اعلام می‌کند که برنامه غنی‌سازی‌اش تنها برای اهداف صلح‌آمیز است اما واشنگتن می‌ترسد که از این غنی‌سازی برای ساخت بمب استفاده شود.
اکنون زمان با توجه به ضرب‌الاجل ۲۴ نوامبر می‌گذرد و هر دو طرف تمایل دارند که بتوانند به توافق دست یابند.
نیویورک تایمز در گزارشی روز جمعه اعلام کرد که واشنگتن در نظر دارد برنامه جدیدی بر روی میز مذاکره قرار دهد که بر قطع اتصال میان سانتریفیوژها متمرکز است.
وندی شرمن اعلام کرده است: ما باید مطمئن شویم که هر تلاش ایران برای شکستن تعهدات از سوی ایران کاملا قابل مشاهده است.
این خبرگزاری در ادامه مدعی شد: این پیشنهاد جدید باعث اصلاح خواسته ها می شود که بر همین اساس ایران تعداد سانتریفیوژهای(فعال) خود را از ۱۹ هزار به ۱۵۰۰کاهش می دهد.
به گزارش ایسنا، دور جدید مذاکرات ایران و ۱+۵ از ۱۹ سپتامبر در نیویورک آغاز شده و قرار است به مدت یک هفته تا ۲۶ سپتامبر ادامه یابد.
در صورت پیشرفت مذاکرات این امکان وجود دارد که وزرای خارجه ایران و ۱+۵ در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گرد هم آیند.

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.