مدیرکل اتباع و مهاجران خارجی خوزستان: تحصیل اتباع خارجی دارای کارت هویت در مراکز آموزشی منعی ندارد

عصر جنوب: مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی خوزستان گفت: تحصیل اتباع خارجی دارای کارت اقامت و هویت در مراکز آموزشی و آموزش عالی کشور و استان منعی ندارد.
‘حمید سیلاوی’ سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اتباع خارجی دارای کارت اقامت و هویت که قصد نام نویسی فرزندانشان را در مدارس خوزستان دارند می توانند با ارایه مدارک اقامت قانونی،نسبت به ثبت نام فرزندان خود اقدام کنند.

وی گفت:حتی تحصیل اتباع دارای کارت اقامت و هویت در آموزشگاه های عالی کشور نیز منعی ندارد.

وی در خصوص صدور شناسنامه برای فرزندان اتباع خارجی نیز اظهارکرد: اتباع عراقی ساکن در خوزستان زمانی می توانند برای دریافت شناسنامه و گرفتن تابعیت اقدام کنند که یا نسبت خویشاوندی با خانواده شهدا و جانبازان داشته،و یا فرزندانی حاصل از ازدواج زن ایرانی و مرد خارجی داشته باشند، و یا اینکه افراد دارای تابعیت مشترک بوده و اجدادشان ایرانی باشند که این مساله نیز باید با مدارک مستدل اثبات شود.

مدیرکل اتباع و مهاجران خارجی خوزستان گفت: بر اساس ماده ۱۰ قانون اساسی، بانوان ایرانی که پیش از تاریخ دوم مهر ۱۳۸۵با اتباع خارجی ازدواج کرده اند می توانند پس از تشکیل پرونده، با رسیدن فرزندانشان به سن ۱۸ سالگی برای دریافت شناسنامه اقدام کنند.

سیلاوی ادامه داد: همچنین بانوان ایرانی که پس از تاریخ دوم مهر سال ۱۳۸۵با اتباع مرد خارجی ازدواج کرده اند در صورت اثبات عقد شرعی می توانند، با تشکیل پرونده و در صورت داشتن شرایط لازم و با تشخیص وزارت کشور، ازدواج خود را به ثبت قانونی رسانده و برای فرزندان خود شناسنامه دریافت کنند.

گفتنی است هم اکنون هشت هزار و ۷۰۰ تبعه عراقی، سه هزار و ۲۵۰ تبعه افغان، ۱۱ تبعه بنگلادشی و یک تبعه عربستان سعودی به صورت مجاز در خوزستان سکونت دارند.

طبق آخرین سرشماری که در سال ۸۹ انجام گرفته ، ۱۶ هزار و ۷۲۰ نفر تبعه خارجی غیرمجاز در خوزستان حضور دارند.

 


 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.