۱۰ مکان فوق‌العاده دیدنی اما ممنوعه + عکس

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: زمین پر از راه‌های نرفته و شگفت‌آوری است که منتظر کشف‌شدن هستند و شرط اول برای پیمودن این راه‌ها، داشتن روحیه ماجراجویانه است.
به گزارش کجارو، مکان‌های بسیار خاص، خطرناک و حفاظت‌شده زیادی برای دیدن وجود دارد که از انبوه آنها، ۱۰ مکان ممنوعه دیدنی را با شما به اشتراک می‌گذاریم:
۱. مقبره بزرگ آیز، ژاپن
این مقبره در شهر اوجی تاچی ژاپن قرار دارد. این مجموعه که از دو مقبره اصلی و ۱۲۵ مقبره فرعی تشکیل‌شده به الهه اماترسوا – امیکانی پیشکش شده است. محل بنا متعلق به قرن سوم است اما خود مقبره و بناها هر ۲۰ سال یک‌بار تخریب و بازسازی می‌شود. این کار نشأت‌گرفته از اعتقاد خاص شینتوها به مرگ و تجدید حیات است. آخرین بار در سال ۲۰۱۳ بناها بازسازی شدند. یکی از مقبره‌های اصلی متعلق به «آینه مقدس» (از دارایی‌های خانواده سلطنتی) است که یاتا نو کاگامی نامیده می‌شود. بیرون از بنا جز سقف بعضی از مقبره‌ها و چند درخت چیزی پیدا نیست. دسترسی به این مکان فقط برای کشیش اعظم و کشیش جزو خاندان سلطنتی مجاز است.

/

مقبره آیز

۲. آرمگاه کین شی هانگ، چین
آرامگاه اولین امپراتور چین، شی هانگ که سال ۲۱۰ قبل از میلاد درگذشت، زیر یک تپه در مرکز چین مدفون است. مجموعه مدفون شامل شبکه‌ای پیچیده از تونل‌های زیرزمینی است این تونل‌ها پر از وسایلی است که پادشاه در زندگی پس از مرگ به آنها احتیاج دارد که شامل ارتش، خانواده، کارمندان، اسب، کارکنان و … است که جملگی از جنس سفال هستند. این مجموعه به ارتش سفالین معروف است. از زمان کشف این مجموعه تاکنون ۲۰۰۰ سرباز سفالین منحصر به فرد یافت شده است. کارشناسان بر این باورند که این تعداد تا ۸۰۰۰ هم قابل افزایش است. دولت چین حفاری‌ها را به‌منظور احترام به سنت باستانی خاک‌سپاری ممنوع کرده است. هرچند همین مقدار از ارتش کشف‌شده در معرض دید عموم قرار گرفته اما بیم آن می‌رود که ارتش سفالین تا ابد کشف‌نشده باقی بماند.

/

آرامگاه کین شی هانگ

۳. جزیره آتش‌فشانی هرد، استرالیا
این جزیره آتش‌فشانی لم‌یزرع خارج از قلمرو استرالیا و در فاصله بین ماداگاسکار و قطب جنوب واقع‌ شده است. این منطقه یکی از دور از دسترس‌ترین مناطق روی کره زمین است. ۹۵۳ کیلومتر مربع از مساحت جزیره را کوهستان پوشانده. این جزیره ۹۳ یخچال طبیعی دارد و زیست‌بوم حیوانات مختلفی از جمله پنگوئن، خوک دریایی و پرندگان دریایی است. سال ۲۰۰۰ محققان دانشگاه هاوایی متوجه جریان گدازه ۲ کیلومتری شدند که از قسمت جنوب غرب قله ماسون سرچشمه گرفته است. این رشته‌کوه آتش‌فشانی ۸۳۶ متری از سال ۲۰۰۰ به بعد همواره فعال بوده است. جدا از آتش‌فشان و خطرات مربوط به آن، آب‌وهوای این جزیره به شدت ضعیف است. به علاوه از هرد تا نزدیک‌ترین خشکی ۲ هفته با قایق فاصله است. تمام این موارد در کنار هم این جزیره را به یکی از دور از دسترس‌ترین و خطرناک‌ترین مکان‌های روی زمین تبدیل کرده است.

/

جزیره هرد

۴. جزیره سنتینل شمالی، جزایر اندامان
این جزیره کوچک و جنگلی واقع در خلیج بنگال، به‌طور کامل با سواحل مرجانی احاطه‌ شده به‌طوری‌که نزدیک‌شدن به آن با قایق سخت است. البته این عدم دسترسی مانع اصلی دیدن این جزیره نیست. این جزیره متعلق به بومیانی موسوم به سنتینلسزها است. این قبیله جزو قبایلی است که با دنیای مدرن هیچ تماسی ندارند. سال ۲۰۰۸ دو ماهیگیر که بر اثر انحراف مسیر و تصادفی به این جزیره رسیدند توسط بومیان کشته شدند. هلی‌کوپتر ارزیابی که در جریان سیل و سونامی بزرگ هند در سال ۲۰۰۴ بر فراز این جزیره در حال پرواز بود، از طرف بومیان منطقه مورد اصابت سنگ و تیرکمان قرار گرفت.

/

جزیره سنتینل شمالی

۵. جزیره مارها، برزیل
Ilha da Queimada Grande که به «جزیره مارها» شناخته شده، در فاصله ۳۲ کیلومتری ساحل سائوپائولو در برزیل واقع است. این جزیره محل زندگی یکی از گونه‌های کشنده مار به نام افعی طلایی است. زهر این مار گوشت تن را آب می‌کند. بیش از ۴۰۰۰ افعی طلایی در این جزیره زندگی می‌کنند؛ به‌طوری‌که در هر ۵ کیلومتر مربع، یک مار دیده می‌شود. دولت برزیل بازدید از این جزیره را برای عموم ممنوع کرده است جز سالی یک‌ب ار آن‌ هم برای دانشمندانی که روی مارها مطالعه می‌کنند.

/

جزیره مارها

۶. غار لاسکوس، فرانسه
شگفت‌انگیزترین مکانی که نمی‌توانید از آن دیدن کنید. این مجموعه از غارها که در شمال غربی فرانسه واقع‌ شده‌اند حاوی نقاشی‌هایی از دوران پارینه‌سنگی هستند. نقش و نگارهای روی دیواره غار بیش از ۱۷۰۰۰ سال قدمت دارد و اکثرا از حیوانات عظیم‌الجثه‌ای‌ است که کاوش‌های فسیلی، حضور آنها در این مناطق را تایید کرده است. این غار جزو میراث فرهنگی جهانی است. با این‌ حال غار از سال ۲۰۰۸ به بعد به‌طور کامل به علت شیوع قارچ‌ها بسته شد و فقط چند روز در ماه گروهی از محققان برای مطالعه نقاشی‌ها اجازه ورود به این منطقه را دارند.

/

غار لاسکوس

۷. پوگیلا، ایتالیا
این جزیره کوچک بین ونیز و لیدو در شمال ایتالیا واقع‌ شده است. در طول عمر چندین ساله‌اش این جزیره مکانی برای یک دژ نظامی، نقطه حمل و نقل، محل قرنطینه افراد مبتلا به طاعون خیارکی و در قرون اخیر تیمارستان بوده است. سال ۱۹۶۸ تیمارستان بسته و جزیره قرنطینه شد و مدت‌هاست که به مکانی متروک تبدیل‌ شده است. شایعات از سرگردان بودن روح قربانیان طاعون و دکترهای تیمارستان در این منطقه خبر می‌دهد. دولت ایتالیا دسترسی به این مکان را به مدت ۹۹ سال ممنوع کرده است. امید می‌رود که به زودی کسی دست به بازسازی جزیره بزند.

/

جزیره پوگیلا

۸. آرشیو مخفی واتیکان، ایتالیا
دیوارها و زمین‌های واتیکان رازهایی در دل خود دارند؛ از رازهای عظیم دربار پاپ گرفته تا اسناد تاریخی و ایالتی، دفتر حساب پاپ و دیگر اسناد دولتی که قدمت برخی از آنها به قرن هشتم بازمی‌گردد. در بین این اسناد، نامه میکل‌آنژ، نامه ملکه ماری قبل از اعدامش، نامه شاه هنری هشتم برای فسخ ازدواج و … دیده می‌شود. این آرشیو کامل به طول بیش از ۸۴ کیلومتر قفسه و ۳۵۰۰۰ هزار مورد است که جزو املاک رسمی پاپ فعلی به‌حساب می‌آیند. غیر از تعداد انگشت‌شماری از کارکنان که مسئولیت مراقبت از این اسناد را بر عهده‌ دارند، اجازه دسترسی محدود به این اسناد فقط به محققان مؤسسات برتر و آن‌ هم طی فرآیندی سخت‌گیرانه اعطا می‌شود.

/

آرشیو واتیکان

۹. منطقه ۵۱، نوادا
یکی از مهم‌ترین مناطق ممنوعه، پایگاه نیروی هوایی ادوارز امریکا است که به منطقه ۵۱ مشهور است. تا مدت‌ها تصور می‌شد که این منطقه رازآمیز محلی برای آزمایش هواپیماها و سلاح‌های جنگی است در حالی که شایعات چیز دیگری می‌گویند. دولت امریکا در این منطقه بقایای فضاپیماها و سلاح‌های آدم فضایی‌ها از جمله فضاپیمایی که شایعه شده است در روزرول نیومکزیکو فرود آمده است را مورد مطالعه و آزمایش قرار می‌دهد. با وجود اینکه این منطقه یکی از محل‌های مورد علاقه توریست‌هاست، از آن به‌طور سخت‌گیرانه‌ای محافظت می‌شود و دسترسی به آن فقط برای افسران ارشد امکان‌پذیر است. مرز هوایی این منطقه هم جزو مناطق ممنوعه است و شایعه شده است که از این منطقه با سلاح‌های جنگی و ضد هوایی محافظت می‌شود.

/

منطقه ۵۱

۱۰. بانک جهانی بذر، نروژ
بانک جهانی بذر در فاصله ۱۲۸۷ کیلومتری از قطب شمال، منطقه‌ای زیرزمینی است که به اندازه ۱۲۲ کیلومتر در کوهستان فرو رفته است. این بانک سال ۲۰۰۸ به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و هم‌اکنون ۸۴۰ هزار نمونه از ۴ هزار گونه دانه موجود در سراسر جهان را در خود ذخیره دارد. هدف از احداث این بانک تأمین نقطه اتکایی در برابر بحران‌های جهانی و منطقه‌ای است. عملکرد این بانک دقیقا مشابه عملکرد گاوصندوق بانک است به این صورت که به سازمان‌ها و دولت‌ها اجازه سپرده‌گذاری داده می‌شود و تنها خود آنها به حسابشان دسترسی دارند. فضای ۱۰۲۱ مترمربعی این مکان با امکانات فوق‌العاده امنیتی محافظت می‌شود و جز تعداد اندکی از کارکنان کسی به این منطقه دسترسی ندارد.

/
مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.