مجوز همکاری‌نظامیان ایران‌وآمریکا صادر شد؟

عصر جنوب: طی چند روز اخیر و در پی انتشار تصاویری از حضور فرمانده قدس سپاه پاسداران، در مناطق جنگی شمال عراق، خبرهایی دال بر همکاری مشترک نظامی ایران و آمریکا در عراق توسط رسانه‌های خارجی منتشر شده است.


این اخبار تا جایی پیش رفت که امروز شبکه بی‌بی‌سی مدعی شد مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی، مجوز همکاری متقابل نیروهای نظامی ایران مستقر در عراق با مشاوران نظامی آمریکایی را در این کشور صادر کرده‌اند.

روز گذشته، خبرگزاری آناتولی ترکیه در گزارشی به حضور قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در جنگ علیه داعش در عراق پرداخت و در گزارشی با عنوان “یک فرمانده سپاه در شکست محاصره آمرلی مشارکت کرد” نوشت: یک منبع آگاه عراقی گفت که قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در عملیات شکست محاصره داعش بر شهر آمرلی مشارکت داشت.

شهر آمرلی در استان صلاح الدین عراق به مدت ۷۰ روز تحت محاصره داعش قرار داشت اما با حملات ارتش عراق،‌ داوطلبان مسلح شیعه و نظامیان کردستان عراق (پیشمرگه) این محاصره شکسته شد. عکسی نیز در اینترنت منتشر شد که نشان می دهد فردی که ادعا می شود قاسم سلیمانی است در کنار اعضای گروه های شبه نظامی شیعه به هنگام شکستن محاصره شهر آمرلی حضور دارد. هنوز منبع مستقلی تایید نکرده که این فرد همان ژنرال قاسم سلیمانی است.

این منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود ادامه داد: ما از حضور قاسم سلیمانی در آمرلی مطلع بودیم. ویژگی های فردی که در عکس حضور دارد با سلیمانی مشابه است. علاوه بر این سلیمانی از ناحیه دست زخمی است و به هنگام حمل سلاح نیز این موضوع مشخص است. یک شاهد عینی هم به خبرگزاری آناتولی گفت: قاسم سلیمانی را با چشمان خود دیدم. او در حال بازدید از نیروهای شبه نظامی شیعه بعد از شکستن محاصره آمرلی بود که من به وی سلام کردم اما گروه حفاظت از او اجازه عکس برداری نداد. محافظان حتی اجازه ندادند با او عکس بگیرم.

آناتولی ترکیه در این باره می نویسد:‌ قاسم سلیمانی به طور رسمی از سال ۱۹۹۸ تاکنون فرمانده کل نیرویی است که “قدس” نام دارد . قدس نام یکی از نیروهای سپاه است. در زمینه سیاست خارجی ایران قاسم سلیمانی به طور مستقیم از رهبر ارشد، دستور می گیرد. خبرگزاری آناتولی اضافه کرد که صحت فیلم منتشر شده از سلیمانی هنوز تایید نشده و نتوانسته است به واکنشی از سلیمانی یا مقامات ایرانی یا عراقی درباره فیلم منتشر شده دست یابد. قبل از این روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، سلیمانی را یکی از مهمترین تصمیم گیران در سیاست خارجی ایران توصیف کرده بود.

تکمیلی

تکذیب خبر همکاری ایران با آمریکا علیه داعش

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان خبر منتشره از سوی بی بی سی مبنی بر موافقت ایران برای همکاری با آمریکا علیه داعش در عراق را تکذیب کرد. مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان خبر منتشره از سوی بی بی سی مبنی بر موافقت ایران برای همکاری با آمریکا علیه داعش در عراق را تکذیب کرد و گفت: مواضع ما در این خصوص پیش از این اعلام شده و خبر مزبور صحت ندارد.

 

 
مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.