وقتی افزایش باند اینترنت هم جرم است!

عصر جنوب: هنوز این دغدغه برطرف نشده است که دغدغه دیگری ذهن برخی از مسوولان و مراجع را درگیر کرده و آن هم افزایش سرعت اینترنت است، مساله ای که با مخالفت های بی شماری همراه شده است و برخی معتقدند به خاطر افزایش سرعت اینترنت باید وزیر ارتباطات را استیضاح کرد!

سالیان سال است که کاربران اینترنت از قطع و وصل های پی در پی و سرعت لاک پشتی اینترنت می نالند و با اعتراض و شکایت و ناسزاهای زیر لب روزها را به شب می رسانند، وزرای بسیاری آمدند و رفتند و بر مسند وزارت تکیه کردند و از افزایش سرعت اینترنت خبر دادند و برای لحظه ای خوشحالی را به کاربران ارزانی داشتند اما افزایش سرعت اینترنت فقط و فقط در حد حرف و وعده باقی ماند؛ وعده هایی که دیگر دل کاربران اینترنت را زده است و آنها این حرف ها را از خود وزرا و مسوولانشان بهتر بلد هستند. روزها، ماه ها و سال ها گذشت برخی از وزرا به دلیل آنچه عملکرد ضعیف از آن نام برده می شد از سوی رییس دولت های وقت برکنار شدند یا نمایندگان مجلس آنها را استیضاح کردند؛ وزرایی که تنها در آخرین لحظات اعلام کردند افزایش سرعت اینترنت و پهنای باند از عهده آنها خارج است و مسایل دیگری در این بین دخیل است!

اما این بار و در دولت یازدهم واعظی، وزیر ارتباطات بازهم همانند وزرای دیگر از افزایش سرعت اینترنت خبر داد و اعطای مجوز نسل سوم به اپراتورها و تمدید نشدن انحصار رایتل و. .. وعده هایی که بسیاری از کاربران نه تنها از شنیدن آن خوشحال نشدند بلکه این وزیر را در کنار دیگر وزرای دولت های قبلی قرار دادند و با لبخند تلخی از کنار حرف های آقای وزیر گذشتند اما این بار ورق برگشت و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال جامه عمل پوشاندن به وعده هایش است و یک عملکرد مثبت در کارنامه اش دارد و آن هم دفاع تمام قد از فیلتر نشدن واتس آپ است؛ مساله ای که کاربران به آن اشراف کامل دارند و در صورتی که شخص وزیر ارتباطات از این اپلیکیشن موبایلی دفاع و رییس جمهور به آن ورود پیدا نمی کرد، به طور قطع فیلتر شده بود.وعده دیگر وزیر عملی شد، اعطای مجوز نسل سوم تلفن همراه کشور به اپراتورهای اول و دوم، مساله ای که جنجال های بی شماری را به همراه داشت از نگرانی های مراجع اعظام تا برخی مسوولان در حوزه فضای مجازی، هرچند که پس از ابراز نگرانی این افراد وزیر ارتباطات این اطمینان را داد که ورود به نسل سوم موبایل یا همان ۳G چیزی بیش از این نیست که در دو سال گذشته رایتل به عنوان نسل سه ارایه می کرده است، بنابر این ضمن تشکر از مراجع بزرگوار که نسبت به مسایل فرهنگی دغدغه دارند و ما را راهنمایی می کنند این اطمینان خاطر را می دهم که این مورد توجه همه همکاران، مدیران و معاونان با عنایت خداوند خواهد بود. اما هنوز این دغدغه برطرف نشده است که دغدغه دیگری ذهن برخی از مسوولان و مراجع را درگیر کرده و آن هم افزایش سرعت اینترنت است، مساله ای که با مخالفت های بی شماری همراه شده است و برخی معتقدند به خاطر افزایش سرعت اینترنت باید وزیر ارتباطات را استیضاح کرد!

اما به راستی چرا افزایش سرعت اینترنت از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان عالی ترین مقام وزارت باید کار عجیب و غیر اخلاقی (از سوی برخی ) اعلام شود، مگر وزیر ارتباطات به غیر از انجام امور مربوط به IT و ICT باید دغدغه دیگری داشته باشد؟ از سوی دیگر بسیاری از کشورهای دنیا در حال عبور از نسل چهارم و ورود به نسل پنجم هستند و ایران به عنوان بزرگ ترین کشور خاورمیانه با تعداد قابل توجهی از کاربر اینترنت و موبایل هنوز در نسل دو در جا زده و ورود به نسل سوم حاشیه هایی را به همراه داشته است که جای تعجب دارد! مگر نه اینکه تا قبل از اعطای مجوز به دو اپراتور اول و دوم، اپراتور سوم با عنوان نسل سوم خدماتی را به کاربرانش ارایه می داد و می دهد؟! پس چه تفاوتی باید وجود داشته باشد؛ مساله ای که حتی وزیر ارتباطات نیز آن را مطرح کرده است.

از سوی دیگر افزایش سرعت اینترنت می تواند نه تنها یک نوع آرامش را به کاربران اینترنت بدهد بلکه با دیدگاه اقتصادی می تواند برای کشور مفید باشد، چرا همیشه باید نیمه خالی لیوان را دید ؟ چرا نباید از این عملکرد وزیر ارتباطات خوشحال بود ؟ وزیری که حرف هایش به وعده باطل و خیالی تبدیل نشده است ؟!چرا باید وزیر ارتباطات را آنقدر در منگه و فشار بگذاریم و با جوسازی و ایجاد حاشیه از وی بخواهیم که اعطای مجوز نسل سوم و افزایش سرعت اینترنت را لغو کند؟ چرا باید به وزیر ارتباطات تهمت بزنیم که برای دریافت پول بیشتر از اپراتور ها مجوز نسل سوم را ارایه کرده است؟ چرا باید وزیر ارتباطات را مجرم دانست و عملکردش را که همان ورود فناوری و ارتقای آن است جرم محسوب کرد ؟ و هزارویک چرای دیگر. …

 

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.