طرح مشابه سنا آمریکا این‌ بار در مجلس‌ ایران

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از تهیه طرحی دو فوریتی خبر داد که بر اساس آن توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ باید به تصویب مجلس برسد و مجلس بر روند اجرای توافق نظارت کند.

سیدحسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا،‌ اظهار کرد: ما طرحی دو فوریتی را در مجلس در دست اقدام داریم که هم بعد تقنینی و تصویبی و هم بعد نظارتی توافق هسته‌ای در آن دیده شده است. به موجب این طرح اولاً توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ باید به تصویب مجلس برسد و ثانیاً مجلس باید بر روند اجرای توافق نظارت کند.

این نماینده نزدیک به گروه پایداری افزود: این طرح به امضای جمع زیادی از نمایندگان رسیده و ممکن است در آینده با امضاهای بیش‌تری در صحن علنی مجلس پیگیری شود. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این که آیا این طرح مقابله مجلس با طرح مصوب سنای آمریکا برای نظارت بر توافق هسته‌ای است؟ گفت:‌ ما به جهت سازوکارهایی که قانون اساسی پیش‌بینی کرده و مستند به اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی این طرح را تهیه کرده‌ایم. در واقع این طرح با توجه به ظرفیت‌های قانون اساسی و اختیاراتی است که مجلس دارد و به عنوان مقابله با سنای یا کنگره آمریکا نیست اما عملا همین معنا را خواهد داشت.

نماینده ورامین در مجلس با بیان این که تاکنون بیش از ۶۰ نماینده این طرح دو فوریتی را امضا کرده‌اند، درباره زمان ارائه این طرح به صحن علنی مجلس نیز گفت د ر این باره نشست‌هایی برگزار شده و گفت‌وگوها و مشورت‌هایی صورت گرفته است اما به دلیل این که مدیریت پرونده هسته‌ای در کشورمان مدیریت خاصی است همه جوانب کار باید در نظر گرفته شود و مشورت‌های لازم صورت گیرد و بعد از آن این طرح در دستور کار قرار خواهد گرفت.

سنای آمریکا با ۹۸ رای موافق طرح نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای با ایران را تصویب کرد که بر اساس آن توافق هسته‌ای با ایران باید پس از ۵ روز به کنگره ارائه شود و نمایندگان ۳۰ روز فرصت خواهند داشت تا آن را بررسی کنند. اوباما پیش‌تر گفته بود در صورت اضافه نشدن متمم به این طرح با آن موافقت خواهد کرد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.