مالکان خودروهای پلاک اروند در اضطراب/ دولت باید به فکر مردم باشد

عصر جنوب: مالکان خودروهای پلاک اروند در حالی روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود که شایعه اخیر مخالفت وزارت صنعت، معدن و تجارت با تردد آزادانه این خودروها در سراسر استان خوزستان آنها را دچار اضطراب شدیدی کرده زیرا در صورت عملی شدن نظر این وزارت، ارزش خودروی آنها به شدت نزول می کند و دچار خسارت مالی قابل توجهی می شوند.
در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر ممنوعیت تردد خودروهای پلاک اروند در بین شهروندان خوزستانی منتشر شده که باعث نگرانی مردمی که اقدام به خرید این خودروها در سایر شهرهای استان به غیر از آبادان و خرمشهر کرده اند، شده است.

خودروهای خارجی دارای پلاک اروند در ابتدای راه اندازی این منطقه، تنها امکان تردد در این دو شهر را داشتند و برای خروج از محدوده این دو شهر ضروری بود اقدام به گرفتن مرخصی آن هم برای زمانی محدود بکنند.

بعد از این، در حدود یک سال قبل دولت تصویب کرد که خودروهای پلاک اروند برای رفاه حال مردم آبادان و خرمشهر که نیاز به تردد به مرکز استان را دارند، امکان تردد بدون مرخصی و مجوز تا شهر اهواز را داشته باشند منوط به اینکه شب در محدوده منطقه آزاد اروند یعنی شهرستان های آبادان و خرمشهر بازگردند ولی با پیگیری های صورت گرفته، استاندار خوزستان  این مجوز را صادر کرد که خودروهای پلاک اروند به صورت آزادانه در همه شهرهای استان تردد کنند.

محمد سعید انصاری نائب رئیس اول کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در این در گفتگو با مهر اظهار می کند: ضمن حمایت از دیدگاه استاندار خوزستان در مورد تردد آزاد ماشین های پلاک اروند در سراسر استان این پیشنهاد را خوب تلقی کرده و آن را تائید می کنم.

وی می گوید: متاسفانه طی روزهای اخیر شاهد این بودیم که در دولت تصمیمی مبنی بر ممنوعیت تردد خودروهای پلاک اروند در خارج از مناطق آزاد ارائه شده است.

نائب رئیس اول کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید می کند: دولت باید به فکر مردمش هم باشد و بدون دلیل و بی مورد نباید مصوبه ای را مطرح کند که باعث رنجش مردم شود.

IMG09574951

دولت باید به فکر مردم باشد

انصاری تصریح می کند: دیدگاه استاندار برای رفاه حال مردم خوزستان در نظر گرفته شد و این کار پسندیده ای بود و دولت نیز باید به خاطر مردمی که متحمل جنگ، خرابی و آوارگی در هشت سال دفاع مقدس شدند نسبت به این مصوبه تجدید نظر کند.

وی تاکید می کند: دولت باید دیدگاه استاندار خود را مورد احترام قرار دهد و این مشکل را در خوزستان حل کند. امکان تجدید نظر در مصوبه دولت وجود دارد و من برای دفاع از حق مردم از دولت تقاضا دارم که این تجدید نظر را انجام دهد چون مردم در خیلی از شهرهای خوزستان که منطقه آزاد نیست ماشین های پلاک اروند خریداری کرده اند و حالا چه کسی باید جوابگوی آن ها باشد.

سید شریف حسینی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر گفت: موضوع تردد و آزاد بودن شعاع تردد خودروهای پلاک اروند که توسط استاندار خوزستان و با حمایت از نمایندگان و مسئولان استان صورت گرفت با مخالفت های غیرمسئولانه وزیرصنعت، معدن و تجارت در یکی از برنامه های زنده رسانه ملی مواجه شد.

وی اذعان کرد: استاندار خوزستان نماینده عالی دولت در خوزستان است. دولتی که برآمده از رای اکثریت مردم بوده و تصمیم وی بر اساس شرایط روز استان اتخاذ شده است. از دولت تدبیر و امید انتظار داریم که نماینده عالی خود را در استان خوزستان مورد حمایت قرار دهد. وزیر فعلی صنعت، معدن و تجارت در گذشته در حوزه بخش خصوصی فعال بوده ولی وی باید در کنار حمایت از این بخش، منافع مردم کشور را نیز در نظر داشته باشد.

عضو هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: هنگام قیمت گذاری خودروهای داخلی مجلس شورای اسلامی مخالف هرگونه افزایش قیمت بود و حتی طبق اظهارات سخنگوی دولت این افزایش قیمت رییس جمهور را نیز مکدر کرده است. ولی متاسفانه شاهد حمایت وزیر صنعت، معدن و تجارت با افزایش قیمت خودروهای داخلی بودیم و حتی در آخرین اظهار نظر خود عنوان کرده بود که پرونده کاهش قیمت خودرو اصلا گشوده نشده بود که مختومه شود.

 

پلاک اروند - عصر جنوب

 

۱٫۵ دستگاه خودرو پلاک اروند به ازای هر یک هزار شهروند خوزستانی

حسینی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بیش از یک هزار و ۵۰۰ خودروی خارجی پلاک اروند، در شهرهای آبادان و خرمشهر تردد می کنند که ضریب نفوذ این خودروها در این دو شهر به ازای هر یک هزار شهروند تنها سه خودرو است. این نکته نیز قابل تامل است که بخشی از این خودروها به منظور تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی درنظر گرفته شده و با در نظر گرفتن آن سهم شهروندان این شهرها به کمتر از دو خودرو به ازای هر یک هزار نفر کاهش پیدا می کند.

وی افزود: همچنین ضریب نفوذ خودروهای منطقه آزاد اروند پنج هزار و ۶۰۰ خودرو در شعاع تردد شهرهای اهواز، شادگان، دارخوین، ویس و ماهشهر به ازای هر یک هزار نفر، سه خودرو است و این رقم با محاسبه تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی، حدود سه دهم درصد است. اگر ضریب نفوذ تعداد هفت هزار و ۲۰۰ خودرو پلاک اروند در کل خوزستان محاسبه شود این رقم یک و نیم دستگاه به ازای هر یک هزار شهروند خوزستانی است.

عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار کر: وزیر صنعت از آزادی تردد خودروهای پلاک اروند در سراسر خوزستان انتقاد کرده و اصرار بر ممنوعیت آن دارد در صورتی که هم اکنون خودروهای فوق لوکس درخیابان‌ های تهران جلب توجه کرده و قیمت برخی از این خودورها حتی به شش و هشت میلیارد تومان هم می رسد. ضریب نفوذ خودروهای خارجی در تهران بین هشت تا ۹ درصد است.

 

پلاک اروند - عصر جنوب

واگذاری خط تولید خودرو به استانی دیگر

حسینی ادامه داد: از زمان اجرای مصوبه هیات دولت مبنی بر تردد خودروهای منطقه آزاد اروند در آبادان و خرمشهر و همچنین افزایش شعاع تردد این خودروها تا مرکز استان هفت هزار و ۲۰۰خودرو پلاک اروند به خوزستان وارد شده است. در حال حاضر جمعیت خوزستان حدود چهار میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است که این آمار خودروهای وارد شده درصد خیلی کمی از جمعیت استان را تشکیل می دهد.

وی تصریح کرد: ضریب نفوذ کل خودروهای داخلی ایران به ‌ازای هر یک هزار نفر ۲۱۳ دستگاه است. در کشورهای اروپایی به ‌ازای هر یک هزار نفر ۶۰۰ خودرو وجود دارد. وزیر صنعت، معدن و تجارت به جای دفاع چشم بسته از بخش خصوصی و خودروسازان شایسته است در خصوص ارتقای کیفیت خودروهای داخل و کاهش قیمت های آن اقدام کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس افزود: افزایش شعاع تردد خودروهای پلاک اروند در سراسر استان هیچ آسیبی به تولیدات داخلی خودرو نمی زند. تمام مقدمات احداث کارخانه خودروسازی در استان را فراهم کرده بودیم ولی متاسفانه برخی از مانع تراشی ها باعث شد که خط تولید این کارخانه را به استانی دیگر واگذار کنند.

حسینی گفت: افرادی که در مقابل ارائه خدمات به مردم خوزستان مقاومت می کنند خدمت به مردم را باور ندارند و این نگاه باید اصلاح شود. به فرموده امام راحل و عظیم الشان خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد. مقام معظم رهبری نیز چندین بار بر ضرورت حل مشکلات مردم این استان و ساختن آن تاکید کرده اند. بنابراین نگاه امام راحل و رهبری به مردم خوزستان باید به سایر مسئولان نیز انتقال یابد.

پلاک اروند - عصر جنوب

عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان نیز در مطلبی که در سایت رسمی استانداری خوزستان منتشر شده در این باره تصریح کرد: استدلال و اظهارات خیلی از مسئولان را هم شنیدم که کل جمع بندی من این است که مسئولان اساسا یک برداشت کاملا غلطی از اتفاقی که افتاده دارند و بر اساس آن برداشت غلط و اشتباه همچنان دارند، تحلیل می‌کنند.

وی افزود: اولا هیچ کدام از مسئولینی که در مورد تردد خودروهای پلاک اروند در استان خوزستان اظهار نظر کرده‌اند در جایگاهی نیستند که در این ارتباط نظر دهند و نمی‌ توانند به این قضیه ورود بکنند، اگر کسانی که مخالف تردد این خودروها هستند، از خود من می‌پرسیدند، من آن ‌ها را توجیه می‌کردم. متأسفانه آقای نعمت زاده و بازرسی کل کشور  با بنده که مسئول هستم و باید توضیح و پاسخ بدهم، تماس نگرفتند.

استاندار خوزستان ادامه داد: با توجه به اینکه چندین سال استاندار بوده‌ام و کاملا با قانون آشنایی دارم استاندار دو بخش وظایف دارد یکی بخش حاکمیتی و دیگری بخش دولتی به عنوان کارگزار دولت و مجری دستورالعمل‌ها،ضوابط، قوانین و مقرراتی است که از سوی دولت ابلاغ می‌شود و بخش حاکمیتی است و وظایف آن زمانی به استاندار محول می‌شود که عنوان رئیس شورای تأمین با استاندار ابلاغ می‌شود.

وی یادآور شد: آقایان دارند با عینک یک مسئول اجرایی به اتفاقی که در اینجا افتاده و تصمیمی که گرفته‌ام نگاه می کنند، به گونه ای که وزیر و منطقه آزاد هر کدام نگاهی انتزاعی به این مسئله دارند. در حکمی که صادر شده به جای عنوان استاندار  از عنوان رئیس شورای تأمین استان استفاده کردم، منطقه آزاد اروند دقیقا به وظایف خود عمل کرده و هیچ کس خطایی نکرده است.

استاندار خوزستان تاکید کرد: اینکه می‌ گویند تردد در شعاع ۱۲۰ کیلومتر فقط مجاز است، از مرکز استان حدود سه تا چهار مسیر به منطقه آزاد ختم می‌شود و هیچ کس شرطی نگذاشته که از کدام جاده به سمت مناطق آزاد تردد صورت گیرد. ۱۴ شهرستان استان ما در مسافت ۱۲۰ کیلومتر با منطقه آزاد هستند و فقط هفت یا هشت شهر  خارج از این محدود قرار دارند و اصلاً در این شهرها  به لحاظ راه‌ ها وسیله نقلیه خارجی توانایی تردد ندارند، نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده که مواردی مانند امنیت و جمعیت ملی و غیره را رها کرده‌ و به این قضیه چسبیده‌اند.

مقتدایی در پایان گفت: تردد خودروهای پلاک اروند در استان خوزستان آزاد است و هیچ منع قانونی ندارد.

با تمام این موارد مطرح شده استاندار خوزستان با قاطعیت از نبود مشکلی برای تردد آزادانه خودروهای پلاک اروند در همه شهرهای استان خبر می دهد در حالی که خبرهای رسیده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تردیدهایی را برای مالکان خودروهای پلاک اروند ایجاد کرده به گونه ای که این روزها خرید و فروش این خودروها به شدت با رکود مواجه شده است.

………………………………
گزارش: کوثر کریمی / مهر

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • با سلام میخواستم بدونم میشه با خودروی اروندی تا هر چقد مدت از شهری به شهر دیگه ایی رفت البته با وجود اجازه از پلیس راهنمایی ؟؟؟ و قیمت هر ۲۴ ساعت خروج چقدر است.لطفا جواب بدید