آغاز کوچ پرندگان مهاجر به شمال خوزستان

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir:با آغاز فصل پاییز کوچ پرندگان مهاجر از مناطق سردسیر از جمله سیبری در روسیه به زیستگاه های شمال استان خوزستان آغاز شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول گفت:مهاجرت پرندگان به سمت تالاب ها ، آبگیرها و رودخانه های منطقه شمال استان خوزستان آغاز شده و تا اواسط آبان ماه ادامه دارد.
فرهاد قلی نژاد گونه های مختلف پرندگان مهاجر را شامل انواع مرغابی ،غاز،پرندگان شکاری شامل باکلان(قره قاز)،انواع اردک،کشیم و سایر پرندگان عنوان کرد و گفت: تعدادی از این پرندگان مهاجر در مسیر کوچ در رودخانه دز و نیز تالاب ها و میکروتالابهای شمال خوزستان توقف کرده و سپس به تالاب های شادگان،هورالعظیم و دیگر آبهای گرم جنوب خوزستان مهاجرت می کنند.
وی بیان داشت:گونه های مختلفی از پرندگان مهاجر نیز تا پایان فصل سرما در زیستگاه های شمال خوزستان بسر برده و زاد و ولد می نمایند.
قلی نژاد همچنین ضمن هشدار نسبت به شکار پرندگان بومی و مهاجر در زیستگاه ها و آبگیرها گفت: با توجه به اینکه تاکنون پروانه صید پرندگان از سوی سازمان حفاظت محیط زیست صادر نشده لذا شکار و صید پرندگان در خوزستان تا اطلاع ثانوی ممنوع است.
پرندگان مهاجر در زیستگاه های حاشیه رودخانه دز،بالارود،سخیری،دریاچه سد دز ،تالابها و میکروتالابهای حاجات ،باقر ،میانرود و زاویه ها و عباس آباد فصل پائیز و زمستان را سپری می کنند و فروردین ماه به مناطق سردسیر باز می گردند.
برخی از این پرندگان همه ساله با طی هزاران کیلومتر از مناطقی چون سیبری برای زمستان گذرانی به منطقه شمال خوزستان مهاجرت می کنند.
شمال خوزستان با وجود تالاب ها ، آبگیرها و نیز رودخانه هایی چون دز ، کرخه و شاوور محل زیست گونه های مختلف جانوری بومی و مهاجر است.
جنگل های حاشیه رودخانه دز از سال ۱۳۴۰ پس از یافتن باقی مانده گونه جانوری گوزن زرد ایرانی ابتدا به عنوان پارک وحش و سپس به عنوان پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در آمد.
جنگل دز زیستگاه اصلی گونه های جانوری بسیاری چون گوزن زرد ایرانی ، انواع پرندگان نظیر بلبل خرما ، لیکو و دراج و نیز پستاندارانی چون رودک عسل خوار و گربه جنگلی است.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.