مهاجرت نخبگان از خوزستان از زبان استاندار

عصرجنوب-asrejonoob.ir: استاندار خوزستان گفت: با بیان اینکه ریزگردها موجب پیامدهای مهم اجتماعی و مهاجرت نیروهای نخبه می شود، ‌گفت: ‌سالانه ۳ هزار نیروی نخبه تحصیل کرده از استان خوزستان مهاجرت می کنند که انتظار می رود این مساله بررسی شود.

غلامرضا شریعتی امروز (۵ اسفندماه) در نشست مشترک کارگروه ملی مقابله با ریزگردها و شورای اداری خوزستان ‌با قدردانی از پیام مقام معظم رهبری و رییس جمهور خطاب به مردم استان و ابراز همراهی و همدلی و پشتیبانی هیات دولت از مردم خوزستان، به بیان برنامه مقابله با پدیده گرد و خاک در خوزستان پرداخت و اظهار کرد:‌ از نظر توزیع کانون های ریزگرد بر پهنه استان خوزستان، منطقه جنوب و جنوب شرق حومه اهواز عرصه ای به وسعت ۱۱۲ هزار هکتار و در شرق اهواز نیز عرصه ای به وسعت ۱۵ هزار هکتار و به عبارت دیگر نزدیک به ۱۳۰ هزار هکتار از اراضی حومه اهواز به کانون های ریزگرد تبدیل شده است.

وی افزود: ‌همچنین کانون های ریزگرد بندر امام و ‌امیدیه با وسعت ۸۵ هزار هکتار، جنوب هورالعظیم ۵۱ هزار هکتار، ماهشهر و هندیجان ۳۱ هزار هکتار، شمال خرمشهر ۲۸ هزار هکتار و شرق هندیجان ۱۹ هزار هکتار ،از دیگر کانون های ریزگرد در استان خوزستان را تشکیل می دهند.

استاندار خوزستان با اشاره به کاربری‌های سابق این عرصه ها افزود:‌ ۵۴ درصد از این کانون ها پیش از این اراضی مرتعی بوده است. همچنین ۱۵ درصد اراضی کشت دیم، ۱۰ درصد تالاب ها، ۹ درصد اراضی کشاورزی آبی و ۱۲ درصد اراضی بدون پوشش در این مناطق اکنون تبدیل به کانون های ریزگرد شده است.

شریعتی عوامل موثر در گسترش کانونهای گرد و غبار را شامل عامل طبیعی و انسانی عنوان و تصریح کرد:‌ عوامل طبیعی شامل تغییر اقلیم،‌ خشکسالی،‌ افزایش دما،‌ کاهش رطوبت و عوامل انسانی مانند طرح های عمرانی، احداث سدها و بندها و جاده ها و خطوط لوله از عوامل موثر در گسترش این کانون ها هستند؛ در این میان مدیریت عوامل انسانی قابل کنترل است و وزنه بیشتری دارد.

وی یکی از این عوامل انسانی را احداث جاده منصوری به سمت تاسیسات چاه های نفتی در جنوب شرق اهواز دانست و گفت: پیش از این اراضی این منطقه سبز و با پوشش گیاهی بود اما پس از احداث این جاده در حدود ۸ سال پیش یک سمت آن تبدیل به کانون‌های ریزگرد شده است.

استاندار خوزستان با اشاره به تغییرات حداکثر غلظت ذرات ریزگردها در سال های گذشته اظهار کرد:‌ غلظت ۱۰ هزار میکرونی ریزگردها در خوزستان یک بار در سال های ۸۸-۸۹ و یک بار نیز در سالهای ۸۹-۹۰ اتفاق افتاده است اما این غلظت از سال های ۹۳-۹۴ به طور مداوم تکرار شده است.

شریعتی افزود: تاثیر پدیده ریزگردها بر محیط اجتماعی به صورت تمایل به مهاجرت، کاهش سطح علمی و آموزشی استان،‌ کاهش راندمان آموزشی، اختلال در نظم و انضباط کاری، آسیب به جنبه زیبا شناختی، ‌افت روحیه و انگیزه کاری، عدم اعتماد به مسئولان محلی، ‌ایجاد ناراضایتی عمومی،‌ مهاجرت پرندگان،‌ ایجاد بیماری های شایع،‌ آلودگی آب و … خود را در استان خوزستان نشان داده است.

شریعتی همچنین تاثیر ریزگردها در منابع آبی در تغییر کیفیت شیمیایی فیزیکی آب و منابع خاکی به صورت افت حاصلخیزی، ‌فرسایش،‌ آلودگی و تخریب بافت خاک عنوان کرد و افزود: ‌پس از وقوع حوادث ریزگردها در سالهای ۸۷ و ۹۳ اعتباراتی در قالب دو مصوبه در نظر گرفته شد اما درصد کار انجام شده پایین بود و اگر این مصوبات در کوتاه مدت عملیاتی و اجرایی شود، کمک خوبی به تثبیت کانون های ریزگرد و بهبود وضعیت خوزستان خواهد کرد.

وی با اشاره به برنامه های کوتاه مدت،‌ میان مدت و بلندمدت پیشنهادی برای مقابله با ریزگردها خاطرنشان کرد: برآورد اعتبار برنامه های کوتاه مدت در بخش های برق منطقه ای، هواشناسی، فرودگاه، آبفای شهری و روستایی،‌ دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری های خوزستان در مجموع ۵ هزار ۶۷۱ میلیارد ریال است. همچنین برنامه میان مدت برای مقابله با ریزگردها که با دستور رییس جمهور اجرای آن آغاز شده، ‌شامل طرح مالچ پاشی، نهال کاری، پخش سیلاب و اصلاح مراتع در سطح ۳۵۰ هزار هکتار با اعتبار ۱۷ هزار ۵۰۰ میلیارد ریال است که امیدواریم هر چه سریعتر به سرانجام برسد.

استاندار خوزستان با بیان اینکه مشکلات آب و فاضلاب از مشکلات اصلی استان خوزستان است، گفت:‌ کل اعتبار سازمان برنامه و بودجه برای اجرای طرح جامع آبرسانی خوزستان ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در افق ۱۴۱۰ است که امیدواریم در این زمینه نیز دولت عنایت ویژه داشته باشد و این مشکل مهم استان خوزستان حل شود و بتوانیم از آب شرب کیفی سالم استفاده کرده و سیستم فاضلاب را که در بسیاری از مناطق سلامت مردم را با خطر مواجه می کند، به طور جدی اصلاح کنیم.

وی با اشاره به بودجه پروژه های آبرسانی استان در سال جاری افزود: این بودجه برای سال ۹۶، ۸۰ درصد پیشرفت داشته است. همچنین در بودجه سال آینده یک ردیف اختصاصی به دستور رییس جمهور با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان برای کمک به پروژه های آب و فاضلاب استان لحاظ شده است.

شریعتی با بیان اینکه ریزگردها موجب پیامدهای مهم اجتماعی و مهاجرت نیروهای نخبه می شود، ‌گفت: ‌سالانه ۳ هزار نیروی نخبه تحصیل کرده از استان خوزستان مهاجرت می کنند که انتظار می رود این مساله بررسی شود. البته رییس جمهور به کمسیون اجتماعی دولت دستور رسیدگی داده است که با توجه به بدی آب و هوا و ریزگردها، فوق العاده ویژه برای کارمندان خوزستان لحاظ شود که امیدواریم در مجوزهای استخدامی برای خوزستان با توجه به خروج بالای نیروهای تحصیل کرده و نخبه و پست های بلاتصدی از جمله ۱۰ هزار پست بلاتصدی تنها در آموزش و پرورش خوزستان، اقدام شود.

وی با بیان اینکه این سومین سفر رییس جمهور به استان خوزستان است، گفت: امیدواریم با عنایت خداوند و کمک هیات دولت زیر ساخت های خوزستان بهبود یابد و خوزستان سرزنده و شاداب و باطراوت به حیات خود ادامه دهد و رودخانه های جاری که حیات آنها به حیات خوزستان وصل و متصل است، همچنان مایه خیر و برکت برای مردم استان باشند و نگرانی مردم خوزستان از پروژه های انتقال آب رفع شده و همان گونه که رییس جمهور دستور دادند که تنها انتقال آب برای شرب باشد، بر این موضوع تاکید شود.

عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.