سامانه بارشی تا جمعه میهمان خوزستانی ها/ پیش بینی طوفان، بارش سیل‌آسا و تگرگ در خوزستان

عصر جنوب – asrejonoob.ir: سامانه بارشی از شب گذشته وارد استان شده و تا اواخر جمعه میهمان ما است و بر این اساس بارش‌های بسیار خوبی به همراه وزش تند بادهای شدید و تگرگ خواهیم داشت که انتظار می‌رود مسئولان و کشاورزان حتماً تمهیدات لازم را به‌کار گیرند.

مدیر‌کل هواشناسی خوزستان گفت: با توجه به بررسی‌های انجام شده بر روی شاخص‌های استاندارد جهانی برای پیش‌بینی شدت طوفان و بارش، این نتیجه متصور است که روز چهارشنبه و پنجشنبه شاخص‌ها بسیار بالاتر از چند طوفان سال‌های اخیر کشور باشد.

اولین جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در رابطه با احتمال وقوع سیلاب، سر ریز شدن سد دز و طوفان شدید ظهر امروز در محل سالن جلسات معاونت عمرانی استانداری برگزار شد.

کورش بهادری با اشاره به آغاز بارندگی در برخی از مناطق استان اظهار کرد: سامانه بارشی از شب گذشته وارد استان شده و تا اواخر جمعه میهمان ما است و بر این اساس بارش‌های بسیار خوبی به همراه وزش تند بادهای شدید و تگرگ خواهیم داشت که انتظار می‌رود مسئولان و کشاورزان حتماً تمهیدات لازم را به‌کار گیرند.

وی افزود: با توجه به بررسی‌های انجام شده از هفته گذشته بر روی شاخص‌های استاندارد جهانی برای پیش‌بینی شدت طوفان و بارش، این نتیجه متصور است که روز چهارشنبه و پنجشنبه شاخص‌ها بسیار بالاتر از طوفان فروردین ۸۶ و بارش اردیبهشت ۹۲ در خوزستان و همچنین طوفان تندر ۹۴ تهران باشد.

مدیر‌کل هواشناسی استان خوزستان خاطرنشان کرد: بارش‌ها از امروز بعد از ظهر آغاز می‌شود، البته در روز گذشته بارش‌های اندک در نقاط مختلف استان گزارش شده است اما هسته بارش‌ها  پنجشنبه شب اتفاق خواهد افتاد.

بهادری گفت: احتمال وقوع تگرگ و بیشترین حد بارش در نقاط شمالی و شرق استان به‌ویژه در مناطق شمالی دهدز در مرز چهارمحال و بختیاری پیش‌بینی می‌شود و سرعت وزش باد در همه نقاط استان ۸۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود.

وی گفت: شهرهای اندیکا، ایذه، باغملک، دهدز، شوش، شوشتر، گتوند و لالی از مناطق بحرانی هستند و با توجه به فصل کوچ عشایر، فرمانداران این مناطق باید تدابیر لازم را اتخاذ کنند.

بهادری تصریح کرد: این پیش‌بینی در استان‌های ایلام، لرستان، کرمانشاه و کهگیلویه نیز وجود دارد.

وی افزود: به لحاظ وجود سدهای متعدد در استان احتمال وقوع سیلاب بسیار کم است اما با توجه به میزان بارش در رابطه با رهاسازی آب نگرانی وجود دارد.

بهادری با بیان اینکه گرد و خاک نیز تا روز جمعه ادامه دارد که با توجه به بارش و افزایش رطوبت زمین از شدت گرد و غبار کاسته خواهد شد، خاطرنشان کرد: شهرداری‌ها مطلع باشند با توجه به وزش شدید باد احتمال شکستن درختان و واژگونی روی خودروها دور از انتظار نیست.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • یکی اقای بنابم دستفروش وتعدادی از اطرافیانش دارن تعداد انبوهی از درختان جنگل گنبوعه واقع در سه کیلومتری اهواز را قطع میکنن وبه زمینهای خود اضافه میکنن