رئیس پژوهشکده هواشناسی: مالچ پاشی و نهال کاری جلوی ریزگردها را نمی گیرد

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: رئیس پژوهشکده هواشناسی کشور گفت: مالچ پاشی و نهال کاری نمی تواند جلوی توفان های گرد و خاک را بگیرد و برای مقابله با ریزگردها باید طرح های طولانی مدت اجرا کرد.

به گزارش ایرنا عباس رنجبر روز سه شنبه در کارگروه مقابله با گرد و غبار که در اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان تشکیل شد نهال کاری و مالچ پاشی با هدف مقابله با گرد و غبار را راهکارهایی توصیف کرد که مردم در آینده به بی اثر بودن آنها پی خواهند برد.
به گفته وی با توجه به مساحت بالای کانون ها و خشک بودن کشور، مدت کمی بعد از اجرای این راهکارها وضعیت به سابق بازمی گردد.
وی با تاکید بر یافتن راهکارهای اساسی و اجرای طرح های طولانی مدت افزود: باید مردم را آموزش داد تا جلوی تخریب محیط زیست گرفته شود اما این مساله نیز کافی نیست.
رنجبر گفت: آموزش و ظرفیت سازی، پایش، هشدار، پیش آگاهی و اطلاع رسانی و کنترل کانون های گرد و غبار اقدام هایی است که باید برای مقابله با این پدیده انجام شود.
وی تاکید کرد: بر اساس امکانات موجود می توان سه تا پنج روز قبل از وقوع توفان ، گرد و غبار و غلظت آن را پیش بینی کرد.
رنجبر اظهار کرد: از نظر نرم افزارهای مرتبط با هواشناسی وضعیت خوبی داریم اما به دلیل فقر اطلاعات نمی توانیم نتایج خوبی به دست آوریم.
رئیس پژوهشکده هواشناسی کشور در ادامه تصریح کرد: تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که توفان های گرد و غبار بهمن پارسال در خوزستان منشاء داخلی در استان داشته و اظهارات درباره خارجی بودن این کانون ها به دلیل کم کردن فشارهای اجتماعی بوده است.
وی با انتقاد از اظهارنظرهای غیرکارشناسی درباره توفان های گرد و غبار و پدیده های هواشناسی گفت: کارشناسانی که در مورد مباحث غیرتخصصی خود اظهار نظر می کنند به کشور خدمت نمی کنند.

*افزایش ۵۰ درصدی بارندگی
مدیرکل هواشناسی خوزستان از افزایش ۵۰ درصدی بارش در استان خبر داد.
کوروش بهادری افزود: احتمال کاهش بارش ها در اسفند امسال وجود دارد با این حال در مجموع امسال بارش در حد نرمال خواهد بود.
وی بیشترین بارش آذر امسال را در شهرهای حسینیه و اندیمشک با ۲۵۴ میلیمتر عنوان کرد و گفت: میزان بارندگی این شهرها در سال گذشته ۹۳ میلیمتر و در بلندمدت نیز ۱۶۰ میلیمتر بوده است.
بهادری بارندگی اهواز در این زمان را ۱۳۴ میلیمتر عنوان کرد و افزود: این شهر سال گذشته ۵۷ میلیمتر و در بلندمدت ۷۶ میلیمتر بارندگی داشته است.
به گفته وی، آبادان در آذر ماه دارای کمترین بارندگی به میزان ۵۷ میلیمتر بوده که پارسال ۳۲ میلیمتر و در بلندمدت ۲۴ میلیمتر بارش داشته است.

** عصر جنوب را در در تلگرام دنبال کنید… (کلیک کنید)

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.