گرد و غبار یک عامل آلاینده شیمیایی است و باعث سرطان می​شود

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی​ شاپور اهواز با بیان این‌که گرد و غبار یک عامل آلاینده شیمیایی است و موجب سرطان می​شود، گفت: آمار مراجعه​کنندگان بیمارستان شفا اهواز (بیمارستان تخصصی مبتلایان به سرطان) از سال ۷۵ تا ۹۱ ، ۵۰۰ درصد افزایش یافته است.

دکتر کاوه جاسب در سمینار علمی بررسی کانون​های ریزگردها، عوامل،​اثرات و راهکارهای مقابله با آنها را امروز (۲۷ بهمن​ماه) در اهواز برگزار شد عنوان کرد: تعداد مراجعه​کنندگان به بیمارستان تخصصی سرطان شفا در سال ۷۵، ۲۲۳ نفر بود که این رقم تا سال ۹۱ به ۹۹۸ نفر رسیده است، در حالی که جمعیت خوزستان در این مدت تنها ۲۵ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: وقوع گرد و غبار نیز در فاصله سال​های ۸۰ تا ۹۱، تا ۸۰ درصد افزایش داشته است. عوارض ناشی از گرد و خاک پس از طی چند سال در قالب سرطان و سایر بیماری​ها بروز پیدا می​کند. عواقب این گرد و خاک​های کنونی نیز تا چند سال آینده نمایان می​شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی​ شاپور اهواز تصریح کرد: ۹۵ درصد دلایل ابتلا به بیماری سرطان به علل محیطی مربوط می​شود که این مساله در خوزستان به خوبی در آمارهای سالیانه دیده می​شود.

جاسب بیان کرد: گرد و خاک​هایی که از کشورهای دیگر وارد خوزستان می​شود، آلوده به مواد رادیواکتیو مانند اورانیوم است که عامل بیماری سرطان است.

وی اظهار کرد: آمار جدید مبتلایان به بیماری سرطان به حدی نگران‌کننده است که باید به صورت جدی به آن پرداخته شود.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.