سکوت فیدل کاسترو درباره رابطه با آمریکا

عصرجنوب:در شرایطی که آمریکا و کوبا از تجدید روابط دیپلماتیک سخن می‌گویند و همه در هاوانا در این باره حرف می‌زنند فیدل کاسترو سکوت اختیار کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، تاکنون فیدل کاسترو، رهبر پیشین کوبا درباره بزرگترین اخبار این روزها که از سرگیری روابط دیپلماتیک میان واشنگتن و هاوانا و پایان بیش از ۵۰ سال روابط خصمانه است، هیچ اظهارنظر علنی‌ نداشته است.

رائول کاسترو، برادر کوچکتر فیدل و رهبر کوبا روز چهارشنبه در سخنرانی تلویزیونی خود این تغییر تاریخی در روابط دو کشور را اعلام کرد. برخی می‌گویند که رئیس‌جمهوری کوبا بار دیگر در مجلس ملی کشورش این سخنان را تکرار کرده است.

در میان کسانی که علنا درباره این مساله صحبت کرده‌اند می‌توان به ماریلا کاسترو، رئیس دختر رئیس‌جمهوری کوبا اشاره کرد.

وی با بیان اینکه کشورش از تسهیل سفر و مبادلات تجاری با آمریکا استقبال می‌کند، هشدار داد که توافق با آمریکا موجب سقوط سیستم کمونیست نخواهد شد.

وی در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت: اگر آمریکا فکر می‌کند که با این تغییرات، کوبا به سیستم سرمایه‌داری بازمی‌گردد، در خواب به سر می‌برند.

با این حال عموی قدرتمند وی سکوت اختیار کرده است. فیدل کاسترو به ایراد سخنرانی‌های طولانی شهرت دارد و رکورددار سخنرانی بلند در سازمان ملل است و یکبار چهار ساعت و ۱۶ دقیقه بدون وقفه سخنرانی کرد. اما سکوت ناگهانی وی در سال ۲۰۱۱ گمانه‌زنی درباره سلامت جسمانی وی را بیشتر کرد و حال بار دیگر همین مساله عنوان شده است.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.