بی توجهی به کارون، فاجعه زیست محیطی به بار خواهد آورد / استفاده از کودهای شیمیایی موجب بروز انواع بیماری ها می شود

عصر جنوب: عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: در سال ها ی گذشته رودخانه کارون مورد بی مهری بسیاری از سوی مسوولان و حتی مردم قرار گرفته، اما نباید اجازه داد مسایل زیست محیطی این رودخانه به فاجعه زیست محیطی تبدیل شود.
اشرف جزایری در نشست خبری اعضای هیات علمی کمیته علمی همایش ملی رودخانه کارون که سه شنبه در محل اداره کل سازمان حفاظت از محیط زیست خوزستان برگزار شد گفت: اگر خطری متوجه رودخانه کارون باشد بی شک حیات تالاب های شادگان و هور العظیم هم به خطر می افتد.

وی اضافه کرد: هم اکنون در مقطع شهر اهواز از طریق ۱۶ کانال، فاضلاب شهری و صنعتی با سطحی وسیع وارد این رودخانه می شود.

این استاد دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: در شهر اهواز ۱۸ مرکز درمانی وجود دارد که روزانه یک هزار و ۶۸۰متر مکعب از فاضلاب این مراکز وارد رودخانه کارون می شود.

*انقراض برخی گونه های آبزیان در رودخانه کارون

فروغ پاپهن دیگر عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز نیز با اشاره به ورود آب گرم نیروگاه های خوزستان به رودخانه کارون اظهار کرد: هیچ وقت مسوولان به بررسی معضلات ورود آب گرم نیروگاه ها توجه نکرده اند و ورود این آب به رودخانه کارون اکوسیستم کارون را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

وی گفت: در سال های اخیر تغییرات ایجاد شده در وضعیت رودخانه کارون موجب شده بسیاری از گونه های آبزیان این رودخانه یا از بین رفته و یا اینکه از منطقه مهاجرت کنند.

عضو هیات علمی همایش ملی رودخانه کارون تصریح کرد: در گذشته برخی از انواع ماهی های رودخانه کارون، جزو ماهی های صادراتی بودند، که امروز هیچ کدام از آنها دیگر در رودخانه کارون وجود ندارد.

*انتقال آب کارون ،تامین آب طرح ۵۵۰ هزار هکتاری را با مشکل روبه رو می کند 

دیگر عضو هیات علمی همایش ملی رودخانه کارون با اشاره به اجرای طرح انتقال آب کارون اذعان داشت: اگر قرار است حجمی از آب رودخانه کارون به سایر استان ها منتقل شود ابتدا باید حق آبه تالاب های خوزستان تامین شود.

مهدی نور زاده حداد بیان داشت: تالاب های هورالعظیم و شادگان در گذشته تاثیری بسیاری در کاهش گردو غبار در خوزستان داشتند اما با کاهش میزان آب این دو تالاب میزان وقوع پدیده گرد و غبار نیز در کشور افزایش یافته است.

وی با اشاره به وضعیت واحدهای پرورش آبزیان در خوزستان گفت: سه واحد پرورش آبزیان آزادگان یک، دو و همچنین شهید احمدیان در شهرهای جنوبی خوزستان برای ادامه فعالیت به آب کافی نیاز دارند و با انتقال آب، بخش قابل توجهی از این صنعت اشتغال زا نیز در خوزستان از بین می رود.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز به اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی (طرح رهبری) اشاره کرد و افزود: مسوولان از هم اکنون باید به فکر تامین آب مورد نیاز این طرح باشند زیرا با انتقال آب از طریق طرح انتقال آب بهشت آباد، مشکلات زیادی در بخش تامین آب در خوزستان به وجود می آید.

*ارزش رودخانه کارون کمتر از دریاچه ارومیه نیست

دیگر استاد دانشگاه شهید چمران اهواز نیز گفت: اهمیت حوضه دریاچه ارومیه تنها به این رودخانه بر می گردد اما در صورتی که خطری متوجه رودخانه کارون باشد کل کشور دچار مشکل می شود.

مهدی مهدی پور عنوان کرد: لازم است مسوولان با دیدی ملی به مساله رودخانه کارون و مشکلات موجود در این رودخانه نگاه کنند.

*استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی خوزستان موجب بروز انواع بیماری ها می شود 

احمد رضا عمانی دیگر استاد دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص آلاینده های رودخانه کارون اظهار کرد: آلاینده های زیست محیطی یکی از مشکلات رودخانه کارون است که وضعیت این رودخانه را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

وی ادامه داد: میزان مصرف کودهای شیمیایی دارای فسفات و ازت دار به دلیل ارزان تر بودن بیشتر است اما این نوع کودها در زمان تبدیل شدن عامل اصلی بروز بیماری های سرطانی است.

عضو هیات علمی همایش ملی رودخانه کارون عنوان کرد: به دلیل نبود زه کش، زه آب های کشاورزی که حاوی انواع سموم ،آفت کش و کود شیمیایی است وارد رودخانه کارون می شود.

عمانی با اشاره به اینکه استفاده از کودهای شیمیایی در بین گندمکاران افزایش یافته گفت: یکی از مشکلات بخش کشاورزی خوزستان استفاده نکردن از مدل های کشاورزی پایدار است.

*فاضلاب های صنعتی عامل اصلی ورود نیترات به رودخانه کارون

هادی معاضد دیگر عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت: یکی از پارامتر هایی که تاثیر بسیاری در کیفیت رودخانه کارون داشته و در آب این رودخانه مشاهد شده نیترات است که این نیترات حاصل فاضلاب های صنعتی است.

وی با اشاره به اینکه انتقال آب بین حوضه ای اثرات نامطلوبی بر رودخانه کارون دارد عنوان کرد: کاهش دبی رودخانه کارون موجب افزایش غلظت آلاینده ها در این رودخانه می شود که این اثرات منفی در سال های خشکسالی بیشتر می شود.

عضو هیات علمی همایش ملی رودخانه کارون در خصوص وضعیت فاضلاب های شهر اهواز بیان کرد: در شهر اهواز یک تصفیه خانه وجود دارد که ۱۹۶ هزار نفر را پوشش می دهد در حالی که جمعیت شهر اهواز بیش از یک و نیم میلیون نفر است.

معاضد گفت: تنها ۱۵ درصد از فاضلاب های شهر اهواز تصفیه می شود و باقی فاضلاب ها به صورت مستقیم وارد کارون می شود.

**همایش ملی رودخانه کارون ششم تا هشتم اسفند در اهواز برگزار می شود.

 

گزارش از ایرنا

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.