پلاستیک را از چرخه طبیعت حذف کنیم

عصر جنوب: مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز بر ضرورت حذف پلاستیک از چرخه محیط زیست تاکید کرد.

مجتبی گلستانی اظهار داشت:‌ چرخه از بین رفتن پلاستیک در طبیعت حداقل ۵۰۰ سال زمان می برد و بدین ترتیب یکی از مسایلی که مشکلات زیست محیطی بسیاری ایجاد می‌کند، وجود پلاستیک است.

وی با اشاره به تعیین روز جهانی تحت عنوان “روز بدون پلاستیک” و اهمیت حذف پلاستیک از چرخه محیط زیست، افزود: باید اقدامات در جهتی هدایت شود که پلاستیک کمتری وارد محیط زیست شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز در خصوص نحوه دفن زباله در سایت جدید اهواز، تصریح کرد: ‌یکی از مشکلاتی که در سایت قبلی واقع در منطقه برومی داشتیم، آتش‌سوزی ناشی از خروج گازهای زباله های دفن شده بود که در سایت جدید با تعبیه لوله‌های زهکش، خروج گاز به صورت کاملا ایمنی انجام و از آتش‌سوزی این گازها جلوگیری می شود.

گلستانی گفت: پس از جداسازی مواد آلی بخشی از مواد دفعی باقی می‌ماند که وارد سلول‌های دفع بهداشتی می‌شود. در این فرایند گاز و شیرابه این مواد نیز توسط سلولهای مورد نظر جدا می شود که گاز از لوله‌ها خارج و شیرابه وارد حوضچه‌ها خواهد شد.

وی تاکید کرد: روش دفن زباله در سایت جدید به روش فائوکای ‌ژاپن است. این روش در مناطقی که سطح آب‌های زیرزمینی بالا ست یا در مناطق ساحلی به کار می رود و در جهت جلوگیری از ورود شیرابه آب‌های زیرزمینی بسیار کاربرد دارد.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز با بیان اینکه اهواز اولین شهر در کشور است که از این روش استفاده می کند، گفت: دفن زباله در این شیوه در ارتفاع بالای ۱۰ متری انجام می‌شود تا شیرابه‌ها وارد آبهای زیرزمینی نشود و گاز به راحتی از لوله‌ها خارج شود. در این صورت دفن زباله به صورت کاملا بهداشتی در این سایت انجام می‌گیرد.

گلستانی خاطر شان کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های سایت جدید دفن زباله، محصور بودن محدوده سایت است. این سایت در زمینی به مساحت ۱۲۰ هکتار به بهره‌برداری رسیده است و محصور بودن آن از ورود زباله‌گردها یا حیوانات مختلف به محدوده سایت جلوگیری می کند.

وی ر پایان درباره امکان استفاده از مواد آلی جداسازی شده برای تولید کمپوست گفت: اگر مشکل آب برطرف شود، برای اجرای عملیات تولید کمپوست مشکلی نخواهیم داشت و می توان در این زمینه هم برنامه ریزی لازم را انجام داد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.