محققان ایرانی به قطب جنوب می روند

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم دریایی گفت: به زودی محققان ایرانی به قطب جنوب اعزام خواهند شد.

محسن چگینی عنوان کرد: سه سال گذشته پروژه‌ای ارائه و از نام خلیج فارس صیانت کردیم و همچنان فعالانه در این عرصه فعالیت می‌کنیم.

وی خاطر نشان کرد: پژوهشگاه ما به تنهایی نمی‌تواند این بار را به دوش بکشد و باید دانشگاه‌ها نیز در این فرآیند کمک کنند.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم دریایی به شبکه جهانی آبسنگ‌های مرجانی اشاره کرد و از نایب رئیس شدن ایران در یکی از تقسیمات این شبکه جهانی برای پنجمین سال متوالی خبر داد و گفت: این در حالی است که شاهد تغییر نایب‌رئیس‌های تقسیمات دیگر در سال‌های مختلف بوده‌ایم.

وی با اشاره به دستاوردهای کشور ایران در عرصه‌های دریایی و اقیانوسی، تصریح کرد: پس از پنج سال متوالی موفق شدیم نخستین مرکز اقیانوس‌شناسی نوع دوم را ایجاد و به تایید یونسکو برسانیم.

چگینی از نگارش سندی در حوزه دریا خبر داد گفت: توانستیم بخش اقیانوس‌شناسی را وارد موارد درسی کشور کنیم و اکنون نیز با همکاری شورای فرهنگی بحث نوشتن سندی در حوزه دریا مطرح شده است که مراحل پایانی را طی می‌کند.

وی افزود: مذاکراتی نیز با محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام داشتیم که بنا شده در سیاست‌های ملی، بحث دریا آورده شود.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم دریایی عنوان کرد: اکنون در حال تنظیم بندهایی هستیم که برای تقدیم به مقام معظم رهبری و بررسی آن توسط معظم‌له به مجمع تشخیص مصلحت تحویل داده خواهد شد.

راه‌اندازی مراکز پیشگیری از مخاطرات دریایی مراکز ملی جنوبگان

چگینی راه‌اندازی مراکز پیش‌گیری از مخاطرات دریایی مراکز ملی جنوبگان را از دیگر اهداف پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم دریایی دانست و گفت: قوانین خاصی بر جنوبگان حاکم است که معلوم نیست تا ابد این قوانین بر آن حاکم باشند و از مجلس و دو قوه دیگر خواستاریم توجه ویژه‌ای به این امر کرده تا بتوانیم نخستین پایگاه ویژه خود را آنجا بنا بگذاریم.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم دریایی با بیان اینکه باید به منافع کوتاه‌مدت و بلند مدت نظام فکر کرد، به مزایای بنا نهادن پایگاه تحقیقاتی در جنوبگان اشاره کرد و افزود: جنوبگان از نظر مناطق استراتژی و راهبردی جزو استراتژیک‌ترین منابع جهان است همچنین آنجا منابع سرشاری دارد که از سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد قابل بهره‌برداری است و باید به فکر نسل آینده بود.

چگینی خاطرنشان کرد: دلیل سوم اهمیت جنوبگان امکان انجام تحقیقات در زمینه‌های مختلف است و بر پایه این دلایل حضور ما در جنوبگان ضرورت دارد.

این مسئول به برشماری اقدامات انجام شده در این راستا پرداخت و عنوان کرد: طرحی در این مورد تنظیم و به وزارت علوم تحویل داده‌ایم که اگر تصویب شود به دلیل اینکه اعزام به جنوبگان نیازمند قانون‌گذاری است، به مجلس شورای اسلامی ارجاع داده خواهد شد.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم دریایی با تاکید بر اینکه هدف اعزام محقق به جنوبگان است، گفت: برخی رسانه‌ها هدف ما را اعزام توریست بیان کرده‌اند، در صورتی که ما قصد اعزام محقق را داریم و آن هم با توجه به شرایط جوی خاص آنجا بر اساس معیارها و فاکتورهای خاص صورت می‌گیرد.

چگینی از اعزام محقق به جنوبگان در آینده‌ای نزدیک خبر داد و عنوان کرد: به زودی فراخوان خواهیم داد و شرایط را اعلام می‌کنیم و در صورتی که شرایط مالی پژوهشگاه بهتر شود امسال یا سال آینده می‌توانیم اعزام‌هایی را به قطب جنوب داشته باشیم.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.