نرخ دخترزایی در کشور به شدت کاهش یافته است

عصر جنوب/ asrejonoob.ir: معاون برنامه ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت، نرخ تجدید نسل یا دختر زایی در کشور به شدت کاهش یافته و از سه درصد به ۷۸ صدم درصد در سال رسیده است.

محمد اسحاقی گفت: اکنون هم نرخ رشد جمعیت کشور پایین است، هم نرخ باروری و هم دخترزایی کاهش یافته که این موضوع از چالش های مهم جمعیتی به شمار می رود.

وی افزود: هر چند نرخ باروری کل در اکثر کشورهای دنیا پایین آمده، اما شتاب این کاهش در ایران سریع تر است، بگونه ای که ایران دومین کشور اسلامی است که پایین ترین نرخ باروری را بعد از کشور آلبانی بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ دارا است.

اسحاقی ادامه داد: براساس پیش بینی سال ۲۰۱۲ سازمان ملل که البته یک نوع بازنگری بر پیش بینی های این سازمان در سال ۲۰۱۰ است، ایران در سال ۱۴۸۰ در صورت رشد باروری پایین، ۵۵ میلیون و در صورت رشد باروری بالا حداکثر ۱۵۰ میلیون جمعیت خواهد داشت.

** فرزند آوری بین افراد نخبه کشور کم است

اسحاقی در خصوص یکی دیگر از چالش های جمعیتی کشور گفت: اکنون فرزند آوری بین افراد نخبه و تحصیلکرده کشور کم است.

وی تصریح کرد: باید سیاست ها به سمتی پیش رود که هم تعداد ازدواج ها بالا برود و هم اینکه فرزند آوری بین اقشار نخبه و تحصیلکرده کشور افزایش یابد.

اسحاقی ادامه داد: اینکه چرا ارزش فرزندآوری و تشکیل خانواده در کشور کم شده است باید حتما ریشه یابی شود.

این مقام مسوول در شورای عالی انقلاب فرهنگی، به طلاق ها و اینکه ۵۰ درصد آنها در پنج سال نخست زندگی رخ می دهد نیز اشاره کرد و خاطرنشان کرد: طلاق ها بیشتر برای بانوانی رخ می دهد که اتفاقا در سن مناسب باروری هستند.

** کاهش نرخ باروری به سال ۹۰ نرسید

وی با بیان اینکه قرار بود کاهش نرخ باروری در سال ۹۰ به چهار برسد، گفت: این در حالیست این کاهش زودتر اتفاق افتاد و در سال ۷۱ به این کاهش رسیدیم.

اسحاقی ادامه اد: اگر در سال ۹۰ نرخ باروری به چهار می رسید باید برای این نرخ، برنامه ریزی می شد چنانکه اکنون که نرخ باروری پایین تر از این حد یعنی به ۸ / ۱ رسیده نیز امکانات فراهم نشده است.

** برای حضور زنان در جامعه باید برنامه داشت

وی حضور و اشتغال زنان در جامعه را از عوامل کاهش فرزند آوری در کشور عنوان کرد و گفت: هر چند حضور و اشتغال زنان در جامعه مهم است، اما باید برای آن برنامه داشت تا این حضور دچار آسیب نشود.

** اجرای برخی مصوبه هاباید پیگیری شود

معاون برنامه ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص برخی مصوبه های مشوق افزایش جمعیت نیز گفت: این مصوبه ها را باید پیگیری کنیم که چرا تا کنون اجرا نشده است.

اسحاقی عنوان کرد: به عنوان مثال افزایش سنوات تحصیلی دانشجویان مادر به ازای هر فرزند تا چهار نیم سال و کاهش سقف واحدهای درسی در هر نیم سال تا سقف هشت واحد یکی از همین مصوبه ها است و باید از وزارت بهداشت و علوم پیگیری کنیم که آیین نامه این مصوبه ابلاغی چه شده است؟

وی تصریح کرد: همچنین مصوبه دیگری در خصوص مشوق های افزایش فرزند آوری برای زنان کارمند وجود دارد و که افزایش حق عائله مندی برای زنان از جمله آنها است اما متاسفانه به رغم اینکه چند سال است که این مصوبه در دستور کار قرار گرفته، هنوز اعتبارات لازم برای اجرای آن تامین نشده است.

** تاثیر رواج اندیشه های سکولار بر کاهش فرزند آوری

معاون برنامه ریزی و هماهنگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به رواج اندیشه های سکولار و ترویج سبک زندگی تجملی و لذت گرایانه نیز اشاره کرد و این موضوعات را از علل تاثیرگذاری بر فرزند آوری عنوان کرد.

اسحاقی افزود: به عنوان مثال ترویج غذاها و نوشیدنی های غربی و بعضا حرام نیز بر فرزند آوری تاثیر منفی می گذارد.

وی گفت: اکنون برخی رستوران ها برای اینکه غذای حرام را به مشتریان سرویس دهند، نوبت های چند ماهه می دهند.

اسحاقی اظهار کرد: البته مجموعه این عوامل که باعث تغییرات فرهنگی و اجتماعی شده است به ایران اختصاص ندارد.

** مطالعات برای سالمندی در حد صفر است

وی با بیان اینکه کشور به سمت سالمندی می رود، در خصوص کم کاری ها در رابطه با موضوع سالمندی و مطالعه در باره آن ابراز گله مندی کرد.

اسحاقی گفت: در خصوص مطالعات جوانان کم کاری شده اما در خصوص سالمندی باید گفت که این موضوع، در حد صفر است.

وی با تاکید برا ینکه باید سیاست های جامع سالمندی داشته باشیم اظهار کرد: اکنون چند مرکز مطالعات سالمندی تاسیس و یک رشته سالمندی نیز اخیرا در دانشگاه علوم بهزیستی راه اندازی شده است.

همایش یک روزه رویکردهای جدید جمعیتی دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی ، ایران و تهران امروز(دوشنبه) در دانشگاه علوم پزشی شهید بهشتی برگزار شد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.