فناورانه‌ ترین کشورهای جهان

عصر جنوب: روزنامه ایران: علاوه بر ژاپن که در صدر کشورهای فناورانه ایستاده است، آمریکا، هندوستان، کره جنوبی، آلمان، چین، انگلیس، کانادا و فیلیپین رتبه‌های بعدی فناوری جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. در این میان کره جنوبی پرسرعت‌ترین وای‌فای جهانی را دارد.

حالا دیگر فناوری آنقدر در تار و پود زندگی مردم رخنه کرده است که بسیاری، نمی‌توانند زندگی بدون آن را تصور کنند. از سوی دیگر به دلیل اینکه توسعه فناوری رابطه‌ای مستقیم با میزان درآمد و ثروت یک کشور و همچنین نگاه و دیدگاه جهان نسبت به آن دارد، این حوزه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

اهمیت این موضوع تا جایی است که بسیاری معتقدند فناوری در عصر حاضر یکی از بزرگ‌ترین اسلحه‌هایی است که یک کشور می‌تواند در اختیار داشته باشد، چون به یک حکومت قدرت می‌بخشد و زندگی مردم با رفاه بیشتری توأم می‌شود. در جهان امروز پیشرفت‌ها و توسعه‌های فناورانه به منزله توانمندی و استحکام اقتصادی و سیاسی کشورها تلقی می‌شود و همین دیدگاه‌ها سبب شده است تا کشورهای مختلف برای دستیابی به سطح بالاتری از فناوری با یکدیگر رقابت داشته و هزینه‌های قابل توجهی صرف آن کنند.

اما فناورانه‌ترین کشورهای جهان کدامند؟ تحلیلگران سایت فوربز که در بیشتر حوزه‌ها فعالیت کرده و برترین‌ها را مشخص می‌کنند این بار سراغ فناورانه‌ترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۴ آمده‌اند و نتایج تحقیقات آنها نشان می‌دهد که امسال ژاپن و ایالات متحده آمریکا صدرنشین فهرست کشورهای فناورانه در جهان هستند.

دنیای روبات‌ها در ژاپن

در میان کشورهای جهان همچنان ژاپن یکه‌تاز حوزه فناوری است و شرکت‌های بزرگی همچون sony, fujitsu, toshiba, Toyota را در خود جای داده است. این کشور بویژه در حوزه علم روباتیک حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و جالب‌ترین و کارآمدترین نمونه روبات‌ها مربوط به این کشور است. به عنوان مثال این کشور مدتی پیش سه روبات انسان نمای اندرویدی را معرفی کرد که به راحتی می‌توانند با انسان ارتباط برقرار کنند. دونمونه آن Otonaroid و Kodomoroid، یک مادر و فرزند هستند که از سیلیکونی ویژه تهیه شده و کاملاً شبیه انسان هستند، عضلات مصنوعی دارند و می‌توانند بدن خود را حرکت دهند و خوش‌آمدگویی کنند.

اما این کشور چقدر برای فناوری هزینه می‌کند؟ این کشور در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۰۰میلیارد ین برای افزایش وسایل نقلیه برقی و ایستگاه‌های مورد نیاز برای شارژ آنها هزینه کرده است تا تعداد آن از هزار و ۴۰۰ مورد سال ۲۰۱۳ به ۳۵ هزار مورد در سال‌جاری برسد و همچنین ۲۰۰ میلیارد ین دیگر برای حمایت از شرکت‌هایی که مصرف انرژی را در تولیدات خود کاهش داده‌اند، اختصاص یافته است. وزارت آموزش عالی این کشور نیز به فکر جهشی مناسب در این حوزه است و برای سال آینده میلادی تقاضای بودجه ۱۴۵٫۱ میلیارد دلاری برای افزایش اکتشافات و اختراعات در عرصه علوم و تکنولوژی و حمایت از فعالان آن کرده است که به این ترتیب اعتبار این حوزه ۱۸ درصد افزایش می‌یابد. البته قرار است در سال آینده اعتباری جداگانه به حوزه ‌آی‌تی این کشور تعلق بگیرد.

آمریکا میزبان غول‌های فناوری

ایالات متحده آمریکا پس از ژاپن به عنوان دومین کشور فناورانه در جهان شناخته می‌شود. تنها نگاهی به سیلیکون ولی و حضور غول‌های دنیای فناوری مانند Google, Intel, Microsoft, Apple, AMD, Dell در آن کافی است تا به برتر بودن این کشور در حوزه فناوری اعتراف کنیم. این کشور در زمینه‌های مختلف دارویی، زیرساختی، امور مربوط به خانه و… بسیار مناسب عمل کرده است و در حوزه تجهیزات نظامی و تحقیقات فضایی پیشرفت شایان توجهی داشته است. اما این پیشرفت نیز در نتیجه هزینه فراوانی است که برای این حوزه انجام می‌شود.

این کشور که امسال رقم قابل توجهی به حوزه فناوری اختصاص داده، بودجه ۱۳۵٫۴ میلیارد دلاری برای تحقیقات و پژوهش در زمینه علوم و فناوری سال ‌آینده شامل فضا، انرژی‌های پاک، کشاورزی، حمل و نقل، سلامت، فناوری‌های دفاعی، آی‌تی و… در نظر گرفته است که نسبت به سال ۲۰۱۴ رشدی ۱٫۲ درصدی دارد.

فراز و نشیب فناوری در هندوستان

هندوستان نیز در جایگاه سوم جهانی در حوزه فناوری قرار دارد، هرچند صنعت آی‌تی و فناوری این کشور با فراز و نشیب‌های فراوانی در طول زمان مواجه بوده است. فعالان عرصه فناوری در این کشور گام‌های بزرگی در زمینه نرم‌افزارها و توسعه و خلاقیت و ابتکار برداشته‌اند و با استفاده از همین مقوله در زمینه اقتصاد نیز پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند که در سطح جهان نیز به چشم می‌آید. در هندوستان نیز دانشمندان از بودجه اختصاص یافته به حوزه علوم و تکنولوژی رضایت دارند. این رقم ۳۴۴ میلیون پوند است که ۱۱ درصد بیشتر از سال گذشته است. البته برای هریک از رشته‌های بیوتکنولوژی، انرژی پاک، انرژی هسته‌ای، تحقیقات در زمینه علم و فناوری بودجه‌ای جداگانه در نظر گرفته شده است.

پرسرعت‌ترین وای‌فای جهان در کره جنوبی

چهارمین کشوری که در این رده‌بندی می‌توان از آن یاد کرد، کره جنوبی است که از گوشی‌های پیشرفته و تبلت‌ها گرفته تا روبات‌ها، قطارها، خودروها، هلیکوپتر، قایق، رایانه و سایر وسایل و گجت‌های الکترونیکی، حرف‌هایی برای گفتن دارد. این کشور در هر یک از این زمینه‌ها پیشرفته‌ترین فناوری‌ها را ارائه داده است، همچنین پرسرعت‌ترین وای‌فای جهان را دراختیار دارد و دانشمندان آن نیز تأثیرگذارترین دانش فناورانه را نسبت به سایر نقاط جهان دارا هستند.

وزیر اطلاعات و ارتباطات فناوری ICT این کشور برای افزایش ۴٫۸ درصدی بودجه این بخش در سال آینده تلاش دارد تا بتواند به شرکت‌های نوپا و استارتاپ این کشور کمک قابل توجهی کند و از دل آنها ایده‌هایی نوین دربیاید. بودجه این بخش ۱۳٫۷ میلیارد دلار خواهد بود که نسبت به سال قبل، رقم قابل توجهی است و می‌تواند نقشی تعیین‌کننده در ارتقای بیشتر اقتصاد این خطه ایفا کند. قرار است این کشور در سال آینده بیشتر بر پرینترهای سه بعدی و سیستم ایمن انتقال پول تمرکز کند و با محافظت از این کشور در مقابل حملات الکترومغناطیسی، بتدریج جای ژاپن را در این رده‌بندی بگیرد.

آلمان سرزمین نخستین‌های فناوری

آلمان سرزمین نخستین خودرو، نخستین رایانه، نخستین موتور جت و نخستین موشک است پس اگر آن را در زمره کشورهای فناورانه ببینیم تعجبی ندارد. این کشور با توجه به پیشرفت و توسعه در تجهیزات و سخت‌افزارها، همیشه کانون ساخت وسایل جدید بوده است و حالا هم پنجمین کشور فناورانه در جهان محسوب می‌شود که شرکت‌های بزرگ تولیدکننده خودروهای گران‌قیمت و لوکس دنیا را در اختیار دارد و همچنین سیستم آموزشی و تجهیزات علمی این کشور یکی از بهترین‌ها در سراسر جهان محسوب می‌شود. در این کشور نیز قرار است در سال آینده ۸۰٫۲ میلیارد دلار صرف شرکت‌های نوپا و افزایش ایده‌ها و ابتکارات نوین در حوزه علوم و تکنولوژی، ارتقای اقتصاد منطقه، حمایت از تحقیق و پژوهش، افزایش زیرساخت‌های پژوهشی، افزایش مهارت و کارآفرینی و همچنین توجه به مصرف کمتر انرژی شود.

چین به دنبال آینده‌ای روشن

چین نیز ششمین کشور جهان در زمینه توسعه فناوری محسوب می‌شود و حتی می‌توان گفت آرام آرام در حال تبدیل شدن به یک قدرت ماورایی در زمینه فناوری است و برخی هم معتقدند تا ۲۰ سال آینده، قدرت برتر جهان در حوزه فناوری خواهد شد. بخش عمده‌ای از شرکت‌های تولیدکننده گوشی‌های تلفن همراه و همچنین بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات و نرم‌افزارهای بازی‌های رایانه‌ای در این کشور مرکز فرماندهی دارند. چین تنها در بخش هواپیماهای بدون سرنشین و تجهیزات دفاعی حدود ۱۴۵ میلیارد دلار هزینه برای سال آینده در نظر گرفته است. چین که در حال حاضر از نظر تحقیق و پژوهش نصف آمریکا سرمایه‌گذاری دارد، انتظار می‌رود با ادامه این روند رو به رشد، تا ۱۰ سال آینده از آمریکا پیشی بگیرد؛ هرچند این کشور به دنبال آن است که در این زمینه جای ژاپن را بگیرد.

تولید مقالات علمی در بریتانیا

هفتمین کشور فناورانه در جهان، بریتانیاست که یکی از برترین و بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های مقالات علمی در جهان محسوب می‌شود و برخی از بهترین و بزرگترین دانشمندان جهان از این کشور به جهان معرفی شده‌اند. میزان سرمایه‌گذاری و بودجه صنعت آی‌تی در بریتانیا از سایر کشورهای اتحادیه اروپا پیشی گرفته و در مقابل رشد ۳ درصدی کشورهای اروپایی، سرمایه‌گذاری در آن با رشد ۳٫۶ درصدی مواجه بوده است. قرار است میزان سرمایه‌گذاری بریتانیا در حوزه فناوری در سال ‌آینده نیز ۴٫۶ درصد رشد داشته باشد و با توجه به اینکه این رقم در سال جاری حدود ۲۷٫۹ میلیارد پوند بوده است، انتظار می‌رود در سال ‌آینده، شرایط بهتر شود.

سخت‌افزارهای وایرلس در کانادا

هشتمین کشوری که در حوزه فناوری می‌توان از آن یاد کرد، کاناداست. این کشور به کارت‌های اعتباری بدون تراشه و همچنین سخت‌افزارهای وایرلس به جهان شناسانده شده است، بطوری که بیشتر کانادایی‌هایی که در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند در محدوده‌های علمی و فناوری مشغول به کار هستند که از میان آنها می‌توان به فعالیت‌های سازمان فضایی ناسا اشاره کرد. مهارت‌های کانادایی‌ها در فناوری و همچنین علوم مختلف سبب شده است این کشور به عنوان یکی از برترین و پیشرفته‌ترین کشورها در حوزه تکنولوژی و فناوری شناخته شود اما با این حال در کانادا شاهد کاهش سرمایه‌گذاری در این حوزه خواهیم بود. در سال آینده میزان سرمایه‌گذاری کانادا در حوزه فناوری به حدود ۱۰٫۳ میلیارد دلار خواهد رسید که ۵٫۴ درصد کمتر از سال جاری است و بیش از نیمی از این سرمایه‌گذاری نیز به تحقیق و پژوهش مربوط می‌شود. این چهارمین سالی است که روند رو به افول این سرمایه‌گذاری دیده می‌شود ولی این کشور همچنان قدرتمند است.

فیلیپین به دنبال افزایش سرمایه‌گذاری

فیلیپین نیز نهمین کشور فناورانه جهان محسوب می‌شود؛ هرچند به دلایل امنیتی، چندان توانمندی‌های خود در زمینه فناوری را رو نمی‌کند به همین دلیل اطلاع چندانی از وضع فناوری در این کشور در دست نیست ولی منابع آگاه اعلام کرده‌اند که این کشور نیز یکی از برترین‌ها در حوزه فناوری‌های دفاعی و اسلحه و ماشین‌آلات و حوزه سخت‌افزار محسوب می‌شود. در سال آینده میزان سرمایه‌گذاری این کشور در حوزه آی‌تی ۱۱ درصد افزایش می‌یابد و ارزش بازار این حوزه به ۶٫۷۶ میلیارد دلار می‌رسد.

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.