آمادگی راه آهن برای حمل نفت خام کردستان عراق به بندر امام(ره)

عصر جنوب: مدیرکل راه آهن جنوب از آمادگی راه آهن برای حمل نفت خام کردستان عراق از طریق ناوگان ریلی به بندر امام(ره) برای صادرات به دیگر کشورها خبر داد.

عبدالکریم درویش زاده درباره نتایج نشست روز گذشته مدیران ریلی و بنادر کشور در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام روز پنجشنبه اظهار کرد: هم اینک نفت خام کردستان عراق توسط تانکرها و خودروهای نفتکش عراقی و از طریق محورهای ارتباطی از مرزهای شمال غرب کشور حمل و پس از عبور از محورهای خوزستان به بندر امام ارسال و از آنجا صادر می شود.

وی تردد تانکرهای عراقی در محور جنوب و خوزستان را به جهت وقوع تصادفات و ناایمن کردن جاده ها مخاطره آمیز عنوان و اضافه کرد: این تانکرها باعث ایجاد ترافیک سنگینی در جاده های ارتباطی می شود.

درویش زاده گفت: با توجه به قابلیت راه آهن و ظرفیت موجود در شبکه ریلی جنوب این آمادگی وجود دارد که نفت خام کردستان عراق از ایستگاه های راه آهن مهاباد، مراغه و ملایر بارگیری و برای صادرات به ایستگاه بندر امام حمل و از آنجا به کشورهای دیگر صادر شود.

وی گفت: این موضوع از طریق معاونت بهره برداری و سیر و حرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان و راه آهن جنوب پیگیری می شود.

درویش زاده همچنین درباره دیگر نتایج نشست روز گذشته توضیح داد: مقرر شد از این پس روزانه ۶۰واگن غلات و ۴۰واگن روغن و نیز دیگر محموله ها توسط شبکه ریلی جنوب از بندر امام به نقاط مختلف خوزستان و کشور جابجا شود.

مدیرکل راه آهن جنوب افزود: حمل سوخت مازوت توسط شبکه ریلی هم هم که در زمان حاضر متوقف است از چند وقت دیگر با توجه به آغاز فصول پاییز و زمستان و نیاز نیروگاه ها به این سوخت از سر گرفته خواهد شد.

وی گفت : با توجه به پیگیری های صورت گرفته و انجام کارهای مقدماتی لازم احداث خط دوم اهواز – اندیشمک هم بزودی شروع می شود.

با وجود ۶۱۸کیلومتر خطوط اصلی و ۲۴۰کیلومتر خطوط فرعی در محور ریلی جنوب که شش درصد شبکه ریلی کشور را در خود دارد حداکثر جابجایی کالا در این محورها هم اینک پنج میلیون تن است در حالی که ظرفیت ۱۸میلیون تنی را دارد.

 

مطالب پیشنهادی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.